Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Aerandir
Posty: 29
Rejestracja: 28 sty 2011, o 17:07

Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: Aerandir »

Witam, mam niezły zamęt w głowie. Nigdy nie interesowałem się studiami, ale ostatnio stwierdziłem, że najwyższa pora zająć się przyszłością. Póki co jestem zielony jeśli chodzi o pojęcia często stosowane gdy mówi się o studiach (w domu nikt nie jest mi tego w stanie wytłumaczyć), ale powoli to ogarniam. Niestety - nie jestem jeszcze dobrze zorientowany w kwestiach pracy. Dlatego proszę Was, jako bardziej doświadczonych, o polecenie mi jakiejś uczelni i kierunku.

Od razu zaznaczam, że generalnie medycyna mnie nie interesuje - jakoś nie kręci mnie bycie lekarzem. Nie lubię obcować z chorymi i uważam, że lepiej będzie zarówno dla mnie jak i dla nich jeżeli sobie odpuszczę. Najciekawszymi jak dla mnie są biologia molekularna i cytologia. Chciałbym pracować w laboratorium badając jak życie funkcjonuje u podstaw, ale nie wiem jaki kierunek wybrać i gdzie najlepiej go studiować.

Od razu mówię, że przymierzałbym się na pracę za granicą. Pojawiają się kolejne pytania: czy trzeba mieć jakieś pozwolenia? Czy ciężko o pracę w tej dziedzinie za granicą? Czy uczelnia zapewni mi naukę angielskiego pod zawód?

No i oczywiście - jakiej pracy mogę oczekiwać po tym kierunku? Czy jest ona dobrze płatna? Czy kierunek jest przyszłościowy?
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: szama »

Czy uczelnia zapewni mi naukę angielskiego pod zawód?
Niestety nie.

Biologia molekularna na pewno jest możliwa po biologii, wybierasz odpowiedni zakład do pisania pracy magisterskiej i już. Problem w tym że na ciekawe tematy prac zwykle nie ma funduszy. Markery, barwniki, sprzet zazwyczaj sporo kosztuje i jak jest na uczelni to ma spore obłożenie pracy.

Dbasz o dobre oceny i starasz załapać się na doktorat, to podstawa pracy naukowej.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: Collo »

Aerandir, a wiesz już co będziesz zdawać na maturze?
Awatar użytkownika
Aerandir
Posty: 29
Rejestracja: 28 sty 2011, o 17:07

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: Aerandir »

Colloportus pisze:Aerandir, a wiesz już co będziesz zdawać na maturze?
Na pewno biologię, chemię, może fizykę. Zależy czego będą wymagać na tym kierunku. Ale jeszcze nic nie mam ustalone.
Awatar użytkownika
catalina1988
Posty: 29
Rejestracja: 4 lip 2010, o 19:22

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: catalina1988 »

Witam,
nie mam obrazu jak sytuacja wygląda w innych miastach ale postaram się dać Ci obraz tego jak to wygląda w Łodzi.

Uniwersytet Medyczny prowadzi studia na kierunku biotechnologia o specjalności medycyna molekularna- jest to dziedzina z pogranicza medycyny i biologii molekularnej. Z tego co wiem jest tam dużo angielskiego (branżowego)- na koniec licencjatu na poziomie biegłości B2, studia magisterskie w specjalności medycyna molekularna, odbywają się tylko w języku angielskim.

Możesz sobie poczytać tematy prac magisterskich i licencjackich- da Ci to obraz studiów i zakresu materiału:

Uniwersytet Łódzki na kierunku biologia prowadzi specjalność genetyka na której również jest dużo zagadnień z biologii molekularnej. Tu są plany studiów:

Poczytaj sobie to się generalnie zorientujesz w temacie zajęć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aerandir
Posty: 29
Rejestracja: 28 sty 2011, o 17:07

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: Aerandir »

catalina1988, dzięki.

Poszperałem na stronie UJ i pomyślałem, że jeśli chodzi o biologię molekularną, najlepsza będzie biochemia
Co o tym myślicie? Jest coś bardziej odpowiedniego?
Awatar użytkownika
Aerandir
Posty: 29
Rejestracja: 28 sty 2011, o 17:07

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: Aerandir »

Na tym forum nie ma opcji edytuj?
Jest w ogóle na UJ specjalizacja biologia molekularna? Czy mam szukać gdzie indziej?
Awatar użytkownika
catalina1988
Posty: 29
Rejestracja: 4 lip 2010, o 19:22

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: catalina1988 »

Z tego co zauważyłam są studia podyplomowe z biologii molekularnej na UJ
Wiesz ale sądzę że lepszym wyborem jesz skończenie jakiś studiów ogólnych (biologia, biotechnologia, biochemia). Wtedy tak naprawdę dowiesz się czym jest biologia molekularna i jeśli nadal będziesz nią zainteresowany to możesz iść na podyplomówkę.
Awatar użytkownika
Aerandir
Posty: 29
Rejestracja: 28 sty 2011, o 17:07

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: Aerandir »

catalina1988, nie za bardzo wiem jak wyglądają te studia podyplomowe. Z tego co widzę, są to studia doskonalące. Rozumiem, że biologię molekularną znam bardziej jako hobby niż kierunek studiów, ale decydując się na takie studia podyplomowe będę miał mniejszą szansę na pracę z zakresu biologii molekularnej niż osoba, która uczyła się tego przez 2 lata na studiach II stopnia.

Czy myślę źle? Kiedy w ogóle robi się te studia podyplomowe? Po studiach którego stopnia?

I ponawiam pytanie z tematu: jak jest z pracą po np. biotechnologii ze specjalizacją: biologia molekularna?

Przy okazji - szperając po forum natrafiłem na opinie, że generalnie po biotechu nie ma pracy - jak byście się do tego ustosunkowali?
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: godziasia »

Przy okazji - szperając po forum natrafiłem na opinie, że generalnie po biotechu nie ma pracy - jak byście się do tego ustosunkowali?
bo w Polsce nie ma. Niestety nie jesteśmy na tyle rozwiniętym krajem, żeby zapewnić etat wszystkim absolwentom, nieliczni szczęściarze coś znajdą, a resztę czeka niestety albo wyjazd za granicę, albo przekwalifikowanie.
Awatar użytkownika
woicieh
Posty: 226
Rejestracja: 2 sie 2010, o 10:55

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: woicieh »

Moja nauczycielka z biologii skończyła biotechnologię i mówił, że prace nawet dało się znaleźć ale podobno straszna nuda i cały czas wykonuje się te same czynności.
Awatar użytkownika
Aerandir
Posty: 29
Rejestracja: 28 sty 2011, o 17:07

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: Aerandir »

Ponawiam pytanie:
Nie za bardzo wiem jak wyglądają te studia podyplomowe. Z tego co widzę, są to studia doskonalące. Rozumiem, że biologię molekularną znam bardziej jako hobby niż kierunek studiów, ale decydując się na takie studia podyplomowe będę miał mniejszą szansę na pracę z zakresu biologii molekularnej niż osoba, która uczyła się tego przez 2 lata na studiach II stopnia.

Czy myślę źle? Kiedy w ogóle robi się te studia podyplomowe? Po studiach którego stopnia?
Awatar użytkownika
Aerandir
Posty: 29
Rejestracja: 28 sty 2011, o 17:07

Re: Jakie studia wybrać, jaki kierunek?

Post autor: Aerandir »

podbijam wątek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości