Gdyby człowiek był autotrofem...

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Awatar użytkownika
Azime
Posty: 12
Rejestracja: 14 sty 2011, o 16:54

Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: Azime »

Ostatnio zastanawiałam się, co by to było, gdyby człowiek odżywiał się autotroficznie. Zapewne bylibyśmy zieloni, fakt, ale kto wie, może to jakoś wpłynęłoby bardziej na nasze zachowanie? Chodzi mi o to, że człowiek w czasach prehistorycznych zabijał dla pożywienia, teraz pokarmu ma pod dostatkiem, a zabija nadal (wojny). A gdyby od początku naszego istnienia nie mielibyśmy potrzeby zabijania? Czy teraz nie bylibyśmy mniej agresywni?
Takie nierealne rozważania dla odprężenia się i rozrywki
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: Jane Doe »

Oglądałam kiedyś taki program, w którym stworzyli hipotetyczną planetę, zgodnie z prawami fizyki, chemii itd. gdzie rośliny mogły się poruszać (tzn. te ziemskie tez mogą, ale chodzi o w miarę szybką zmianę położenia, nieograniczone przez korzenie). Zamiast węgla, rośliny i inne organizmy były zbudowane z krzemu, pierwiastka podobnego do węgla. Problem w tym, że nie można byłoby się bardzo szybko poruszać, albo szybko, ale krótko, bo ten proces zżera mnóstwo energii.
Gdybyśmy nie mieli potrzeby zabijania to ktoś by nas zjadł. A jak już byśmy przeżyli jako gatunek to walczylibyśmy między sobą o wodę i CO2, którego by pewnie zabrakło przy naszych zdolnościach rozrodczych } Już nie mówiąc o składnikach mineralnych. Wszystko prowadzi do agresji.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: AnnaWP »

To też zależy od innych cech komórkowych.

Autotrofia sama w sobie byłaby ciekawa. Ale na pewno kierunek rozwoju nie obiegłby w tym kierunku co teraz. Po co byłyby nam sprawne ręce, dwunożność, mowa?
Nie sądzę, aby takie cechy powstały.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: Jane Doe »

AnnaW_UO pisze:To też zależy od innych cech komórkowych.
Możliwe. Ja tylko przywołałam teorię z tego filmu, tamte rośliny nie mogły się szybko poruszać, bo było to zbyt kosztowne energetycznie
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: lith »

Rośliny przecież też walczą między sobą o zasoby, więc nie widzę różnicy.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: AnnaWP »

Walczą, ale innymi metodami. Nie potrzebują sprawnych rąk, bowiem ich rywalizacja opiera się na wzroście, osiągnięciu światła, wody, związków azotowych itd. Zwierzaki potrzebują ruchu.

Brak ściany komórkowej mógłby spowodować możliwość ruchu w naszym wyobrażeniu, niemniej jednak rywalizacja o światło lub wodę nie wymagałaby np. noszenia pokarmu do gniazda, co jest obecnie uważane za motorek do wytworzenia postawy dwunożnej. Ani nie wymagałaby otwierania nasion, owoców, wydłubywania robaków z ich norek itd. A to z kolei sprzyjało usprawnianiu pracy rąk.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: lith »

Nie chodziło mi o to czy by chodził, czy nie, tylko czy byłby agresywny. Jak dla mnie rośliny są często agresywne i bezwzględne

btw. nie wiem jak z dwunożną postawą, ale motorkiem do wytworzenia przeciwstawnego kciuka była zapewne konieczność pewnego uchwytu puszki z browcem.
Awatar użytkownika
Azime
Posty: 12
Rejestracja: 14 sty 2011, o 16:54

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: Azime »

Hahaha świetna teoria wytworzenia przeciwstawnego kciuka P
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: AnnaWP »

lith pisze: btw. nie wiem jak z dwunożną postawą, ale motorkiem do wytworzenia przeciwstawnego kciuka była zapewne konieczność pewnego uchwytu puszki z browcem.
To jak samo jak zęby teściowej - jeden żeby otwierał kapsle z piwa, a drugi żeby ją bolał

Trudno jest ocenić agresywność, bowiem my często oceniamy ją z subiektywnego punktu widzenia.

Myślę, że życie jest bezwzględne i to w każdym praktycznie przejawie. Ta bezwzględność może być wyrażona agresją, ale nie tylko. Dla przykładu lianę duszącą drzewko można określić mianem agresywnej, bo niejako napada i zabija. Ale czy zacienienie i skazanie na przegraną można ocenić jako agresywne? Albo pułapki na owady - to nie jest agresja, przynajmniej ja inaczej agresję rozumiem.

Zwierzątka są łatwiejsze w ocenie, chyba przez swobodny ruch. Zwykle łatwiej ocenić agresję, jeśli widzimy, kto na kogo najeżdża". W przypadku drapieżnictwa / pasożytnictwa jest oczywiste. Ale jest wiele przypadków współżycia, które nie są tak jawną agresją, a jakby się zastanowić. Np. zooksantele często w chwili głodu są trawione - to paskudne działanie, bo najpierw mydlą im oczy współpracą, a potem amciu amciu. A jeden z najgorszych przykładów to krewetki - jest taki gatunek, który żyje w parach i chwyta rozgwiazdy. Zaciągają taką rozgwiazdę do norki i powoli zjadają. Jak zjedzą jedno ramię, to idą do drugiego, a to jedno regeneruje. Utrzymują żywą rozgwiazdę miesiącami, a ona biedna jest stale na żywca zjadana. jawna i bezlitosna agresja.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: lith »

No właśnie gdzie nie spojrzeć tylko można się utwierdzić w tym, że lajf ys brutalI człowiek w tym zakresie nie odbiega od normy.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: AnnaWP »

Powiało pesymizmem.

A ja myślę sobie naiwnie i optymistycznie, że jednak nie jest tak źle.

W obrębie populacji obserwuje się często przykłady zachowań altruistycznych", jak choćby dzielenie krwią przez wampiry. Albo adopcja młodych.

Ludzie są zdolni do paskudnych czynów, ale zdolni też są do bardzo wzniosłych. Oddaj krew - zobaczysz, jak potem się poczujesz
Myślę, że mimo wszystko wiele osób lubi być porządnymi.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: lith »

Yup. Inne gatunki też sobie pomagają, często też tworzą pewne społeczności. Sa i nieantagonistyczne oddziaływania między gatunkami. ale nie ma się co oszukiwać- słitaśnie i cukierkowo nie ma
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Gdyby człowiek był autotrofem...

Post autor: AnnaWP »

Ano nie ma
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość