genetyka

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
oxygenium
Posty: 19
Rejestracja: 17 mar 2010, o 09:53

genetyka

Post autor: oxygenium »

Mam dwa zadania domowe zadane dzis które nie za bardzo wiem jak zrobić:

1) Najkrótszy gen odkryty w 22 ludzkim chromosomie składa się z 1000 nukleotydów z których 667 nukleotydów to introny określ maksymalną liczbę aminokwasów kodowanych przez ten gen.

2) U człowieka allele (\(I^{A} , I^{B}\)) warunkujące grupy krwi A i B dominują nad allelem(i) grupy 0.Mężczyzna z grupą krwi A którego matka miała grupę krwi 0 posiada potomstwo z kobietą o grupie krwi AB zapisz genotypy obu rodziców i określ prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka z grupą krwi B.
Awatar użytkownika
Maggda_W
Posty: 296
Rejestracja: 28 mar 2010, o 13:58

Re: genetyka

Post autor: Maggda_W »

1. mi w pierwszym wyszlo 111 , ale nie wiem czy to dobrze, wiec nie napisze rozwiazania
2. matka mezczyzny ma ii wiec mezczyzna ma IAi kobieta ma IAIB
A i
A IAIA IAi

BIAIB IBi
prawdopodobienstwo wychodzi 25%
ale czy to dobrze, to nie wiem, wiec niech sie ktos jeszcze wypowie:)
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka

Post autor: malgosi35 »

1) Najkrótszy gen odkryty w 22 ludzkim chromosomie składa się z 1000 nukleotydów z których 667 nukleotydów to introny określ maksymalną liczbę aminokwasów kodowanych przez ten gen.
introny są wycinane przed translacją.
Translacji ulega 1000-667=? nukleotydów
3nukleotydyjeden aminokwas
333 nukleotydy X aminowkasów

2) U człowieka allele (\(I^{A} , I^{B}\)) warunkujące grupy krwi A i B dominują nad allelem(i) grupy 0.Mężczyzna z grupą krwi A którego matka miała grupę krwi 0 posiada potomstwo z kobietą o grupie krwi AB zapisz genotypy obu rodziców i określ prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka z grupą krwi B
Mężczyzna z grupą krwi A (IAIA lub IAi)którego matka miała grupę krwi 0 (ii - jedno i dała synowi)IAi
posiada potomstwo z kobietą o grupie krwi AB IAIB

IAi*IAIB

IAi
IAIAIA.IAi
IBIAIB.IBi

1/4=25%=0,25
oxygenium
Posty: 19
Rejestracja: 17 mar 2010, o 09:53

Re: genetyka

Post autor: oxygenium »

Dziękuje wam 1 zadania to wogóle nie wiedziałem jak zrobic drugie dobrą krzyzowke rozpisałem jak widze i takie samo prawdopodobienstwo ale wolałem się upewnic niestety genetyka jak na razie to nie moja najmocniejsza strona z biologii
espressivo
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2010, o 19:28

Re: genetyka

Post autor: espressivo »

czas na kolejne zadanie! D

zad. 1.
Które chromosomy w kariotypie człowieka zawierają organizatory jąderka?

zad. 2.
Który rodzaj kwasu nukleinowego DNA czy RNA wchodzący w skład chromatyny jądrowej jest bardziej aktywny metabolicznie? Podaj uzasadnienie.

enisala
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2011, o 11:42

Re: genetyka

Post autor: enisala »

czy w pierwszym zadanie nie bierzemy pod uwage kodonow start i stop?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: genetyka

Post autor: AnnaWP »

Kodon start koduje aminokwas - metioninę. Kodon stop jest nonsensowny, więc jego nie wliczamy.
enisala
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2011, o 11:42

Re: genetyka

Post autor: enisala »

no to w takim razie bialko powinno sie skladac ze 110 aminokwasów?
nikanna
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2011, o 19:31

Re: genetyka

Post autor: nikanna »

Witam, jestem nowa na tym forum, ale chcę zwrócić się do specjalistów. Mianowicie chodzi tu o zadanie z genetyki, które nie do końca jestem w stanie uznać za możliwe, ale zobaczcie sami :

Barwa kolorów dziedziczona jest dwoma parami genów. Skrzyżowano dwa białe kwiaty i w pierwszym pokoleniu otrzymano wszystkie kwiaty czerwone, natomiast w drugim pokoleniu otrzymano kwiaty czerwone i białe w rozkładzie 9:7, ustal dziedziczenie. (podpowiedź od nauczycielki : czerwony kolor dominuje).

Czy takie skrzyżowanie jest możliwe? Proszę pomóżcie mi!
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka

Post autor: malgosi35 »

A-białe
a-białe
B-białe
b-białe

A_B_ - czerwone

współdziałanie komplementarne

AAbb (białe)*aaBB (białe
F1 AaBb - czerwone
F2
ABAb.aB.ab
ABczczczcz
Abczbcz.b
aBczczb.b
abczb.bb
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości