Koszty utrzymania

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
Awatar użytkownika
an_an
Posty: 92
Rejestracja: 15 maja 2009, o 17:18

Koszty utrzymania

Post autor: an_an »

Mam pytanie do starszych studentów? Słuchajcie, ile Was średnio wynoszą koszty utrzymania na Waszych uczelniach, w Waszych miastach. Nie ukrywam, że kwestie finansowe są dla mnie ważne przy wyborze miasta, w którym będę studiować, dlatego proszę o pomoc. Jeśli chodzi o kierunki to medycyna, chemia, ewentualnie technologia chemiczna. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Gajek
Posty: 380
Rejestracja: 7 paź 2010, o 19:35

Re: Koszty utrzymania

Post autor: Gajek »

Też nad tym często dumam, więc podpinam się do pytania.
Ogólnie jak ktoś mieszka w akademiku to chyba tak ciężko utrzymać się nie powinno być - patrząc na to, że taki pokój w akademiku to ~350zl miesięcznie. Można też pewnie wynająć mieszkanie na parę osób i też coś koło tego za zakwaterowanie wyjdzie.
A kwestie wyżywienia to raczej nie ciężko sobie wyliczyć nawet już teraz będąc w liceum, oblicz sobie ile zjadasz
Do tego mieszkając daleko od uczelni powinno się doliczyć takie głupoty jak komunikacja miejska. Imho za 900zł chyba wyjdzie wyżyć już nawet dobrze.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Koszty utrzymania

Post autor: lith »

Ja dopiero zobaczę jak mi wyjdzie. Mieszkanie to rzeczywiście kto co woli i czy może na akademik liczyć. Ja póki co eksperymentuje z utrzymaniem za 500zł+ mieszkanie, z tym, że sporo z domu wywiozłem. Myślę, że bez problemu mi starczy bez większego oszczędzania, a i jeszcze coś zostanie na zapas. Do tej pory to najwięcej to chyba na napoje wydałem. Z tym, że ja planuje zakupy robić w miarę możliwości w marketach (paliwo to koszt ok 2 zł) a ceny zdecydowanie niższe niż na miejscu.
Szwadron
Posty: 78
Rejestracja: 13 cze 2010, o 00:45

Re: Koszty utrzymania

Post autor: Szwadron »

Za 200zł przy minimalnych wymaganiach nie wliczając lokalu da radę przeżyć P Osobiście znam takie przypadki^^ Ja sam mam niecałe 300zł/m-c na wyżywienie i drobne wydatki - Tylko grunt to chęć przetrwania na studiach i zdecydowanie mało alkoholu (Plus trzeba czekać na rozpatrzenie stypendium w grudniu^^).
Awatar użytkownika
an_an
Posty: 92
Rejestracja: 15 maja 2009, o 17:18

Re: Koszty utrzymania

Post autor: an_an »

200? Wow! A co do alkoholu akurat wogólę nie piję, więc pieniążki mam w kieszeni
Awatar użytkownika
attyde
Posty: 764
Rejestracja: 28 mar 2010, o 18:37

Re: Koszty utrzymania

Post autor: attyde »

Mi rodzice dają 70zł / na tydzień i wystarcza, zostaje dużo. Ale mama robi mi taką wałówkę, że jedyne zakupy to chleb, szynka, surówka i ewentualne nieprzewidziane wydatki, jak np. termometr - całe 13 zł Z tego opłacam dojazd do domu, czyli łącznie w dwie strony 20 zł, bilet 5-miesięczny kupiłam wcześniej i dostałam na to osobną kasę.
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Koszty utrzymania

Post autor: paulina_47 »

attyde, patrząc na Twój post, widać, ze wcale nie potrzeba nie wiadmo jak dużo:)
Awatar użytkownika
an_an
Posty: 92
Rejestracja: 15 maja 2009, o 17:18

Re: Koszty utrzymania

Post autor: an_an »

attyde, sumie wychodzi niewiele, ale też mało tracisz na dojazdy, musisz mieszkać blisko Łodzi:) A gdzie mieszkasz? Stancja, akademik, mieszkanie?
Awatar użytkownika
Mihhu
Posty: 1876
Rejestracja: 29 cze 2010, o 20:05

Re: Koszty utrzymania

Post autor: Mihhu »

Moje spostrzeżenia po prawie 2 tygodniach studiowania.

Studiuję 650 Km od domu, więc domowe obiadki raz na 2 miesiące. Przynajmniej oszczędzam na pociągach.

Średnio opłaca się samemu gotować.
W Barze mlecznym, można zjeść smaczny obiad za jakieś 4/5zl.

Fasolka po bretońsku i gołąbki z Tesco za 3.99 są jadalne i całkiem niezłe.

Bilety do komunikacji miejskiej (jednorazowy, albo miesięczny, zależy ile się jeździ). Mandat 50zl.
Wydałem na zwykle bilety od 1 października jakieś 30zl, więc planuję kupić miesięczny za 50.

Opłaca się zainwestować w elektryczną maszynkę do golenia. Po 3-4 miesiącach się zwraca, a jest dużo szybsza i wygodniejsza.

Warto zaprzyjaźnić się z kawą.

Nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać legitymacja studencka.
np płacisz 50% wejściówki do klubu, albo żarcie w Chińskiej patelni z małym rabatem

Opiekacz pozwala przetworzyć stary chleb, w smaczną kolację.

Brakuje mi drukarki

Komputer się przydaje, ale ogólnie zabiera zbyt dużo czasu.

Ogólnie to ostatnio żyję wg:
Kiedy przestajesz Być studentem? Kiedy masz w lodówce więcej jedzenia niż picia

I tym sposobem jak kolega lith, sporo wydaję na płyny. Głównie kofeina i procenty. Chociaż anatomia średnio mi wchodzi po piwie. Ciężko pogodzić jedno z drugim.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Koszty utrzymania

Post autor: lith »

Ja jestem na miejscu przez ostatnie 3 tygodnie. Jak może gdzies już tu pisałem to ja wyszedłem z założenia, że im więcej wywioze z domu tym lepiej dla mnie. przez co przez ten czas wydałem:
~25 zł na jedzenie w domu
~40 zł na jedzenie poza domem

Bilety kupuje jednorazowe i myślę, że w 10 zł póki co się zamknęłoby.

Dojazd do domu w zależności od ilości osób w ile uda się zebrać to od 10 zł w jedzą stronę jak jadę sam do ok. 2,5 zł jak jechałby komplet

Oczywiście na początku musiałem się wykosztować trochę na rzeczy typu książki, materiały, czy przedmioty niezbędne w mojej siedzibie . ale to z serii wyjątkowe wydatki.

Oprócz tego oczywiście na przyjemności. i tu wolę nawet nie próbować liczyć, ale na pewno sporo tego by się zebrało. Ale tu już każdy sam będzie wiedział jak jego budżet stoi.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Koszty utrzymania

Post autor: Korczaszko »

Wszystko zależy od tego ile ma się kasy. Jeśli masz mało to ubierzesz się w lumpie, kupisz tanie kosmetyki, nie pójdziesz do kina, nie pojedziesz na wycieczkę. Jak ma się więcej to nie przygląda się wszystkim cenom tylko jest a raz sobie zaszaleję". Na 1 roku wydawałam mniej niż teraz, bo mniej miałam a nie odczuwałam, żeby żyła na skraju nędzy
Awatar użytkownika
an_an
Posty: 92
Rejestracja: 15 maja 2009, o 17:18

Re: Koszty utrzymania

Post autor: an_an »

Nie ma co, dzięki za pocieszenie
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Koszty utrzymania

Post autor: lith »

Wiadomo, że jak się ma więcej kasy to się i więcej wydaje. Wiadomo też, że studentom raczej się nie przelewa, bo nawet jak maja kasę to ona szybko znika. że tak powiem rozpływa się . nie wiem więc skąd ta smutna mina
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości