Mejoza i mitoza

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Cthuloid
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2010, o 14:33

Mejoza i mitoza

Post autor: Cthuloid »

Witam

Mam pewien problem ze zrozumieniem tego tematu,będę wdzięczny jeśli ktoś skoryguje mój sposób myślenia.
Zacznijmy od mitozy,wiem co to za proces i o co w nim chodzi nie rozumiem jednej rzeczy.

Faza G1 (spoczynkowa)
Mamy komórkę diploidalną 2n= 46 chromosomów (rozważmy człowieka)
przez literę c oznacza się ilość chromatyd,i nie wiem jak to zapisać,że 2c=46 czy 92 ?
Faza S (replikacja)
4n=92 chromosomy i 4c = ?
Potem wiadomo,faza G2 i profaza(tworzenie się chromosomów z zreplikowanego materiału)

Będę wdzięczny jeśli ktoś mi to rozpisze (mejozę i mitozę) dla wartości n oraz c w tych profazach,anafazach itd.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Mejoza i mitoza

Post autor: malgosi35 »

G1
2n=46
2c=46

Faza S (koniec) i G2
2n=46
4c=92
plecha
Posty: 103
Rejestracja: 27 lip 2010, o 22:05

Re: Mejoza i mitoza

Post autor: plecha »

Również chciałbym spytać, pratycznie o to samo.

Prosiłbym o wytłumaczenie pewnej rzeczy, mianowicie : kiedy w metafazie już skondensowane chromosomy ustawiają się w płaszczyznie równikowej, następuje ich rozerwanie na dwie części, czyli na dwie chromatydy. Jedna wędruje do jednej z komórek, która powstaje, a druga analogicznie do drugiej. I tu się rodzi moje pytanie. Jak chromosom podzielony na dwie części może stanowić cały czas tę samą liczbę chromosomów? No tak, jest to ten sam chromosom, ale o zredukowanej liczbie chromatyd. Ale cały czas nie potrafię pojąć, jak to może być TO SAMO.

Z góry dzięki za odpowiedź, i prosiłbym o jak najszybszą

5
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Mejoza i mitoza

Post autor: malgosi35 »

podzielony jest w anafazie.

Cały problem jest w tym że tonie ty opisywałeś mejozę i nie wiesz jakie to jest trudne. Uwzględniając twój postulat,chromosom podzielony na dwie chromatydy, trzeba by nazwać inaczej, i ten po rozerwaniu inaczej, i ten przed ukazaniem się chromatyd w profazie jeszcze inaczej.

A tak mamy cały czas nazwę chromosom (bo ma jeden centromer) choć niektórzy nazywają go chromosomem metafazowym, a porozerwaniu centromaru mamy chromosomy śiostrzane.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Mejoza i mitoza

Post autor: szama »

Ramiona chromosomu stanowią swoje kopie, po podziale takie ramię zostaje rozpakowane, a nić DNA zreplikowana. Po replikacji chromosom ma znów dwie chromatydy.

Nie ma kopii zapasowej ale dla komórki to nie ma znaczenia, zmienia się ilość DNA, ale nie jego jakość. To są dokładnie te same informacje, tylko że w jednej kopii zamiast dwóch.
maaati
Posty: 6
Rejestracja: 31 paź 2009, o 22:40

Re: Mejoza i mitoza

Post autor: maaati »

Dzięki szama za konkretną odpowiedź.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość