preparaty-początek

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
sleet1109
Posty: 32
Rejestracja: 27 lis 2010, o 16:29

preparaty-początek

Post autor: sleet1109 »

Witam . Dziś mi przyszedł mikroskop Biolux NV Bresser i zabieram sie do zrobienia preparatu , szukam od kilku h info ale nie moge znalezc . Mam pytanie odnośnie szkiełek i tworzenia preparatów . Zestaw szkiełek to szkiełka podstawowe oraz takie małe kwadratowe szkiełka nakrywkowe (bez kleju) . Jak ja mam to wszystko sklejać ze sobą ? Czy jak chce zobaczyć pod mikro np część wylinki węża to ja mam małą część przykleić klejem pomiędzy te 2 szybki ? Tak samo jak chce zobaczyć jakieś suche , stałe rzeczy . Jak to wszystko montować ? Pozdrawiam
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: preparaty-początek

Post autor: Tahyon »

Będę dziś wyjątkowo miły i nie rzucę ironicznej uwagi odnośnie pytania. starzeję się chyba.

Mniejsza z tym. Krótki poradnik:

jeżeli mamy do dyspozycji ciało stałe (jakiś perforowany minerał, duże grudki piasku, metalowe przedmioty czy inny złom - do tego stosuje się mikroskop z górnym oświetleniem, inny tym zupełnie.

Preparat stały miękki typu wylinka węża, jakaś sztywna błona biologiczna lub małe organizmy wodno-lądowe, okrzemki itp - najlepiej jeżeli mamy dużo materiału wyjściowego to pociąć go na małe kawałeczki żeby mieściły się pod szkiełkiem podstawowym, zalać wodą lekko i nakryć szkiełkiem nakrywkowym. Bardzo fajni ludzie jeżeli mają do dyspozycji duży obiekt badawczy używają drugiego szkiełka podstawowego zamiast nakrywkowego. Najlepsze lepiszcze to jednak woda. Ewentualnie można popracować z innymi cieczami (ciekawe efekty daje współpraca okrzemków z wodnym roztworem tuszu do pióra - niezły patent na początek).

Preparaty miękkie - skórka cebuli, inna mięciutka tandeta. najlepiej walnąć bez ceremonii na szkiełko, zalać kroplą wody i nałożyć szkiełko nakrywkowe. Ważna zasada - ZAWSZE preparat musi być przepuszczalny dla światła (odpowiednio cienki, cegły raczej się pod mikroskopem nie ogląda).

Preparaty płynne - najłatwiejsza bajka. Kropla na szkiełko podstawowe i nakrywasz szkiełkiem nakrywkowym.


Coś jeszcze?
sleet1109
Posty: 32
Rejestracja: 27 lis 2010, o 16:29

Re: preparaty-początek

Post autor: sleet1109 »

Dałem krople wody na skawek wylinki , czy na liścia paproci nakryłem szkłem nakrywkowym i dzis patrze szkiełko nakrywkowe odpadło . Chodzi mi o to jak zrobić żeby to sie trzymało lepiej ? Dzięki za odpowiedz
Tahyon
Posty: 61
Rejestracja: 21 sie 2006, o 14:50

Re: preparaty-początek

Post autor: Tahyon »

Spłaszczyć. Preparaty tymczasowe tak się robi - malutki wycinek, kropla wody i spłaszczamy drugim szkiełkiem. Jeżeli jednak chcesz robić preparaty długotrwałe to muszę Cię rozczarować - takie majstersztyki trudno wykonać bez odpowiednich odczynników. najlepiej robić preparat na bieżąco. Tylko nie od razu gałąź całą 2/2 cm tylko malutki wycinek wilkości kilku milimetrów. Innej opcji NIE MA. Sklejenie szkiełek nic nie da, po 2 dniach preparat nie będzie nic wart a tylko szkiełka zmarnujesz
sleet1109
Posty: 32
Rejestracja: 27 lis 2010, o 16:29

Re: preparaty-początek

Post autor: sleet1109 »

Szkiełka to nie problem ostatnio kupiłem 500szt chodzi o to że ja chce zrobić trwalszy preparat żeby trzymał sie kupy a nie rozlatywał sie po 3 oglądnięciach . Spróbuje użyc kropelki może to pomoze
myszy
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2010, o 19:11

Re: preparaty-początek

Post autor: myszy »

Osobiśie stosuję prostą, nadającą się do stosowania amatorskiego i dość skuteczną metodę robienia preparatów trwałych: konserwację syropem fruktozowym. Trwałość preparatów wynosi od kilku miesięcy do trzech lat. W skrócie:

- Przygotować gęsty syrop z fruktozy i wody destylowanej.
- Wykonać preprat mokry bez szkiełka nakrywkowego, sprawdzić pod słabym powiększeniem.
- Usunąć ile się da wody.
- Nanieść kroplę syropu na preparat i na środek szkiełka nakrywkowego.
- Delikatnie nałożyć szkiełko nakrywkowe tak, aby krople się zetknęły i pozwolić mu opadać pod własnym ciężarem.
- Odłożyć na jeden dzień w miejscu osłoniętym przed kurzem.
- Usunąć wilgotnym wacikiem syrop który wypłynął poza szkiełko nakrywkowe.
- Dwukrotnie uszczelnić krawędź szkiełka bezbarwnym lakierem do paznokci.

Preparaty trzeba przechowywać w położeniu poziomym. Szkiełka muszą być oczywiście czyste i odtłuszczone. Większe skrawki zamiast przygotowania preparatu mokrego można zanużyć na kilka - kilkanaście godzin w rozcieńczonym syropie a potem umieścić na kropli gęstego syropu umeszczone na szkiełku podstawowym.
sleet1109
Posty: 32
Rejestracja: 27 lis 2010, o 16:29

Re: preparaty-początek

Post autor: sleet1109 »

O taką odpowiedz mi chodziło . A jak moge przygotować taki syrop fruktozowy ? Czy syrop glukozowo fruktozowy z apteki może być ? I czy do robienia preparatów będe potrzebował jakichś dodatkowych narzędzi
myszy
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2010, o 19:11

Re: preparaty-początek

Post autor: myszy »

sleet1109 pisze:O taką odpowiedz mi chodziło . A jak moge przygotować taki syrop fruktozowy ? Czy syrop glukozowo fruktozowy z apteki może być ? I czy do robienia preparatów będe potrzebował jakichś dodatkowych narzędzi
Raczej musi być czysta fruktoza - mieszanka może krystalizować. Fruktozę kupisz w sklepie ze zdrową żywnością. Naczynko napełniasz w 1/2 fruktozą i dopełniasz wodą destylowaną, mieszasz i odstawiasz na kilka godzin aż się sklaruje. Stopniowo dodajesz fruktozy, za każdym razem odstawiając do sklarowania aż do uzyskania gęstego syropu. Można też ostrożnie odparować roztwór, żeby go zagęścić.
Z narzędzi preparacyjnych absolutna podstawa to: penseta, igła preparacyjna, pipeta ze ssawką lub zakraplacz, żyletka i płytka szklana ok. 15x15cm.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: preparaty-początek

Post autor: pawelcanon36 »

myszy a ten syrop to za każdym razem robisz czy można to jakiś czas przechowywać w miarę szczelnie zamkniętym pojemniczku
sleet1109
Posty: 32
Rejestracja: 27 lis 2010, o 16:29

Re: preparaty-początek

Post autor: sleet1109 »

A czy w domowych warunkach da sie wyhodować jakieś protisty ? Mam w domu dużo roślin , jakby tak wziąć trochu ziemi, takiego dziwnego nalotu z ziemi i kawałek rośliny i to wszystko wrzucić do słoika z wodą to coś sie tam wyhoduje ?
myszy
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2010, o 19:11

Re: preparaty-początek

Post autor: myszy »

W szcelnym naczyniu można go przechowywać praktycznie bez ograniczeń. Bardzo wygodne jest małe naczynko cylindryczne z docieraną pokrywką np. tego typu:

Do nanoszenia syropu na szkiełka dobrze mieć też szklaną bagietkę.
Awatar użytkownika
Gajek
Posty: 380
Rejestracja: 7 paź 2010, o 19:35

Re: preparaty-początek

Post autor: Gajek »

Nawet w śniegu idzie znaleźć jakieś proste organizmy, a tego to akurat teraz nie brakuje
Możesz spróbować nawiedzić jakiś stały zbiornik wodny i przeszukać próbki wody ale w taką pogodę to rozumiem, że mało komu się chce.

No skombinuj trochę ziemi, wody i amciu i eksperymentuj, tylko pamiętaj, że dostęp powietrza też ma znaczenie w tym co hodujesz, niektóre bakterie są aerobowe a inne anaerobowe
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: preparaty-początek

Post autor: pawelcanon36 »

myszy znasz może jakiś prosty sposób na utrwalenie jakiegoś wycinka tkanki, bo przecież samo zamknięcie to nie wszystko.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości