Zmiana barwy wskaźnika w zasadach

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
naso
Posty: 69
Rejestracja: 30 maja 2007, o 18:15

Zmiana barwy wskaźnika w zasadach

Post autor: naso »

Witam. Mam do Was pytanie. Otóż w pewnej książce do chemii znalazłam takie stwierdzenie:
Po dodaniu wskaźnika do zasady, w którym stężenie molowe OH- jest duże, równowaga reakcji przesuwa się w prawo. Wzrasta stężenie anionów reszty kwasowej, wskaźnik przyjmuje barwę charakterystyczną dla anionu.
Czy to zdanie jest poprawne? Myślałam, że na zmianę barwy wskaźnika w zasadach wpływają aniony wodorotlenkowe. Co do tego mają aniony reszty kwasowej, i skąd się biorą w roztworze zasadowym?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Zmiana barwy wskaźnika w zasadach

Post autor: Batha »

tak, jest ono poprawne.
Myślałam, że na zmianę barwy wskaźnika w zasadach wpływają aniony wodorotlenkowe.
w którym stężenie molowe OH- jest duże,
Co do tego mają aniony reszty kwasowej, i skąd się biorą w roztworze zasadowym?

jak zobojętniasz słaby kwas, to gry masz r-r kwas+ woda, top nie wszystkie cząsteczki kwasu zdysocjowały, cześć jest w postaci anionów, część jest w postaci niezdysocjowanej. dodając r-r zasady, jony OH- reagują z niezdysocjowanymi cząsteczkami kwasu, dając wodę i aniony reszty kwasowej. Nadmiar OH- nadaje roztworowi odczyn.
naso
Posty: 69
Rejestracja: 30 maja 2007, o 18:15

Re: Zmiana barwy wskaźnika w zasadach

Post autor: naso »

Chyba nie wszystko rozumiem. Jak to się ma do sytuacji, gdy np. do rozcieńczonego NaOH dodaję wskaźnika?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Zmiana barwy wskaźnika w zasadach

Post autor: DMchemik »

A tak sie ma, że wskazniki same w sobie są słabymi kwasami lub zasadami. Za zmianę barwy odpowiada reakcja tworzenia anionu np. anion fenoloftaleiny ma malinowe zabarwienie, a w zasadowym r-rze fenoloftaleina tworzy sól z NaOH. I to ta sól ma zabarwienie. zakwaszajac r-r wypierasz słaby kwas silniejszym z jego soli i odtwarza sie bezbarwna postać obojętna elektrycznie, niezdysocjowanej fenoloftaleiny.
naso
Posty: 69
Rejestracja: 30 maja 2007, o 18:15

Re: Zmiana barwy wskaźnika w zasadach

Post autor: naso »

Teraz już chyba rozumiem. Dziękuję za wyjaśnienia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości