Mięsień sercowy - zasada "wszystko albo nic"

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
taumantis
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2011, o 16:41

Mięsień sercowy - zasada "wszystko albo nic"

Post autor: taumantis »

mam pytanie odnośnie tej zasady. Wiem na czym ona polega, ale od czego ona zależy? dlaczego jest możliwa? Czy chodzi tutaj o anastomozy? Czy jakieś inne połączenia? Chodzi mi dokładniej o fizjologie tej zasady. Wiele podręczników mówi tylko co to znaczy a nie dlaczego tak jest.
matkachrzestna
Posty: 49
Rejestracja: 8 cze 2009, o 09:52

Re: Mięsień sercowy - zasada "wszystko albo nic"

Post autor: matkachrzestna »

to wynika z pobudliwości mięśnia sercowego. bodziec podprogowy nie spowoduje skutecznego skurczu, nadprogowy tak. w mięśniu sercowym występują pęczki unerwiające- czyli zakończenia tych nerwów nie dochodzą do każdej komórki. wobec tego prowadzi to do wniosku, że pomiędzy komórkami serca są jakieś połączenia. rzeczywiście, występują połączenia komunikacyjne (typu neksus), dzięki którym bodziec rozchodzi się do każdej komórki. anastomozy to zupełnie coś innego i warto byś tą wiedzę uzupełnił. gdyby tylko część serca się kurczyła to serce nie spełniałoby swojej roli. np. niemożliwe jest również wywołanie skurczu tężcowego serca.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości