Sekwencjonowanie DNA - błędy.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Autsajder
Posty: 51
Rejestracja: 1 lip 2008, o 14:46

Sekwencjonowanie DNA - błędy.

Post autor: Autsajder »

Witam.
Z góry przepraszam, jeśli zamieściłem ten temat w złym dziale(np. może miał być w dziale Biotechnologia").

Moje pytanie jest następujące:
Jak wygląda dokładność współczesnego sekwencjonowania DNA? Czy często występują błędy? Jak się je eliminuje? Ponownie sekwencjonując DNA na podstawie wcześniej powielonego materiału techniką PCR?
Chodzi mi dokładnie o działanie mniejszych firm, które przeprowadzają te procesy. Jest teraz mnóstwo takich firm, które oferują sekwencjonowanie ludzkiego genomu do celów genealogicznych czy wykrywania mutacji.

Pozdrawiam.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Sekwencjonowanie DNA - błędy.

Post autor: yeast »

To zależy od techniki sekwencjonowania - czy chodzi ci o klasycznego Sangera czy inne takie jak pirosekwencjonowanie, Solexa sekwencjonowanie przez reakcję ligazy itp. Jeśli chodzi o same błędy to każda metoda ma bias np. z powodu zawartości par GC czy tandemowych powtórzeń. Poza tym są też błedy wprowadzane podczas przygotowania próbki (rzeczony PCR wprowadza mutacje). Jeśli chodzi o błędy to najlepiej sprawdzić na stronie producenta danego sprzętu i dodać margines (oni zawsze podają trochę lepsze parametry niż te, które średnio się uzyskuje - niektórzy rzucaja liczby takie jak 99,99% dokładności). Eliminacja błędów może być różna to zalezy od typu eksperymentu (najlepiej sekwencjonować tę samą sekwencję z rożnych primerów itp.).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości