przygotowanie 2011

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Awatar użytkownika
elkon
Posty: 81
Rejestracja: 15 lis 2010, o 20:47

przygotowanie 2011

Post autor: elkon »

Chciałabym w biezącym roku pisać olimpiadę chemiczną - jestem w 1 klasie LO i niedawno usłyszałam od wychowawczyni, że moja profesor od chemii uważa, że takie szanse mam. Jakie książki, jakie zadania i jak pracować, aby do tego października ogarnąć wszystko w jakiś tam sposób? I od czego zacząć? Czy od przerobienia podręczników licealnych czy od razu robienie materiału na wyższym poziomie?
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Przemeqq »

O, Elkon

Na twoim miejscu najpierw ogarnąłbym podręczniki licealne, najlepiej Rożaka, bo od razu zawiera trochę informacji ponad materiał LO, przyswoił sobie podstawy a później dopiero robił cokolwiek ponad. Ze zbiorków zawierających zadania wykraczające materiałem poza maturę to Persona - zadania z egzaminów wstępnych, trochę fajnych zadań jest w reperytorium z chemii Gałamona bodajże, też wyd. Medyk.

Na korkach dostałem informację, że warto kupić sobie Kędrynę (nieorganiczna), ale rzadko do niej zaglądam.
Elean
Posty: 7
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 18:55

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Elean »

Ja też zamierzam startować w przyszłym roku. Książki polecane do Olimpiady podawane są na jej stronie. Ja np. przygotowuję się, przerabiając m.in. Podstawy chemii nieorganicznej Bielańskiego i Chemię organiczną McMurrego. Pracować musisz systematycznie . Co u mnie na przykład jest bardzo trudne, bo jestem leniem . Właściwie sama nie wiem czego mam oczekiwać na Olimpiadzie, bo też startuję w niej pierwszy raz, ale z tego co czytałam na różnych forach nie powinno być tak źle, przynajmniej na początku. Fajnie, jeśli u Ciebie w szkole jest dobre laboratorium, bo możesz tam wtedy sobie popracować i poćwiczyć do części laboratoryjnej. Ogólnie dobrze jest też przerobić zadania z poprzednich Olimpiad.
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: przygotowanie 2011

Post autor: maszynkadomiesa »

Ja również zamierzam spróbować, a co! Mimo że będę już w ostatniej klasie licealnej, myślę, że przygotowywanie się do olimpiady może być również dobrym przygotowaniem się - w razie czego - do matury. Aktualnie skupiam się na powtórce i rozszerzeniu nieorganicznej - studiuję Bielańskiego i Atkinsa. Polecacie coś jeszcze?gt
Elean
Posty: 7
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 18:55

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Elean »

A Atkinsa to Chemię ogólną"? Ja korzystam jeszcze z Podstaw chemii fizycznej Atkinsa i Chemii analitycznej". Jak na razie na obie książki nie narzekam, właściwie to są one napisane, moim zdaniem, całkiem fajnie (rozumiem co czytam ).
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: przygotowanie 2011

Post autor: maszynkadomiesa »

Jak na razie ogólną, ale zaopatrzyłem się już w analityczną.
Awatar użytkownika
Eus
Posty: 9
Rejestracja: 6 cze 2010, o 19:54

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Eus »

Warto potrzaskać sobie trochę zadań z Galusa.
I koniecznie zacznijcie od razu ogarniać laba – bez tego na dalekie loty nie ma zbyt wielkich szans.
Elean
Posty: 7
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 18:55

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Elean »

Galusa już mam też i nawet zaczęłam go przerabiać Co do laboratorium to niestety mam ograniczony dostęp, ale mam nadzieję, że to się zmieni, na razie jednak muszę zastępować to teorią z chemii analitycznej.
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: przygotowanie 2011

Post autor: maszynkadomiesa »

Zadania laboratoryjne na szczęście mam w szkole co tydzień.
Awatar użytkownika
Evolutio
Posty: 104
Rejestracja: 18 mar 2011, o 20:32

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Evolutio »

Witam Was.
Mam takie pytanko do Was z tego względu że startujecie w olimpiadzie chemicznej.
Chodzi mi o taką substancję jak ESTER DIMANNITOLOBORANOWY.
Czy to w ogóle da się zdobyć albo poprzez kupno czy też przez jakąś specjalną reakcję chemiczną.
Proszę o jasne, dobrze wytłumaczone odpowiedzi.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Girion »

[at], roztwór manitolu + kwas borowy, a powstanie ten twój ester ( znalazłem na innym forum ).

Witam, przy okazji chciałbym zadać tu pytanie.
Czy dam radę się przygotować do OCh-a, w tym roku szkolnym zostało mi do nauki niewiele czasu, bo do końca czerwca. Z materiału LO mam ogarnięte mole, stężenie molowe, objętość molowa etc.
Poziom podstawowy na maturę ogarnę w 2-3 dni. ( tak mi się wdaje, bo to proste, patrzyłem na podręcznik. )
Poziom rozeszerzony, nie wiem. Może 2 tygodnie bez zadań. Nie wiem jak dużo tego jest.
Kiedy jest ta olimpiada? I czy pisze się ją 1 etap w szkole? Prosiłbym o konkretną datę. Bo nie wiem czy zdążę, a materiału jest dużo.
I czy w ogóle jest sens stratować już w 1 klasie liceum?
Bo jeszcze chciałbym spróbować swoich sił w fizyce. Może się trochę przeceniam, ale jestem ambitny. W gimnazjum już udowodniłem, iż swoim staraniem rzecz, która w 2 kl. była niemożliwa w 3 się udała.
Proszę o odpowiedzi.
Pozdrawiam, Girion.
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Arnold »

1 etap jest około w listopadzie, najczęściej jest to miasto wojewódzkie, bo ogólnie chętnych mało. W dwa tygodnie to trochę mało, bo organika to ogólnie pamięciówka a na OCh bywają z niej dość trudne zadania.
Ja uważam, że im wcześniej tym lepiej, ale czasami nauczyciele nie wyrażają zgody w 1 klasie (np. ja tak miałem). Nie wiem czy wiesz, ale poziom R to taka podstawa . Kłaniają się podręczniki akademickie.
Malawi
Posty: 25
Rejestracja: 29 lis 2009, o 12:04

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Malawi »

Hej,
nie wiecie może kiedy będzie gala laureatów lub kiedy ukażą się zadania wstępne?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość