Różnice igły sosny czarnej, zwyczajnej i kosej

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Różnice igły sosny czarnej, zwyczajnej i kosej

Post autor: Szumwiatru »

Igły sosny czarnej, zwyczajnej i kosej?
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Jak byście odróżnili...

Post autor: karteczka88 »

Sosna czarna:
Igły w pęczkach po 2, spłaszczone, sztywne, ciemnozielone i spiczaste, długości 4–18(19) cm, grubości 1–2 mm. Pozostają na drzewie od 3 do 4 lat.

Sosna zwyczajna:
Igły szarozielone do niebieskozielonych, osadzone parami na krótkopędach, długości 3–5(7) cm, grubości 1–2 mm. Sztywne i twarde, zaostrzone, drobno piłkowane, skręcone dookoła swojej osi. U młodych drzew na szczytach pędów igły mogą występować po 3 lub 4 na krótkopędzie. Pozostają na drzewie od 3 do 6 lat.

Kosodrzewina:
Szpilki wyrastają po 2 z krótkopędu, mają długość 3–8 cm i ciemnozielony kolor z połyskiem. Są krótsze i grubsze niż u sosny zwyczajnej, sztywne. Ułożone są gęsto wokół całego obwodu pędu.
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Jak byście odróżnili...

Post autor: Szumwiatru »

Dziekuję za odpowiedź, aczkolwiek nie sprecyzowałem pytania.
Załóżmy, że nie mam książki ze soba i jestem w lesie.
Wszelkie wymiary na temat długości i grubości w zasadzie nie będa przydatne, bo to, że w książce jest napisane, iż igły mają powiedzmy 8cm tu a do 14 tam, nie znaczy, że nie mogą być równe. Nie mam także linijki. Trudność zadania wzrasta.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Jak byście odróżnili...

Post autor: karteczka88 »


w internecie są zdjęcia jak wyglądają takie igły więc można sobie wcześniej obejrzec
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Jak byście odróżnili...

Post autor: Szumwiatru »

Oczywiście, lecz igły te są to siebie niemiłosiernie podobne. A jako ktoś, kto nie jest specjalistą od botaniki, nie wiem, czy np dana cecha na zdjęciu jest taką, ktora na 100% odróżni mi gatunki. A zatem, czy są jakieś pewniki?
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Jak byście odróżnili...

Post autor: karteczka88 »

kosodrzewinę chyba rozpoznasz, jest niska, a resztę polecam poczytac i pooglądac w internecie wystarczy wpisac w wyszukiwarkę
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Jak byście odróżnili...

Post autor: Szumwiatru »

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości