Przepływ energii i obieg materii w ekosystemie

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
only4fun
Posty: 47
Rejestracja: 20 gru 2010, o 15:52

Przepływ energii i obieg materii w ekosystemie

Post autor: only4fun »

Wiem, że to zadanie na poziomie gimnazjum, ale zawsze zastanawiam się czy w odpowiedzi zawarłem wszystko co potrzebne. Czy na maturze mogę udzielić następującej odpowiedzi na zadanie o treści z tematu:

Materia jest pobierana przez rośliny w postaci prostych związków nieorganicznych i wbudowywana w ich tkanki. Rośliny są zjadane przez zwierzęta roślinożerne, a następnie roślinożerne przez mięsożerne przez co materia jest przekazywana kolejnym poziomom troficznym. Obumarłe organizmy są rozkładane przez destruentów do prostych związków organicznych i obieg się zamyka. Dlatego mowa tu o krążeniu materii.

Energia świetlna jest przekształcana w energię chemiczną prostych związków organicznych przez rośliny. Zjedzone rośliny przekazują część swojej energii kolejnym poziomom troficznym. Zwierzęta zużywają ją do przeprowadzania procesów biochemicznych i utrzymywana ciepłoty ciała przez co energia ulega traceniu. Kolejne poziomy troficzne wykorzystują tylko część energii poprzednich. Dlatego mowa tu o przepływie energii.

Wszystko czy coś jeszcze trzeba dodać?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przepływ energii i obieg materii w ekosystemie

Post autor: AnnaWP »

Materia wraca do obiegu - dlatego krąży. I nie jest tracona, bo w przyrodzie nic nie ginie
Energia jest tracona na każdym poziomie, bowiem zawsze jej część jest rozpraszana w postaci ciepła itd. Dlatego przepływa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość