obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: planapo »

Probowalem sie orientowac nieco po sieci i specjalnego wyboru w klasie 160mm nie widze (jesli nie liczyc kosmicznie drogich modeli czolowych producentow swiatowych).

W czelusciach archiwum allegro natknalem sie na PZO 3x, a nawet na apochromat 5x (nie wiedzialem ze PZO robilo apo, juz plany ich produkcji sa bardzo rzadko spotykane), ale byly to pojedyncze oferty na przestrzeni lat tak wiec mysle, ze ich dostanie to kwestia bardzo duzego szczescia.

meiji chyba ma 2,5x, potem jakies chinczyki kozo, ale to juz jest z korekcja na nieskonczonosc.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: pawelcanon36 »

Dzwoń do starego pzo i pytaj o wyprzedaż tego co jeszcze na magazynie mają pzo.warszawa.pl, na stronie w zakładce wyprzedaż nie maja ale oni tam praktycznie nic nie maja. Myślę że plan 5x 160 dostaniesz bez problemu (za plana 40x 160 chcieli coś koło 250 zł)ale popytaj także o inne powiększenia i inne obiektywy.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: planapo »

juz tam napisalem, ale w tygodniu jeszcze przedzwonie. obawiam sie tylko (czytalem to gdzies indziej), ze oni nie maja sprzedazy wysylkowej, a jazda do w-wy to koszt jednego obiektywu, nie mowiac o poswieconym czasie w ilosci pol dnia na sama podroz. dogrzebalem sie tez, ze jednak produkowali plan 2,5x gdyby sie udalo go zdobyc to byloby idealnie.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: szama »

Jeśli masz jakąś rodzinę, znajomych w Warszawie to możesz ich poprosić żeby podeszli do PZO kupić obiektyw a następnie go zabezpieczyli i wysłali. Jeśli wiesz ile kosztuje obiektyw to przelać kasę na zakup takiej osobie to żaden problem.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: _Marcin_ »

Probowalem sie orientowac nieco po sieci i specjalnego wyboru w klasie 160mm nie widze
jakiś czas temu(ok. 2-3 miesiące) był na allegro GF-Planachromat 1x Zeissa, tyle że kosztował chyba coś koło 500zł. Chyba został sprzedany.
Na ebay często się trafiają obiektywy Zeiss Plan 2,5x w miarę przyzwoitych cenach. Kiedyś widziałem też tam jakiś obiektyw Zeiss typu zoom o niskim regulowanym powiększeniu, ale cena tego była o ile pamiętam juz znaczna.
za plana 40x 160 chcieli coś koło 250 zł)
pawelcanon36, nie żartuj,że za Planachromat 40/0,65 w PZO chcieli tylko 250zł, chyba coś cie się pomyliło? W PZO planachromaty były bardzo drogimi obiektywami, komplet kosztował swego czasu kilka tys. zł.
Ja mam w mikroskopie Plany PZO o powiększeniu 5, 10,20,40x zestawione z okularami plankompensacyjnymi KP 8 i 12x. Mam też Plan 2,5x i 6,3x Neofluar Zeiss.

Wszystkiego Dobrego W Nowym Roku życzę wszystkim forumowiczom
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: planapo »

jakiś czas temu(ok. 2-3 miesiące) był na allegro GF-Planachromat 1x Zeissa, tyle że kosztował chyba coś koło 500zł.
to jeszcze akceptowalna cena, tylko czasem jednak jest to ryzyko co sie kupuje.
W PZO planachromaty były bardzo drogimi obiektywami, komplet kosztował swego czasu kilka tys. zł.
no wlasnie, a jak jest teraz na ich wyprzedazach? podam z doswiadczenia inny przyklad: kiedy kupowalem swoj mikroskop motic (czasy kiedy nie bylo jeszcze aparatow cyfrowych i dokumentacja foto byla luksusem) obiektyw plan 60x do niego (jakis chinski chyba bo widzialem go tez u innych producentow) kosztowal 1200zl, (dwudziestka niewiele mniej) a teraz ten sam obiektyw kosztuje ~400.
nie mowiac o cenach kompletnego sprzetu, ale to temat na inny watek, patrzac na to ile wydalem okolo 10 lat temu i ile teraz kosztuje ten sam mikroskop (i ile dodatkowych akcesoriow bym teraz za to mial) to wole sobie usiasc. co tak spadlo? jakosc, a z nimi ceny czy tylko ceny.?

dzieki za wszelkie info i szczesliwego Nowego (:
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: pawelcanon36 »

Dziś zadzwoniłem do PZO zapytać jeszcze raz o cene tego planachromatu 40x na tubus 160mm i tak jak mówiłem 260zł+23%Vat=260zł+59,8zł=319,8zł
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: planapo »

a to ciekawe bo:
Obiektywów plan to posiadamy 5x,10x, 20x,40x,100x
5x cena 300zł, 10x 400zł, 20x500zł,40x600zł,100x100zł
fragment maila od PZO. Dowiadywalem sie nie dalej jak 2 tygodnie temu (w starym PZO). chinski planachromat 40x rzeczywiscie oscyluje w okolicach 300 zlotych.

2,5x niestety juz nie mieli.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: pawelcanon36 »

Dziś rano dzwoniłem do Starego Pzo pod numer podany na stronie pzo.warszawa.pl pytałem o wyprzedaż komisową i obiektyw Plan 40x na tubus 160mm najwyraźniej musieli coś pokręcić i podać cenę obiektywu produkcji Nowego Pzo
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: planapo »

pawelcanon36 pisze:najwyraźniej musieli coś pokręcić i podać cenę obiektywu produkcji Nowego Pzo
nowe PZO to o ile sie nie myle obecnie nie Polska a czajna. przynajmniej te same obiektywy/statywy widzialem pod szyldem kilku innych firm.

obecnie porownuje sobie jakosc obrazu achromat pzo VS chinski planachromat i szczerze mowiac specjalnej roznicy nie widze. na 10x zauwazalna jest aberracja sferyczna w obszarze poza centralnymi ~70% pola widzenia (okulary szerokokatne), na 20 jest to juz minimalnie widoczne, na wyzszych roznicy nie widze. moge zrobic zdjecia, ale filmu szkoda mi marnowac na takie fotki (mam tubus do analogowego nikona) a cyfrowka przez okular obejmuje tylko jakies 50% pola widzenia, przez co nie widac najbardziej interesujacych tutaj obszarow bocznych.

poza tym w chinskich amortyzowanych planach sprezyna jest tak silna ze na 100% w wypadku gniecenia preparatu obiektywem, najpierw ugieloby sie szkielko, a potem owa sprezyna.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: _Marcin_ »

nowe PZO to o ile sie nie myle obecnie nie Polska a czajna.
z przykrością muszę stwierdzić, że się nie mylisz
Jedynie polskie mikroskopy optyczne konstruuje jeszcze tylko Instytut Optyki Stosowanej (dawne Centralne Laboratorium Optyki) w Warszawie, badawcze mikroskopy Biolar SP z kontrastem Nomarskiego i zestawem foto, tyle że cena jego jest dość znaczna.
Jako ciekawostkę dodam, to tam Prof. Maksymilian Pluta opracowywał wiele urządzeń mikroskopowych i optoelektronicznych a część z nich wdrożono do produkcji w PZO. Mam na myśli różne kontrasty fazowe, stereoskopowe, urządzenia polaryzacyjno-interferencyjne i inne bardzo zaawansowane technicznie urządzenia które niestety nie doczekały się wdrożenia do produkcji i pozostały na poziomie prototypów.

Co do obiektywów o małych powiększeniach, na allegro jest planachromat zeiss 3,2x i narazie stoi dość tanio
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obiektywy o niskich powiekszeniach (max 4x)

Post autor: planapo »

_Marcin_ pisze:niestety nie doczekały się wdrożenia do produkcji i pozostały na poziomie prototypów.
nie pierwszy raz polska mysl techniczna - bedaca czesto na swiatowym poziomie - pod wplywem czegos lub kogos ginie i pamiec podtrzymuja tylko sympatycy i hobbysci tych dziedzin.

nawet 16tka apo jest (:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości