Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
wtfanityxd
Posty: 8
Rejestracja: 17 sty 2011, o 17:47

Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: wtfanityxd »

Witam,
Postanowiłem sobie sprawić aparat na zęby (bo mam nieco krzywe więc to raczej zrozumiałe), jednak nie wiem jaki powinienem wybrać. Czy stały - słyszałem o jego wadach i zaletach ale też podobno trzeba przy nim wyrywać zęby (raczej nieprzyjemne) ale nosi się krócej. Czy może jednak ruchomy.
Jeśli już chodzi o stały to jaki kolor gumek by pasował dla chłopaka w wieku 15lat lub czy warto dopłacać kilkaset złotych za mniej widoczny?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: pyati »

Przy stałym aparacie nie musisz wyrywać zębów jak nie chcesz, możesz założyć aparat rozszerzający szczęke równie dobrze. Z resztą jeśli nie masz miejsca na zęby to czy stały czy ruchomy to i tak muszą Ci to miejsce zrobić, chyba logiczne prawda? Ja miałam i ruchomy i teraz mam stały więc mam porównanie. Mi ruchomy absolutnie nic nie pomógł, nosiłam go dwa lata jakoś w wieku 13 lat. Teraz mam stały już 1,5 roku i w wakacje mi zdejmują, więc ja uważam, że lepiej założyć sobie stały aparat.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: lith »

Ja dawno temu jak byłem mały to miałem ruchomy, ale to był niewypał. Bo zrobili mi taki połączony góra z dołem, że ani w tym mówić, ani śliny przełknąć. Próbowałem z tym spać, ale masakra jakaś. Więcej go nie nosiłem niż nosiłem, szybko poleciał na dno szuflady i się skończyła przygoda z ruchomymi aparatami. Potem długo nic, a potem miałem stały. Ogólnie jeżeli chodzi o wady to jedyne co mi nie pasowało to to, że mi się po prostu takie aparaty nie podobają, nie podobały i pewnie nie będą podobać. I nie podobały to mało powiedziane Ale trudno, to nie koniec świata przecież Jeżeli chodzi o jakieś techniczne sprawy to nic to by w specjalny sposób dokuczało. w jakieś kolory gumek, czy niewidoczne wersje to bez sensu. bo i tak to będzie widać, bo jako chłopak lat 15 nie powinieneś się przejmować takimi pierdołami- kolorowe zamki w kwiatki i niewidoczne druciki to średnio męskie xD

a, ja np, zębów wyrywanych nie miałem, ale rzeczywiście to zależy co komu nie tak.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: Jane Doe »

Zęby wyrywa się w wypadku absolutnej konieczności (gdy ktoś ma zęby upchnięte i dość małą szczękę, duże zęby, czy zęby mądrości)
Ruchomego nie polecam, ale nie lepiej zapytać lekarza, co będzie dla Ciebie lepsze? A gumek masz taki wybór, że coś dla siebie znajdziesz.
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: Gitarowa »

Stałe są stanowczo bardziej skuteczne. Ale jednak nie mam pojęcia jak sytuacja wygląda w Twoim konkretnym przypadku. Musisz pójśc do ortodonty i zapytać co będzie dla Ciebie najlepsze.

Zęby wyrywa się tylko czasami, nie u każdego.

Co do gumek- każdy kolor będzie pasował A jak nie będziesz miał ochoty na kolorowe, to istnieją tez przezroczyste
wtfanityxd
Posty: 8
Rejestracja: 17 sty 2011, o 17:47

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: wtfanityxd »

Zastanawiałem się jak wyglądałyby białe lub czarne gumki, bo to nie będzie wg mnie wyglądało zbyt pokemonowato lub śmiesznie
Aparat ruchomy posiadałem za młodu (11 lat) ale przestałem nosić i przestał pasować.
Jeśli chodzi o to czy będzie widoczny to przezroczystego tak naprawdę nie brałem pod uwagę bo rozumiem że go nie ukryję i niepotrzebnie bym dopłacał.
Nie wiem jednak co ze sportowcami w aparacie stałym, czy aparat nie będzie mi przeszkadzał. Zdarza się że na wfie ktoś trafi mnie piłką albo coś. Strzeżonego i tak dalej.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: lith »

domyślnie chyba gumki są białe. ogólnie kombinować z nimi za dużo nie ma co, bo tak czy siak ozdobą nie będą

Jeżeli chodzi o trafienie piłką to rzeczywiście mało przyjemny motyw, wiadomo dlaczego. btw. jak masz dostać w zęby od kogoś to też nie zapomnij o szerokim uśmiechu
wtfanityxd
Posty: 8
Rejestracja: 17 sty 2011, o 17:47

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: wtfanityxd »

a czy jest możliwość wcześniejszego ściągnięcia aparatu jeśli żeby będą całkowicie proste już po np. 7 miesiącach?
i ile mniej więcej trwa wymiana gumek i drutu?
Awatar użytkownika
kocilapki
Posty: 201
Rejestracja: 21 maja 2010, o 09:44

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: kocilapki »

Ja również polecam stały, ruchomy jest dobry tylko dla b. małych skrzywień lub rozpoczęcia leczenia w młodym wieku. Im wcześniej założysz stały tym szybciej ściągniesz . Długość noszenia określa Twój ortodonta, jasne, że na własne życzenie możesz ściągnąć szybciej, jednak po to jest on dużo dłużej niż by się wydawało być koniecznym (po kilku miesiącach często już widzi się proste zęby), ponieważ one szybko ulegną skrzywieniu jeśli ściągniesz go szybko! Twoje zęby były krzywe przez 15 lat, nie mogą nagle na stałę przestawić się w ciągu kilku miesięcy Po ściągnięciu nosi się taki płytki przezwroczyste najpierw całą dobę, potem tylko w nocy, ale to nawet do kilku lat po ściągnięciu (ale to wcale nie przeszkadza).
Gumki wymieniasz przy każdej wizycie czyli chyba co miesiąc (nie pamiętam już) i jest to błyskawiczne, drut rzadziej, ale też trwa to dosłownie kilka minut, tylko potem boli troszkę, nowy drut nowa siła.
A taki przezroczysty to jakiś perłowy był czy coś i kiedy ja nosiłam (kilka lat temu) to pamiętam, że można go było mieć od 21 roku życia chyba, może teraz się zmieniło.
No i zęby jak już wcześniej napisane było wyrywa się w ostatecznej ostateczności, a to co się robi zawsze - najpierw leczy wszystkie zęby, żeby było czyste konto . Dopiero po ściągnięciu aparatu czasem wyrywa się ósemki (jeśli wtedy dopiero wyrastają) o ile rosną krzywo, bo mogą zepsuć cały zgryz.
wtfanityxd
Posty: 8
Rejestracja: 17 sty 2011, o 17:47

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: wtfanityxd »

"Twoje zęby były krzywe przez 15 lat"
Nosiłem około rok aparat ruchomy - przestałem jednak nosić z powodów bliżej nieokreślonych (nie spodobało mi się to zwyczajnie)
Zębów nie mam bardzo skrzywionych, raptem są kły i jedynka i dwójka odchylona trochę do przodu. Najbardziej przeszkadzają te kły, i gdyby nie one to pewnie nie zastanawiałbym się nawet nad stałym.
Aha, czy konieczne jest noszenie aparatu ruchomego po zakończeniu leczenia aparatem stałem czy tylko w niektórych przypadkach tak jest?
Awatar użytkownika
kocilapki
Posty: 201
Rejestracja: 21 maja 2010, o 09:44

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: kocilapki »

Oj, przecież nie chciałam z ciebie drwić, tylko ci zobrazować.
No dobrze, nosiłeś zdejmowany ale przestałeś i one pewnie nie są w takim samym stanie jak były tuż po zaprzestaniu noszenia ruchomego. Zęby bardzo niechętnie zmieniają swoje położenie, kilka miesięcy owszem wyprostuje je, ale kompletnie tego nie utrwali, przez co 1. nie będziesz miał prostych zębów, 2. stracisz pieniądze za aparat.
A jeśli masz krzywe zęby i chcesz je wyprostować to nie ma co czekać, potem zawsze znajdzie się jakieś ale, ja aparat nosiłam w b. młodym wieku i teraz nie mogę sobie wyobrazić co by było, gdybym go nie miała kiedyś, bo teraz to już nie wiem, czy bym go założyła a i czas leczenia były dłuższy no i bym chodziłą z krzywymi zębami
Ja szczerze mówiąc po znajomych i po sobie - nie słyszałam, żeby ktoś nosił ruchomy po ściągnięciu stałego, jedynie przezroczystą płytkę (tego nie czujesz, jest idealnie dopasowana do zębów i niewidoczna dla ludzi a konieczna przez jakiś tam czas, chociaż może też nie u wszystkich nie wiem, nie jestem ortodontą )
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: lith »

Nie wiem, ja żadnej płytki nie nosze przezroczystej tylko mam od tyłu retainery wklejone. I to chyba one są od utrzymania nowego porządku w paszczy. Ja miałem zdjęty od razu jak mi się wszystko doprostowało jak miało. ale jakoś średnio widzę te 7 miesięcy
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Aparat stały a ruchomy dla nastolatka

Post autor: pyati »

wtfanityxd pisze: Aha, czy konieczne jest noszenie aparatu ruchomego po zakończeniu leczenia aparatem stałem czy tylko w niektórych przypadkach tak jest?

Moja ortodontka daje mi do wyboru, albo wyjmowany i nosić na noc, albo przykleja mi z tyłu zębów jakiś tam drut Ja wybieram to drugie bo nie chce mi się już znowu nosić aparatu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości