Proszę o rozpoznanie paru owadów

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
Darkmessiahh
Posty: 25
Rejestracja: 20 sie 2009, o 11:41

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: Darkmessiahh »

Cześć.
Dzięki wielkie. Jestem bardzo mało obeznany w polskich nazwach, wolę operować łaciną. Ja również oznaczyłem ze znakiem zapytani i nie wykluczam także zwykłego i najpospolitszego R.parumpunctatus. Przydałoby się ujęcie z góry, wtedy nie byłoby problemu. Wolałbym zostawić w tej sytuacji Rhopalus sp. Będzie najpewniej:)

Pozdrawiam,
Paweł.
Wodnik07
Posty: 95
Rejestracja: 28 gru 2009, o 21:54

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: Wodnik07 »

Widzę 1 nikt prawie nie oznaczał. No poza BJC. Ale nie jest to ani krzyżak ani tygrzyk.
Pająk ten należy do kwietników [Misumena sp]. Charakteryzują się one ciekawym ubarwieniem które je kamufluje przed drapieżnikami. Nie wiem jaki gatunek jest na Twych fotkach ale to na pewno samiec pozdrawiam
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: dziewanna »

Dziękuję bardzo za tak liczne zainteresowanie (cieszę się że nie straciłam nadziei,że ktoś jeszcze zainteresuje się moim wątkiem).

Nie jestem jakimś ekspertem ale Grabarza pospolitego miałam wcześniej zdjęcie (w pierwszym poście - mogę wystawić jeszcze raz dla porównania, bo widzę,że link złamał się),więc obstawiam żółtoczarnego.


Już zapodaję odwłok, niestety lekko niewyraźny bo wiało
1-
3- plamka

Co do 11 ten żuczek ma swój ulubiony kwiat (dąbrówka rozłogowa) gdzie go spotkałam już drugi raz, może uda mi się znowu tym razem pod innym kątem złapać, więc wystawię.

Mam nowe zdjęcia jednak czekam na rozstrzygnięcie tych ostatnich.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2011, o 12:55 przez dziewanna, łącznie zmieniany 1 raz.
Darkmessiahh
Posty: 25
Rejestracja: 20 sie 2009, o 11:41

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: Darkmessiahh »

Cześć.
Jest i plamka jak się patrzy - Chrysomela populi:)

Paweł.
Darkmessiahh
Posty: 25
Rejestracja: 20 sie 2009, o 11:41

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: Darkmessiahh »

Cześć.
Zastanawiałem się i szperałem na temat pająka ze zdjęcia 1. Moim zdaniem cechy najbardziej odpowiadają najpospolitszemu z naszych kwietników, a konkretnie gatunkowi Misumena vatia. Jak mówi Wodnik07 - to zdecydowanie samiec.Jest to tylko moja propozycja, która wymaga sprawdzenia przez specjalistę:)

Pozdrawiam,
Paweł.
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: dziewanna »

8- mam wątpliwości co do Zwieska okiennego ale nie mogę znaleźć zdjęcia w necie do porównania, poproszę łacińska nazwę.
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: dziewanna »

12). kwiecień, las mieszany
13). kokon ok. 4-5 cm znaleziony w ściółce pod grzybem (niestety zdjęcia nie znajdę) wczesną wiosną dojrzały owad.
14). las mieszany całe lato do późnej jesieni upierdliwe stworzenia
dla znawców pewnie łatwizna
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: dziewanna »

Czy 14 to nie Strzyżak sarni (Lipoptena cervi)
Darkmessiahh
Posty: 25
Rejestracja: 20 sie 2009, o 11:41

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: Darkmessiahh »

Cześć.
12)Jest to chrząszcz z rodziny Buprestidae, niestety ja nie potrafię oznaczyć jego gatunku.
14)Jest to muchówka z rodziny Hippoboscidae. Dobrze trafiłeś z rodzajem - Lipoptena sp. Jednak gatunków z tej grupy jest parę, więc oznaczenie nie jest tak oczywiste. Jeśli ten osobnik był w ogólnym rozumieniu tego słowa duży, to jest wielce prawdopodobne, że to właśnie L.cervi. Natomiast, jeżeli był mały to również może być to L.fortisetosa. Najłatwiej można je odróżnić kiedy porównujemy okazy obu gatunków w ręku. Są one nieszkodliwe, rzadko gryzą(powodując opuchliznę). Należą raczej do muchówek upierdliwych i denerwujących".

Pozdrawiam,
Paweł.
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: dziewanna »

12) jeżeli rodzina Buprestidae to obstawiam Kwietniczek czterokropkowy - Anthaxia quadripunctata (szkodnik sosen)
Darkmessiahh
Posty: 25
Rejestracja: 20 sie 2009, o 11:41

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: Darkmessiahh »

Cześć.
Tutaj nie gramy w zgaduj zgadula ani obstawianie w kasynie:) Mamy w Polsce 22 gatunki z rodzaju Anthaxia, z czego prawie wszystkie są równie prawdopodobne jak A.quadripunctata. Za przykład weźmy A.submonata, który jest nagminnie mylony z A.quadripunctata, głównie na terenach nizinnych. Tak duże podobieństwo większości gatunków powoduje, że dla mnie jest on nieoznaczalny bez obejrzenia okazu w ręku i pod mikroskopem. Ja w Buprestidae, gdzie naprawdę wiele rodzajów jest do siebie podobnych, mam tak niewielkie opatrzenie,że nie próbuję stwierdzić nawet konkretnego rodzaju. Być może dla specjalistów tej podrodziny będzie to banalnie proste:)
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: dziewanna »

Darkmessiahh, nie przesadzajmy z tym oznaczaniem,mamy tyle zdjęć w internecie że można wysnuć wnioski, zakładając również teren występowania - mieszkam w Sudetach więc raczej to nie są niziny.
Jeżeli chodzi o A.submonata a quadripunctata wyraźnie widać,że ten pierwszy ma lekko zielonkawy odcień pancerza inne oczy. Tu ładnie ta rodzina przedstawiona:

Kod: Zaznacz cały

kerbtier.de/cgi-bin/enFSearch.cgi?Fam=Buprestidae
Jeżeli już to można zastanawiać się tylko nad trzema:
Anthaxia similis
A. quadripunctata
A. helvetica
Darkmessiahh
Posty: 25
Rejestracja: 20 sie 2009, o 11:41

Re: Proszę o rozpoznanie paru owadów

Post autor: Darkmessiahh »

Cześć.
Nie przesadzam z oznaczaniem. Chcesz mieć oznaczony gatunek ze zdjęcia, powinieneś zwrócić się do specjalisty. Gatunki z rodzaju Anthaxia są bardzo szeroko rozprzestrzenione w całym kraju. Nie napisałem, że tylko na nizinach,a że tam szczególnie, ponieważ prowadzone były badania. Rodzaj ten w swojej zmienności jest niedostatecznie zbadany, a sugerowanie się kolorem w oznaczaniu owadów(prócz gatunków naprawę charakterystycznych) jest złudne i nie bierze się tej cechy pod uwagę w większości kluczy. Kolor jest tak niesamowicie zmienny, że w żaden sposób nie sugeruje gatunku, tym bardziej z fotografii.
Jeżeli już chcesz porównywać podobne gatunki to proszę:
A.funerala, A.helvetica, A.quadripunctata, A.sepulchralis, A.similis, A.submonata, A.nigrojubata(wyróżniony niedawno z gatunku A.sepulchralis, a więc dane na temat występowania pierwszego gatunku są zapewne mylne).
Owady te zasiedlają prawie cały obszar kraju, wykazują taką zmienność, że co roku dokonuje się wyodrębniania nowych form, gatunków, podgatunków i ich oznaczenie nawet z kluczem jest trudne.
Jeśli nie potrzebujesz tego do żadnej pracy, zostaw sobie Anthaxia sp. mając pewność rodzaju.

Pozdrawiam,
Paweł.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości