Okres karencji

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
sleet1109
Posty: 32
Rejestracja: 27 lis 2010, o 16:29

Okres karencji

Post autor: sleet1109 »

Nie wiedziałem gdzie umieścić pytanie a w google ciężko mi znaleźć odpowiedz . Możecie mi wytłumaczyć co to jest okres karencji ? I co to ma wspólnego ze zwierzętami i lekami ? Czy to jest okres po odstawieniu leków ?
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Okres karencji

Post autor: karteczka88 »

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Karencja_%28rolnictwo%29
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
sleet1109
Posty: 32
Rejestracja: 27 lis 2010, o 16:29

Re: Okres karencji

Post autor: sleet1109 »

Widziałem już na wiki już ale tego nie rozumiem dlatego napisałem ten wątek . Może ktoś wytłumaczyć swoimi słowami ? A np na ulotkach leków weterynaryjnych pisze okres karencji . Co to znaczy
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Okres karencji

Post autor: Jane Doe »

po prostu na wiki nie było mowy o zwierzętach. Przykładowo: jeżeli leczymy kurę jakimś specyfikiem, to nie możemy spożywać jej jaj, dopiero po określonym czasie (okresie karencji) możemy spożyć jaja lub zjeść kurę. Inaczej możemy się zatruć, ponieważ w jajach, mleku i mięsie zwierząt będzie ta szkodliwa substancja. Zresztą w łańcuchu troficznym szkodliwe sub. się kumulują (bioakumulacja). Czyli w tkankach organizmów z wyższych poziomów troficznych będzie więcej szkodliwej sub. niż w ciele org. z niższych poziomów troficznych. To samo jest z owocami.
sleet1109
Posty: 32
Rejestracja: 27 lis 2010, o 16:29

Re: Okres karencji

Post autor: sleet1109 »

Dziękuje bardzo za wyczerpującą odpowiedz . No teraz już coś rozumiem
rudix
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2013, o 09:26

Re: Okres karencji

Post autor: rudix »

Jane Doe pisze:po prostu na wiki nie było mowy o zwierzętach. Przykładowo: jeżeli leczymy kurę jakimś specyfikiem, to nie możemy spożywać jej jaj, dopiero po określonym czasie (okresie karencji) możemy spożyć jaja lub zjeść kurę. Inaczej możemy się zatruć, ponieważ w jajach, mleku i mięsie zwierząt będzie ta szkodliwa substancja. Zresztą w łańcuchu troficznym szkodliwe sub. się kumulują (bioakumulacja). Czyli w tkankach organizmów z wyższych poziomów troficznych będzie więcej szkodliwej sub. niż w ciele org. z niższych poziomów troficznych. To samo jest z owocami.
Witam wszystkich serdecznie
Mam pytanie. Na jednym ze środków ochrony roślin (przeciwgrzybiczym) jest napisane że okres karencji wynosi 14 dni, czyli od momentu oprysku do spożycia powinny minąć 2 tygodnie.
Jednak poniżej jest zamieszczony okres prewencji dla ludzi, pszczół, zwierząt (okres zapobiegający zatruciu) i napisane jest - nie dotyczy. To ja już nie rozumiem. Bo z tego wynika że zatruć się tym środkiem nie można, więc po co 2 tygodniowy okres prewencji?
Awatar użytkownika
michal-doberman
Posty: 5
Rejestracja: 4 lip 2013, o 13:43

Re: Okres karencji

Post autor: michal-doberman »

karencja to tak jak kwarantanna, trzeba ten okres przeczekać - tak będzie Ci to chyba najprościej wytłumaczyć
rudix
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2013, o 09:26

Re: Okres karencji

Post autor: rudix »

Dziękuję Michale-doberman
Jednak moje niezrozumienie wynikało chyba z niezrozumienia pojęcia prewencja.
"Prewencja-czas, po zastosowaniu środka ochrony roślin, w którym człowiek i zwierzęta nie powinni stykać się ani przebywać w pobliżu miejsc, także w obiektach, w których zastosowano środek ochrony roślin"
Czyli prewencja dotyczy bardziej przebywania w miejscu oprysku, a nie spożywania. Natomiast karencja to jest właśnie ten czas od oprysku do spożycia.
Już wszystko rozumiem. Chyba
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości