Zachowania gołębi

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
meroque
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2011, o 19:16

Zachowania gołębi

Post autor: meroque »

Dlaczego kiedy siedzi stadko gołębi i jedno zacznie się czyścić to zaraz inne się czyszczą?

Przychodzi do mnie parka gołębi. Czasami jeden gołąb siada a drugi po skubie po głowie a tamten mruży oczy. Po co to robią?

Jak to się dzieje, że kiedy gołębie się biją to nigdy nie wydziobują sobie oczu?

Dlaczego kiedy młode gołębie były bite to trzepoczą lekko skrzydłami?

Dlaczego tylko młode gołębie biją skrzydłami inne gołębie a stare nie?

Dlaczego czasami gołębie w stadzie krążą w okół bloków? Gdy gołębie na parapecie je zauważają to zrywają się z parapetu i dołączają do stada. Zostawiają jedzenie.

Od czego zależy powodzenie oswojenia gołębi? Przychodzi do mnie od 2 lat para gołębi i tylko samica je z ręki a samiec się boi a zawsze on chojraczy.

Na parapecie leżało pióro gołębia. Postawiłem je na parapecie na sztorc i gołębie bały się do tego podchodzić i zachowywały się nie pewnie. Dlaczego?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Zachowania gołębi

Post autor: WojtekB »

meroque pisze:Dlaczego kiedy siedzi stadko gołębi i jedno zacznie się czyścić to zaraz inne się czyszczą?

Przychodzi do mnie parka gołębi. Czasami jeden gołąb siada a drugi po skubie po głowie a tamten mruży oczy. Po co to robią?

Jak to się dzieje, że kiedy gołębie się biją to nigdy nie wydziobują sobie oczu?

Dlaczego kiedy młode gołębie były bite to trzepoczą lekko skrzydłami?

Dlaczego tylko młode gołębie biją skrzydłami inne gołębie a stare nie?

Dlaczego czasami gołębie w stadzie krążą w okół bloków? Gdy gołębie na parapecie je zauważają to zrywają się z parapetu i dołączają do stada. Zostawiają jedzenie.

Od czego zależy powodzenie oswojenia gołębi? Przychodzi do mnie od 2 lat para gołębi i tylko samica je z ręki a samiec się boi a zawsze on chojraczy.

Na parapecie leżało pióro gołębia. Postawiłem je na parapecie na sztorc i gołębie bały się do tego podchodzić i zachowywały się nie pewnie. Dlaczego?
Dziwne pytania, ile jest gołębi tyle jest zachowań i charakterów ^^ a tak na poważnie gołębie (piszemy tu o miejskich) to stadne oraz towarzyskie ptaki i wiele ich zachowań można często porównać do naszych.

Jedyne co z tej grupy na obecną chwilę mogę wytłumaczyć to krążenie wokół bloków - ucieczka przed drapieżnikiem i szukanie schronienia, przemieszczanie się do innych żerowisk lub do gniazd przed zmierzchem.

Trzepotanie może mieć związek po prostu z rozprostowaniem skrzydeł (bądź z ich ćwiczeniem u młodych gołębi) lub z higieną.

Bójki i zaczepki wśród gołębi są powszechne (związane są z walką o partnerkę i dogodne miejsce lęgowe, o pokarm i hierarchie w grupie lub po prostu bez przyczyny).
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Zachowania gołębi

Post autor: Jane Doe »

1. Jak zarządzi przywódca stada tak się dzieje
2. Iskanie to naturalne zacieśnianie więzi i okazanie uległości wobec wyższego w hierarchii. A oczy mrużą, bo im przyjemnie.
3. Bo one nie chcą się zabijać tylko pokazać dominację, walczyć o coś. Co by było, gdyby były na tyle głupie, żeby wszystkie sobie oczy wydziubały? Instynktownie chodzi o przetrwanie gatunku. A strata wzroku dla gołębia to śmierć. Nawet jednego oka, bo ocenianie odległości jest dla ptaków szczególnie ważne.
4. Trzepocą, bo się uczą latać, a nie będą miały żadnych prób przed prawdziwym lotem, mogą tylko machać.
5. Stare też biją.
6. Wyjaśnione.
7. Od charakteru. Szczególnie takie chojraki są trudne do oswojenia.
8. Bo to nienaturalne, dlatego się boją.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Film] Zaloty gołębi

Post autor: WojtekB »

meroque pisze:Przychodzi do mnie parka gołębi. Czasami jeden gołąb siada a drugi po skubie po głowie a tamten mruży oczy. Po co to robią?
JaneDoe pisze:2. Iskanie to naturalne zacieśnianie więzi i okazanie uległości wobec wyższego w hierarchii. A oczy mrużą, bo im przyjemnie.
W tym wypadku bym był bardziej skłony stwierdzić, że to jeden z elementów zalotów (oprócz paradowania samca przed samicą i wzajemnego się karmienia ptasim mlekiem).

Zresztą można sobie na spokojnie pooglądać na wielu z filmików na YouTubie zaloty gołębi:
meroque
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2011, o 19:16

Re: Zachowania gołębi

Post autor: meroque »

Ale te młode gołębie trzepoczą skrzydłami dopiero po bijatyce z innym gołębiem lub jak matka czy stary na niego nakrzyczy"
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Zachowania gołębi

Post autor: Jane Doe »

WojtekB pisze:W tym wypadku bym był bardziej skłony stwierdzić, że to jeden z elementów zalotów (oprócz paradowania samca przed samicą i wzajemnego się karmienia ptasim mlekiem).

też się zgadzam
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Zachowania gołębi

Post autor: WojtekB »

meroque pisze:Ale te młode gołębie trzepoczą skrzydłami dopiero po bijatyce z innym gołębiem lub jak matka czy stary na niego nakrzyczy"
Po prostu taka reakcja na zaczepki - po bijatyce muszą się odstresować".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości