Praca badawcza olimpiada biologiczna OB

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Evolutio
Posty: 104
Rejestracja: 18 mar 2011, o 20:32

Praca badawcza olimpiada biologiczna OB

Post autor: Evolutio »

W aktualnym roku szkolnym 20102011 jestem uczniem klasy III gimnazjum.W I klasie liceum chcę wziąść udział w OB. Jedanak mam pewną wątpliwość. Otóż w regulaminie OB jest napisane iż prace badawcze mają zostać zgłoszone do komitetu do dnia 31 marca 2011 roku. I teraz: Czy ja jako uczeń gimnazjum, w porozumieniu z nauczycielką mam w tym roku wysłać mój projekt do komitetu Czy ja w ogóle mogę brać udział w OB jako uczeń I klasy liceum.
Proszę o szybkie odpowiedzi, gdyż jak wiecie, czasu zostało już niewiele, możecie też napisać mi wiadomość na gg.
Dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Nene
Posty: 231
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 12:41

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: Nene »

Możesz. Teraz wysyłasz tylko tematy prac, ale ważne jest samo zgłoszenie. Warto brać udział w OB już w pierwszej klasie, bo jak uzyskasz wystarczającą ilość punktów za pracę to będziesz mógł przez 3 lata pisać rejonówkę.
Awatar użytkownika
Evolutio
Posty: 104
Rejestracja: 18 mar 2011, o 20:32

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: Evolutio »

Dzięki bardzo za rozjaśnienie sytuacji.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Evolutio
Posty: 104
Rejestracja: 18 mar 2011, o 20:32

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: Evolutio »

Witam.
A co możesz mi poradzić co do tematu pracy
Nie mam w tym żadnego doświadczenia a chciałbym żeby chociaż parę punktów za nią zdobyć. Jak możesz to podaj przykładowy temat.
Z jakich książek korzystać podczas formułowania tematu
Remek
Posty: 78
Rejestracja: 6 sty 2011, o 09:54

[Link] Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Remek »

Awatar użytkownika
Nene
Posty: 231
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 12:41

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: Nene »

Cóż, powiem ci że nawet za niezbyt odkrywczą pracą, z dość oczywistymi przykładami można zgarnąć 50pkt, jeżeli będzie poprawnie sformułowana.
Tu znajdziesz przykładowe prace i porady:

Kod: Zaznacz cały

biology.ug.edu.pl/olimpiada
Awatar użytkownika
Evolutio
Posty: 104
Rejestracja: 18 mar 2011, o 20:32

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: Evolutio »

A co powiecie o temacie dotyczącym allelopatii
Czy nie jest to zbyt oklepane jak to wy mówicie
Np. wydzielanie antybiotyków przez grzyby albo oddziaływanie między krwawnikiem a trawami
Dzięki za odpowiedzi.
esprittt
Posty: 66
Rejestracja: 18 paź 2010, o 18:42

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: esprittt »

to zależy po co Ci ta praca. jeśli po to by po prostu móc wziąć udział w olimpiadzie to wg mnie temat jest dobry. a jeśli zależy Ci na tym żeby praca jeździła po różnych ambitnych konkursach to musisz się dalej powysilać:)
Awatar użytkownika
Evolutio
Posty: 104
Rejestracja: 18 mar 2011, o 20:32

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: Evolutio »

Powiedzcie mi jeszcze co myślicie o doświadczeniu (obserwacji) koewolucji między zwierzęciem a rośliną.
Temat ten miał by brzmieć mniej więcej tak:
"Obserwacja oddziaływania między XXX (nazwa zwierzęcia- zapylacza rośliny) a YYY (nazwa zapylanej rośliny kwiatowej), jako przykład koewolucji międzygatunkowej
Dzięki za posty.

P.S. Myślę też o apomiksji ale temat o koewolucji wydaje mi sie ciekawszy.
Awatar użytkownika
Evolutio
Posty: 104
Rejestracja: 18 mar 2011, o 20:32

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: Evolutio »

Jeszcze jeśli moglibyście wyrazić swoją opinię na temat pracy dotyczącej ekdyzonu (hormonu linienia).
I najważniejsze: jak to zaobserwować podczas doświadczenia, z jakimi zwierzętami pracować (oczywiście z bezkręgowcami)-lub też je obserwować. Czy w ogóle możliwe jest doswiadczenie z udziałem hormonów zwierzęcych
Będę na prawde wdzięczny za doradzenie mi.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: Jane Doe »

A skąd dostaniesz te hormony? jak wykonasz doświadczenia i jaki jest zamiar Twojej pracy?
Pisałam pracę o linieniu ptaszników, więc jak coś, mogę pomóc, ale uważam, że to nie jest dobry pomysł pisać pracę o jednym hormonie (szczególnie, że w procesie linienia bierze udział więcej) i w ogólne nie da się tego zaobserwować.
Awatar użytkownika
Evolutio
Posty: 104
Rejestracja: 18 mar 2011, o 20:32

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: Evolutio »

A koewolucja
Możliwe do wykonania i obserwowania
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Proszę o pomoc specjalistów.

Post autor: Jane Doe »

absolutnie nie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości