cykl Calvina

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
kasia90010
Posty: 35
Rejestracja: 14 paź 2010, o 16:52

cykl Calvina

Post autor: kasia90010 »

Witam
mam jedno bardzo ważne pytanie. miałam właśnie lekcje na temat fazy ciemnej fotosyntezy i pani używała na niej nazwy kwas fosfoglicerolowy, aldehyd fosfoglicerolowy. we wszystkich źródłach, w którym o tym doczytywałam występowały nazwy kwas fosfoglicerynowy. czy jest jakaś różnica?
Awatar użytkownika
Ilradil
Posty: 130
Rejestracja: 2 mar 2009, o 16:50

Re: cykl Calvina

Post autor: Ilradil »

Ano między kwasem a aldehydem jest znacząca różnica. Kwas fosfoglicerynowy w cyklu jest redukowany do aldehydu fosfoglicerynowego z którego powstają z kolei inne produkty wtórne cyklu, bądź też zostaje odtworzony z niego pięciowęglowy, pierwotny akceptor CO2 - RuBP (rybulozobifosforan).
kasia90010
Posty: 35
Rejestracja: 14 paź 2010, o 16:52

Re: cykl Calvina

Post autor: kasia90010 »

tak, tak. ja wiem, że między kwasem a aldehydem jest różnica tylko chodziło mi czy między kwasem fosfoglicerolowym a kwasem fosfoglicerynowym jest różnica P
Awatar użytkownika
monis1992
Posty: 272
Rejestracja: 23 maja 2010, o 13:25

Re: cykl Calvina

Post autor: monis1992 »

te nazwy pochodzą od słów gliceryna i glicerol a one używane są zamiennie więc te nazwy oznaczają to samo - nie ma różnicy
kasia90010
Posty: 35
Rejestracja: 14 paź 2010, o 16:52

Re: cykl Calvina

Post autor: kasia90010 »

dzięki D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości