Nieorganiczne dylematy tegorocznego maturzysty...

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
sphinx123
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2011, o 20:25

Nieorganiczne dylematy tegorocznego maturzysty...

Post autor: sphinx123 »

Witam.
W tym roku piszę rozszerzoną maturę z chemii. Z działów dotyczących chemii organicznej jestem przygotowany, jednak problemy sprawia mi nieorganiczna, ponieważ w gimnazjum i na początku liceum chemia była prowadzona przez niezbyt rozgarnięte nauczycielki, które robiły tematy po łebkach". Uprzedzam, że moja niewiedza może być dość zabawna dla osób obeznanych w temacie P
1) Teorie zasad i kwasów:
-według Arheniusa Tutaj mam wątpliwości dotyczące samych zapisów reakcji jonowych. Najchętniej zapisałbym dysocjację H3PO4 jako 3H + + PO4 3-, jednak na przykładach widzę, że proces zachodzi etapowo. Nie rozumiem tego mechanizmu.
- Teoria Lewisa
Regułka nie jest dla mnie jasna, mógłby ktoś wytłumaczyć ową teorię na przykładach, tudzież wyjaśnić mechanizm?

2) Hydroliza i dysocjacja
Problemy z zapisem jonowym, jak już wspomniałem wyżej (np. nie wiem jak rozpisać wodę) oraz brak zrozumienia etapowości w tym zapisie. Poza tym, definicje obu tych procesów są często bardzo zbliżone, co wprawia mnie w zakłopotanie. Nie rozumiem reakcji wypierania.

3) Redox i utlenianie
To dopiero czarna magia! Wiem, że procesy te zachodzą w ogniwach galwanicznych, na anodzie utlenianie a na katodzie redukcja, niższy potencjał ma anoda. Mieliśmy ten temat zrealizowany szybko i pobieżnie, pamiętam, że zawierał multum reakcji w stylu wodór z wody i tym podobnych. Podręcznik milczy na ich temat, repetytorium podobnie. Byłbym wdzięczny za przypomnienie reakcji zachodzących na katodzie i anodzie.
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Nieorganiczne dylematy tegorocznego maturzysty...

Post autor: Tau »

No to jedziemy:
1)Co do zapisów tych stopniowych to cały bajer polega na wiązaniach typu Sigma i Pi (mam nadzieję, że wiesz o co chodzi), w kazdym bądź razie na chłopski rozum to Cząsteczka jeśli ma 3 wodory (np H3PO4) to najłatwiej odebrać jej pierwszy (powstanie H2PO4-), do drugiego trzeba już włożyć już więcej siły bo po zabraniu wodoru zwiększa się Ładunek ujemny cząsteczki iJony H+ są mocniej związane, zaś zabranie trzeciego Atomu wodoru by powstał anion 3- trzeba jeszcze więcej energii. To się nazywa dysocjacja stopniowa, bo nie ma tak łątwo, że wszystkie naraz sie odczepiają, a że ludzie cwane to se po prostu skrócili, że naraz trzy.

Teorii Lewisa nawet będąc na studiach zbytnio nie lapię więc się nie wypowiem

2) Problem z zapisem wodyweź podaj na przykładzie bo zbytnio nie wiem o który zapis Ci chodzi (H+ + OH- H20 HOH, H3O+ )
Co do podobieństwa. dyscocjacja to cząsteczka całkowicie rozpada się na jony zachodzi przy tworzeniu się silnych zasad i kwasów przy rozpuszczaniu odp. substancji w wodzie, rozpuszczaniu soli mocnej zasady i mocnego kwasu.

Hydroliza natomiast to gdy np rozpuścisz sól mocnej zasady i słabego kwasu np CH3COOK , to pływa sobie K+ i OH- zdysocjowany natomiast kwas octowy zabiera z wody jon wodorowy i jest jako cała niezdysocjowana cząsteczka CH3COOH. Process ten jest zazwyczaj odwarcalny chyba, że w wyniku rozpuszczenia NaHCO3 powstanie w wyniku hydrolizy 2Na+ 2OH- i H2CO3. Kwas eglowy momentalnie rozpada się na wodę i dwutlenek węgla który ulatuje .

3) Reakcje redoks nie są jedynie w Elektrochemii i na anodzie i Katodzie! na nie można by całe referaty pisać, wiec jesli ogólnie nie łapiesz to zagadaj jakoś poślęczymy nad nimi. Jeśli chodzi ci o te konkretne zachodzące na Elektrodach to neistety nie pomogę gdyż Elektrochemia wraz z Entropią, Oswaldem są dla mnie kulą u nogi w Chemii.

Co do wodoru z wody to po prostu jest kolejność reakcji na Elektrodach (Najpierw teoretycznie leci jeden rodzaj cząsteczek do reakcji, jeśli go zabraknie to potem drugi a na końcu trzeci) i jest na pewno w książkach. Sorry, że nie pisze konkretnie jakie cząsteczki ale nie chcę pomylić bo nie ufam aż tak swej pamięci
sphinx123
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2011, o 20:25

Re: Nieorganiczne dylematy tegorocznego maturzysty...

Post autor: sphinx123 »

Jeżeli chodzi o ten zapis wody, mam na myśli zadania z udowadnianiem odczynu, gdy np. zasada, kwas lub sól jest dodawan do wody. Umiem to stwierdzić opierając się na teorii ale nie potrafię udowodnić poprawnym zapisem jonowym, bo właśnie woda mi utrudnia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości