obiektywy i okulary od roznych producentow - będą 'dzialac'?

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Re: obiektywy i okulary od roznych producentow - będą 'dzial

Post autor: JohnyM »

Ja tam nie wiem jak to przeliczyć. Przeliczając ogniskowe, to trzeba uwzględnić F obiektywu i F okularu do tego rzeczywista długość tubusa.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: obiektywy i okulary od roznych producentow - będą 'dzial

Post autor: Boguslaw »

Nie dawało mi to spokoju, więc zasięgnąłem porady u jednego teleskopiarza", no bo u nich trzeba nieźle kombinować z tymi soczewkami - )
Jednak z przeliczeniem jest trochę inaczej.
Zacytuję istotne fragmenty wypowiedzi, bo może ktoś będzie miał kiedyś potrzebę przeliczać :- )

"Dla F - 2,8x 1,30 czyli coś ok. obecnego 100x"
"Odnośnie powiększenia.
Jeśli na obiektywie podana jest ogniskowa zamiast powiększenia to powiększenie tego obiektywu oblicza się dzieląc 250 mm / ogniskową obiektywu.Liczba 250 jest to odległość dobrego widzenia zdrowego oka człowieka w mm.
W tym wypadku 250/2,8 = 89,3 - w przybliżeniu 90x. Dużo kiedyś robiono obiektywów 90x1,3 - teraz przeważnie robi się obiektywy z oznaczeniem 100x1,3. To są podobne obiektywy bo najważniejsza jest apertura (1,3) Dla obiektywu 100x ogniskowa będzie 250/100 = 2,5 mm i równie dobrze można by napisać na nim 2,5x1,3
To samo dotyczy okularów. Przykładowo okulary mikroskopowe mają oznaczenie powiększenia np 25x ale teleskopowe mają podane ogniskowe np. F=10 mm.
Oba okulary będą tej samej mocy, mogą jednak różnić się budową, korekcją wyglądem itp. Inaczej się koryguje okulary mikroskopowe a inaczej teleskopowe.
W tym wypadku dla okularu F=10 trzeba policzyć 250/10 = 25x
.
Zapomniałem się ustosunkować do obiektywu z drugiego foto. Powiększenie tego obiektywu wynosi 250/6,3 = 39,7 - w przybliżeniu 40x. To jest typowy obiektyw 40x0,60. 0,60 jest aperturą."


Ta druga część cytatu dotyczy obiektywu ze zdjęcia w poście: Napisane: Cz gru 25, 2014 11:27
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość