Pytanie o minimalne powiększenie...

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
johim
Posty: 10
Rejestracja: 17 kwie 2011, o 21:16

Pytanie o minimalne powiększenie...

Post autor: johim »

Witam na imię mam Krzysiek, po trosze spontanicznie ale zastanawiam się nad kupnem mikroskopu. Zastanawiam się czy mikroskop którego minimalnym powiększeniem jest 40x, będzie w stanie po użyciu odpowiedniego okularu pomniejszającego (który teoretycznie powinien zmniejszyć powiększenie do 20x/) pełnić +/- funkcję takiego mikroskopu:

delta-optical-xtl-iv

jeśli zamotałem co wychodzi mi z niezwykłą łatwością, prościej:
lubię obserwować struktury liści itp. poprzez lornetkę patrząc od strony du.y , czy takim klasycznym mikroskopem byłbym w stanie podziwiać np.: fakturę siarki zapałki lub inne obiekty widziane gołym okiem?

jeżeli pytanie jest debilne to przepraszam z góry ale jestem wręcz fluoryzujący na zielono w tej materii.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Pytanie o minimalne powiększenie...

Post autor: planapo »

zorientuj sie w temacie mikroskopow stereoskopowych (:
johim
Posty: 10
Rejestracja: 17 kwie 2011, o 21:16

Re: Pytanie o minimalne powiększenie...

Post autor: johim »

Dzięki za odp.
Fakt, zorientowałem się po fakcie. Kurde blaszka ale korci mnie również widok pantofelka i sandałka)
Ktoś może mi napisać czy w mikroskopie biologicznym da się zredukować powiekszenie do 20x? wyczytałem że jest okular pomniejszający ale do mikroskopów stereoskopowych. Jeżeli nie to czy ktoś może opisać widok obiektów w powiększeniu 40x, lub pokazać jakieś zdjęcia?

Z góry dziękuje Wielmożnym Minimalistom
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Pytanie o minimalne powiększenie...

Post autor: planapo »

moze sie da redukowac - nie wiem - niech sie wypowiedza lepsi znawcy a jest tu kilku.

mozna tez do mikroskopu dac obiektyw o pow. np 2x albo 4x i okular o pow 5x i masz niskie powiekszenia bez kombinowania. obiektywy ponizej 5x niestety sa rozchwytywane przez amatorow mikrofotografii i do tego nie sa czesto spotykane. na allegro BARDZO rzadko, jak juz to ebay - najczesciej mozna dostac zeissy.
johim
Posty: 10
Rejestracja: 17 kwie 2011, o 21:16

Re: Pytanie o minimalne powiększenie...

Post autor: johim »

hmm no bez kombinowania chyba się nie obejdzie:

cena tej przyjemności równa się cenie całego mikroskopu stereoskopowego.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Pytanie o minimalne powiększenie...

Post autor: planapo »

w naszych realiach raczej nie kupuje sie w sklepie producenta. poza tym to obiektyw z korekcja na nieskonczonosc - w mikroskopie starego typu (160mm) nic Ci zniego nie przyjdzie.

na allegro bywaja zeissy 3,2x - czasem chodza naprawde za male pieniadze.

najlepszy jest ebay:
zeiss:

cgi.ebay.pl/Zeiss-Microscope-Objective-Plan-2-5X-0-08-PRISTINE-/170628197526

cgi.ebay.pl/Carl-Zeiss-objective-Plan-2-5-0-08-2-5X-0-08-/250805520283

lomo (nie testowalem nigdy)

cgi.ebay.pl/LOMO-PLAN-objective-2-5x-0-05-Polar-microscope-Zeiss-/390108067323
johim
Posty: 10
Rejestracja: 17 kwie 2011, o 21:16

Re: Pytanie o minimalne powiększenie...

Post autor: johim »

by nowego wątku nie zaczynać, a ten link jest po części powiązany:

allegro 1572470769

pytam, bo sam właściciel nie wie jaka jest różnica między 5xH a 5x?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości