reduktory i utleniacze

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
mroowkojad
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2010, o 19:02

reduktory i utleniacze

Post autor: mroowkojad »

Witam! mam dość banalne pytanie. jak najszybciej można określić, patrząc na jony różnych związków, bez rozpisywania się w różnych dziwnych reakcjach, czy są to reduktory czy utleniacze? Mam takie przykłady anionów: SCN-, CrO42-, NO2-, NO3-, Fe(CN)63-. za dodatkowe wskazówki w rozpoznawaniu red/utl na tych przykładach i nie tylko, byłabym ogromnie wdzięczna
Pozdrawiam!
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: reduktory i utleniacze

Post autor: Batha »

a znasz definicję reduktora i utleniacza?

określ stopnie utlenienia pierwiastków w związkach i zastanów się, w którą stronę mogą się one zmieniać.

na początek spróbuj na prostszych przykładach, np określ czy S2-, czy Fe2+ mogą być utleniaczami, czy reduktorami.
mroowkojad
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2010, o 19:02

Re: reduktory i utleniacze

Post autor: mroowkojad »

definicje znam, owszem, jednakże mimo wszystko jest mi trudno to zauważyć bez rozpisywania konkretnych reakcji, reakcji połówkowych i pełnych niejonowych związków. może niedokładnie rozumiem te zasady i wciąż mącą mi się w głowie. może spróbuję na podanych przez ciebie przykładach:
S2- może przejść do siarki na stopniu 0, czyli S, zwiększa się stopnień utlenienia, więc ulega utlenieniu, co daje nam reduktora. ok, ale przed oczami mam zawsze reakcje połówkowe i dopiero wtedy widzę znak w reakcji i jestem w stanie określić to jedynie drogą: jon drugi jon o st. utl. mniejszym/większym jeśli mniejszy to znaczy, że nie - (bo się zmniejszył), tylko na odwrót, czyli +", a jeśli większy to nie + tylko - jeśli - to reakcja utlenienia i to wtedy nie utleniacz, tylko reduktor i na odwrót. przepraszam za to zamieszanie, ale od zawsze mam takie zamieszanie w głowie, kiedy mam określić reduktory i utleniacze chcę wreszcie się nauczyć sprawnie dostrzegać je, bez tego wkurzającego wyprowadzania i poznać sposoby na zrozumienie ich, a nie wykucie. i odpowiednio Fe2+ może zmienić st. utl. na wyższy czyli Fe3+, tak więc st.utl. zwiększył się r. połówkowa z -", nie z + mimo że się zwiększył r. utleniania reduktor. kurcze, bo ja wiem, że jak się dodaje, to elektrony, czyli ładunki ujemne. dlatego wychodzi taka przekładanka znaków i można się zamotać. ale kurcze, no musi być łatwiejszy sposób, żeby zacząć to szybko chwytać i kojarzyć, a nie zastanawiać się i szukać. chyba nie mam do tego wyobraźni i tyle. za dalszą pomoc i wskazówki dziękuję
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: reduktory i utleniacze

Post autor: Batha »

siarczek, owszem jest reduktorem, ale jon żelaza(II) może być zarówno utleniaczem, jak i reduktorem

to teraz te prostsze z Twoich przykładów:
zastanów się co z chromianem(VI), i azotanami(III) i (V). Skup się na atomie centralnym, nie patrz na tlen.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości