Specjalizacja

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Specjalizacja

Post autor: onlyma »

Mam pewne pytanie, odnośnie kursów specjalizacyjnych organizowanych przez CMKP. Mianowicie przeglądałam sobie programy ich specjalizacji i czy kursy, które są przewidziane w programie, są prowadzone tylko w miejscach podanych przez nich (m.in Szczecin, Kielce itp) i czy staż musi się odbywać w placówkach przez nich określonych?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Specjalizacja

Post autor: Padre Morf »

i czy staż musi się odbywać w placówkach przez nich określonych?

staż powinno się odbywać w jednostce akredytowanej. W praktyce bywa z tym różnie.
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Specjalizacja

Post autor: onlyma »

czyli konkretnie, jeśli interesuje mnie powiedzmy cytomorfologia, kurs jest w szczecinie = staz w szczecinie?
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: Specjalizacja

Post autor: 270285 »

Ile taka specjalizacja może kosztować?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Specjalizacja

Post autor: Padre Morf »

czyli konkretnie, jeśli interesuje mnie powiedzmy cytomorfologia, kurs jest w szczecinie = staz w szczecinie?

Nie.
Możesz wybrać jednostkę blizej swojego miejsca zamieszkania. Jeśli dany lab nie figuruje na liście trzeba załatwiać sprawę przez konsultanta w danej dziedzinie.
Ile taka specjalizacja może kosztować?

laboratoryjna diagnostyka medyczna nawet do 10tys zł.
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Specjalizacja

Post autor: onlyma »

a czy taka specjalizacja, oprócz posiadania specjalizacji, podniesienia kwalifikacji daje większe możliwości?
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: Specjalizacja

Post autor: 270285 »

Kilka stówek więcej do wypłaty i oczywiście łatwiej jest znaleźć pracę.
A te 10 tyś. to za cały kurs?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Specjalizacja

Post autor: Padre Morf »

Za wszystkie w sumie kursy objęte programem specjalizacji.

Taka kwota padla swego czasu na blogu W. Gernanda - chodzi o speckę w Krakowie.
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Specjalizacja

Post autor: onlyma »

Czyli hm, nie wiem czy dobrze rozumuję. Analityk robi specjalizację podobnie jak lekarz. lekarze również płacą za specjalizację?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Specjalizacja

Post autor: Padre Morf »

Nie płacą.
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Specjalizacja

Post autor: onlyma »

to mam jeszcze inne pytanie.
czy doktorat a specjalizacja to całkiem inna bajka i inne ukierunkowanie zawodowe, czy dr n. med. ma takie same szanse na znalezienie pracy w laboratorium jak specjalista?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Specjalizacja

Post autor: Padre Morf »

czy dr n. med. ma takie same szanse na znalezienie pracy w laboratorium jak specjalista?


To kwestia labu, do którego aspirujesz.

Ważne jest doświadczenie zawodowe i umiejętności, a to teoretycznie idzie w parze ze specjalizacją.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Specjalizacja

Post autor: Biochejter »

onlyma pisze:to mam jeszcze inne pytanie.
czy doktorat a specjalizacja to całkiem inna bajka i inne ukierunkowanie zawodowe, czy dr n. med. ma takie same szanse na znalezienie pracy w laboratorium jak specjalista?
Doktor to nie specjalista, przynajmniej w formalnym ujęciu - np. jeśli chodzi o wymagania do kierowania odpowiednim labem, gdzie wymagana jest specjalizacja, to tu tytuł doktora nie ma znaczenia. Mgr/lek. ze specką owszem, ale dr bez specki nie spełni obligatoryjnych warunków.

Ale warto wiedzieć, że studia doktoranckie można wliczyć do tzw. dorobku zawodowego, co umożliwia podejście do egzaminu specjalizacyjnego (PES) bez przechodzenia przez cały proces kształcenia spec. (kursy i staże odpadają). Także warto pomyśleć o studiach doktoranckich, bo w ten sposób można uzyskać dr i speckę, tak jakby upiec 2 pieczenie na 1 ogniu )

O tym że zależy gdzie się ten doktorat robi w przypadku który opisałem wyżej chyba wspominać nie musze, bo to dość oczywiste że doktorat musi być związany z dziedziną ewentualnej specjalizacji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości