Mole-atomy

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
margharetka
Posty: 79
Rejestracja: 29 sty 2011, o 17:59

Mole-atomy

Post autor: margharetka »

Witajcie, mam pewien problem.kiedy powinnam użyć liczby Avogadro do obliczenia ilości atomów? Rozwiązywałam zadanie z matury 2010 o hemoglobinie i po wyliczeniu 4 atomów Fe, obliczałam to jeszcze z liczby Avogadro, jednak w odpowiedziach jest po prostu 4dlatego, że podano nam masę cząsteczkową?
Awatar użytkownika
Epsilon
Posty: 125
Rejestracja: 29 sty 2011, o 12:41

Re: Mole-atomy

Post autor: Epsilon »

Jak masz ileś moli cząsteczek czy masę substancji w gramach (co odnosi się do moli), to musisz użyć liczby Avogadro do policzenia liczby cząsteczek. Ale jak masz bezpośrednio liczbę cząsteczek albo masę cząsteczkową (czyli odnoszącą się do pojedynczych cząsteczek), to liczby Avogadro nie używasz. O to ci chodzi?
Awatar użytkownika
eMdzeJ
Posty: 124
Rejestracja: 21 lip 2010, o 12:39

Re: Mole-atomy

Post autor: eMdzeJ »

Hemoglobina, złożone białko erytrocytów o masie cząsteczkowej 70200u zawiera 0,3191% masowych żelaza. Oblicz liczbę atomów żelaza znajdujących się w jednej cząsteczce tego białka (MFe=56u).

0,3191% z 70200u wynosi 224u - jest to masa wszystkich atomów Fe z 1 cząsteczce hemoglobiny
224u : 56u = 4 - czyli w cząsteczce hemoglobiny znajdują się 4 atomy Fe.

Jeżeli chodzi o twoje pytanie, liczbę Avogadra stosujemy w zadaniach typu:
1) oblicz ile atomów jakiegoś pierwiastka znajduje się w iluś molach/ gramach jakiegoś związku
2) oblicz czy więcej atomów zawiera x moli jednego związku, czy y gramów innego.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Mole-atomy

Post autor: tin »

Proponuję sięgnąć do literatury i znaleźć co to jest liczba Avogadro. Wtedy na pewno się rozjaśni.

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Avogadro_constant
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości