stężenie jonów w stanie równowagi

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
magz
Posty: 44
Rejestracja: 16 lut 2010, o 09:17

stężenie jonów w stanie równowagi

Post autor: magz »

mogłby mnie ktoś naprowadzić, jak się liczy stężenie teoretyczne jonów po osiągnięciu równowaagi.

takie zadanie:

przygotowano roztwór w którym stężenie początkowe wynosiły : 0,06mol/l Fe2+, 0,1 M Cr2O72- i 2,0 M H+. Obliczyć stężenia teoretyczne jonów Fe2+ po osiągnięciu stanu rownowagi.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: pytanko

Post autor: DMchemik »

Zapisać równanie reakcji, następnie obliczyć SEM ogniwa, z SEM wyznaczyć stałą reakcji a następnie z prawa Guldberga-Waagego obliczyć stężenia równowagowe.
n_olie
Posty: 2
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 10:47

Re: pytanko

Post autor: n_olie »

Hej ,mam problem z pewnym zadaniem i potrzebuję wskazówki. Mam nadzieję, że dobrze trafiłam.
Zadanie brzmi:
Obl. ile cm sześć. r-ru NaOH o stęż. 2mol/dm sześć. potrzeba do całkowitego zobojętnienia mieszaniny zawierającej : 9,8 g kwasu siarkowego (VI) , 0,2 mola kwasu azotowego (V) i 10g 2% r-ru kwasu ortofosforowego (V).

Prawidłowa odp to 203 cm sześć.
Ja napisałam wszystkie 3 reakcje NaOH z wymienionymi kwasami i układałam proporcje, by obl. ile gram NaOH zobojętni każdy z wymienionych kwasów, nast. dodałałam i zamieniłam na cm3. Tyle,że wynik jest zły i nie mam już pomysłu.
Dziękuję z góry za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość