Materiał genetyczny cebuli w zadaniu.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Adlojada
Posty: 23
Rejestracja: 15 sty 2011, o 13:33

Materiał genetyczny cebuli w zadaniu.

Post autor: Adlojada »

Skrzyżowano dwie odmiany białych cebul, będących homozygotami aaii oraz AAII. W pokoleniu F1 otrzymano wszystkie cebule białe, dodatkowo wiadomo, że gen I w stanie homozygotycznym znosi efekt działania genu A, nie dopuszczając do wytworzenia barwnej cebuli. Jaki będzie stosunek fenotypów cebul w pokoleniu F2?

Mam z tym problem, bo nie widzę tutaj żadnej zależności. Robię tę krzyżówkę i nie wiem, bo raz mi wychodzi 9:3:4, ale mogłoby też być 9:7. Nie wiem, dlaczego AaIi ma kolor biały, bo przecież A to barwna cebula, a gen I nie jest w stanie homozygotycznym.

Z góry dziękuję za fatygę.
Awatar użytkownika
Azime
Posty: 12
Rejestracja: 14 sty 2011, o 16:54

Re: Materiał genetyczny cebuli w zadaniu.

Post autor: Azime »

Rozwiązałam to zadanie, ale nie wiem, czy dobrze, więc tylko sugeruję, jaka może być odpowiedź
Pytasz, dlaczego AaIi jest białe. Po prostu tak jest w zadaniu i musisz to przyjąć. Wypisz sobie dane: aaii- biała cebula, AAII- biała cebula. aaii x AAII (krzyżowanie) daje potomstwo AaIi, czyli białe, bo tak jest w zadaniu. W zadaniu jest jedno ważne zdanie: wiadomo, że gen I w stanie homozygotycznym znosi efekt działania genu A, nie dopuszczając do wytworzenia barwnej cebuli. czyli jeśli masz II (stan homozygotyczny) to znaczy, że mimo, że cebula będzie miała allel A, to nie będzie się on ujawniał, ponieważ II znosi efekt działania A, nie powstanie barwna cebula. Jest to tzw. gen maskujący . Więc teraz rozpisz sobie krzyżówkę F2. I popatrz na genotypy jakie Ci się pojawiły. Wszędzie, gdzie będziesz mieć II, będą cebule białe (czyli AAII, AaII, aaII). Cebule o genotypie AaIi także będą białe, ponieważ tak było w treści zadania. Pozostałe genotypy (AAIi, AAii, Aaii) będą barwnymi cebulami, ponieważ nie ma homozygoty II, która maskowałaby działanie genu A. W takim wypadku wyszedł mi stosunek fenotypowy 11:5.

Gdybyś czegoś nie rozumiała to napisz Mam nadzieję, że cokolwiek udało mi się wytłumaczyć. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Materiał genetyczny cebuli w zadaniu.

Post autor: malgosi35 »

Skrzyżowano dwie odmiany białych cebul, będących homozygotami aaii oraz AAII. W pokoleniu F1 otrzymano wszystkie cebule białe, dodatkowo wiadomo, że gen I w stanie homozygotycznym znosi efekt działania genu A, nie dopuszczając do wytworzenia barwnej cebuli. Jaki będzie stosunek fenotypów cebul w pokoleniu F2?
że gen I w stanie homozygotycznym znosi efekt działania genu A, nie dopuszczając do wytworzenia barwnej cebuli
Ktoś ułożył zadanie.? chyba nie do końca wiedząc o co chodzi lub jest błąd w treści

I-inhibitor barwy
i-jest barwa - jaka taka jaką daje Aa
A-barwne
a-białe

iiaa*IIAA
F1gtIiAa

F1: 13:3
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości