Gdzie kupić mikroskop PZO? A może coś innego?

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Sacagawea
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2010, o 10:12

Gdzie kupić mikroskop PZO? A może coś innego?

Post autor: Sacagawea »

Dzień dobry!
Wiem, że takich pytań macie na pęczki (przeczytałam odpowiednie wątki), ale i tak pomarudzę, bo może mi coś doradzicie.
Mój ojciec jest (był? jest na emeryturze) nauczycielem biologii, pisał magisterkę o jakichś tam chromosomach i w związku z tym mikroskop z jakim miałam w dzieciństwie do czynienia, to była na tamte czasy potęga: laboratoryjny PZO. Cudo - stabilny, rewelacyjna optyka (zaissowska), pokrętła z należytym oporem.
Teraz sama mam dzieci i też chciałam im pokazać ten wspaniały świat. I tu zonk. Po długim wybieraniu, oglądaniu, porównywaniu, wybrałam coś (bo mikroskopem tego nie można nazwać) co miało śrubę mikro i makro oraz stolik krzyżowy. allegro 1319141887 Rodzina się dorzuciła (to cudo kosztowało 610 złotych), no i tragedia. To nawet zabawką nie jest. Pomijając fakt, że mi sprzedawca najpierw wcisnął pogięty stolik krzyżowy, a potem dosłał z innego modelu, to obraz był ciemny, a po bliższych oględzinach okazało się, że cały stolik przedmiotowy jest zamontowany krzywo. Nie obejrzeliśmy ani jednego preparatu, bo się nie dało, odesłałam toto.
I teraz pytanie, co dalej? Wszystkie bressary, delty, eduko wyglądają jak z tej samej fabryki. Chińskiej.
Czy jest na naszym rynku coś, co choć trochę dorównuje stabilnością, optyką, wykonaniem (metalowe śruby i gwinty!) tamtemu starociowi z mojego dzieciństwa? PZO nadal działa - gdzie kupić ich produkty? Czy są one robione w Polsce? A może ktoś ma Mikroskop Delta Optical Genetic Pro Bino i może powiedzieć coś o nim? Czy warto dołożyć te 400? Czy jest to sprzęt stabilny, bez luzów, coś, co jest narzędziem, a nie lupką? Coś, co posłuży także gimnazjaliście?
Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów i z góry dziękuję za cierpliwość (niezły elaborat mi wyszedł) i odpowiedzi
S.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Gdzie kupić mikroskop PZO? A może coś innego?

Post autor: szama »

Mysle że najłatwiej zadzwonić i zapytać w jaki sposób mozna kupić ich mikroskop.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Gdzie kupić mikroskop PZO? A może coś innego?

Post autor: planapo »

z tego co wiem to pzo jest obecnie polska firma tylko z nazwy, zreszta widac to po statywach ich obecnych mikroskopow, ktore mozna zobaczyc u kilku innych producentow, to samo z obiektywami. takie czasy, ze wszystko jest czajna ): pozostaje szukac na allegro starszych modeli (studar, biolar) uzywanych i w dobrym stanie.

ja mam motica B3 i jestem od lat bardzo zadowolony, choc tez pewnie jest chinski, choc kupowany w czasach kiedy jeszcze byly produkty pochodzace z europy. w kazdym razie mechanika jest super stabilna, optyka tez jak dla mnie w zupelnosci wystarczjaca.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Gdzie kupić mikroskop PZO? A może coś innego?

Post autor: _Marcin_ »

Jeżeli już mówimy o starym PZO to raczej proponuje się zapytać tu pzo.warszawa.pl Pani handlowiec.Może coś tam jeszcze mają?
A pozatym sporo używanego sprzętu PZO w niekoniecznie złym stanie jest na allegro,np. mikroskopy studenckie Studar czy laboratoryjno-badawcze Biolar lub MB 30. Ja mam mikroskop Biolar z dość bogatym wyposażeniem opcjonalnym i uważam, że do badań w domowym zaciszu jest zupełnie wystarczający. Dobra optyka, oświetlenie wg Kohlera, solidna konstrukcja i łatwa regulacja to jego duże atuty w porównaniu do występujących teraz na rynku chińskimi wynalazkami.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Gdzie kupić mikroskop PZO? A może coś innego?

Post autor: planapo »

biolar - chyba jedyny model z DIC w zasiegu finansowym zwyklego smiertelnika.

tak z ciekawosci - co to za obiektywy? wygladaja inaczej niz typowe z PZO
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Gdzie kupić mikroskop PZO? A może coś innego?

Post autor: _Marcin_ »

są to chyba zwykłe achromaty z nowszą obudową. Wyglądem przypominają obiektywy Plan ale te ostatnie mają białe napisy i napis PLAN.Czarne wypełnienie bez żadnych dodatkowych oznaczeń miały chyba tylko zwykłe achromaty tejże firmy wg jednej z książek którą posiadam. Tyle ja wiem, a dokładniejszych informacji udzielili by pewnie tam na miejscu.
biolar - chyba jedyny model z DIC w zasiegu finansowym zwyklego smiertelnika.
zgadzam się w pełni. Za takie niezbyt duże pieniądze nic innego z DIC nie znajdzie. Dlatego z myślą późniejszej rozbudowy mikroskopu zdecydowałem się kiedyś na kupno właśnie Biolara. I to był dobry wybór
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Gdzie kupić mikroskop PZO? A może coś innego?

Post autor: planapo »

byl wczoraj zestaw do DIC na allegro, zniknal bardzo szybko za 1600zl. za to z obiektywami cos ostatnio posucha ):
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość