Pytania dotyczące gąbek

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
katy1
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 22:30

Pytania dotyczące gąbek

Post autor: katy1 »

  1. Podaj jaki rodzaj zapłodnienia (zawnętrzne czy wewnętrzne )występuje u gąbek. Odpowiedz uzasadnij.
    trudno powiedzieć bo niby gameta męska pływa w wodzie ale samo zapłodnienie ma miejsce w mezoglei
  2. Elementy szkieletu gąbek wytwarzają amebocyty czy sklereoblasty bo raz pisze tak a raz tak ?
  3. W podręczniku mam: spikule(.)są spojone substancją białkową przypominającą kolagen , zwaną sponginą
    to jak to w końcu jest? Gabki maja kolagen czy tylko białko które ma podobne własciwości bo w internecie znowu mam że to kolagen
  4. Jakie są funkcje amebocytów? bo troche to zagmatwone a chciałabym wiedzieć w miarę bezbłędnie. a żródła różnie podają
  5. To choanocyty fagocytują substancje organiczne które osadzają sie na ich kołnierzykach, czy przekazują je innym komórkom które to robią ? albo one przekazują gotwy pokarm innym komórko m już przetrawiony? jak to wszystko działa? bo czytałam w różnych żródłach i albo oni różnie pisza albo ja nie zabardzo kojarze.

Moderator: na przyszłość radzę tematycznie podobne wątki umieszczać w jednym temacie.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: agatakon »

1. U większości gąbek zapłodnienie jest WEWNĘTRZNE (chociaż faktycznie mozna mieć wątpliwości). Z. wewnetrzne oznacza, że do połączenia gamet dochodzi wewnątrz organizmu rodzicielskiego (np. w mezoglei). Tak więc gamety meskie sa wydalane z gąbki męskiej do wody jak w zapłodnieniu zewnętrznym, ale do połączenia ich z gametami żeńskimi dochodzi w ciele gąbki żeńskiej". Jak więc widać, aby zapłodnienie było wenętyrzne wcale nie musi dojść do kopulacji.

2. Elementy szkieletu gąbek (spikule) produkowane są przez specjalne komórki mezoglei, tzw. sklerocyty. Ale sklerocyty mogą z kolei powstać w razie potrzeby z totipotencjalnych komórek mezoglei, tzw. amebocytów (lub archeocytów). Czyli z amebocytów sklerocyty, a skleroocyty produkują spikule.

3. Spongina to białko podobne do kolagenu, zwane kolagenem gąbek". Od zwykłego kolagenu różni się tym, że jego cząsteczki nie tworzą regularnych struktur (jak np. kolagen w naszej skórze), tylko pozostają w stanie pewnego nieuporządkowania, dzięki czemu mogą sklejać włókienka nieorganiczne szkieletu gabek.

4. Amebocyty to komórki totipotencjalne, czyli niewyspecjalizowane i mogące zamienić się w KAŻDY INNY RODZAJ KOMÓRKI (jak nasze komórki macierzyste). Tak więc jesli trzeba, amebocyt zamienia się w pinakocyt, albo w oocyt, albo w sklerocyt itd.

5. Tak, choanocyty spełniają bardzo wiele funkcji - nie tylko pobierają pokarm, ale jeszcze go trawią (nie do końca, drugi etap trawienia odbywa się też w innycyh komórkach) i wydalają resztki. W dodatku napędzają przepływ wody (wymiana gazowa) i mogą sie zamienić w spermatocyty.
katy1
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 22:30

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: katy1 »

bardzo dziękuję za dokładne wytłumaczenie mi tego zarówno w tym jak i w poprzednim poście
katy1
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 22:30

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: katy1 »

mam jeszcze kilka wątpliwości co do gąbeczek i fajnie byłoby gdyby ktoś mógłby mi je wytłumaczyć

1-jeśli chodzi o rozmnażanie to czytałam że u gąbki mogą bezpłciowo rozmnazać sie przez fragmentacje i podział podłużny. czym sie to różni? Zże fragmentacja to na minimum 3 częci a podział podłużny to tylko na 2?


2-było że jeśli przetrzemy gąbki przez sitko to one sie zregenerują. Jednak nie rozumiem że jak np podzielimy na tysiąc komórek to powstanie tysiąc nowych gąbek czy one się się znowu tylko połączą i zostanie nam ta sama gąbka.
Bo w jednych źródłach pisze że jest to rodzaj rozmnażania (czyli trafniejsza była by myśl że postaje kilka nowych gąbek) a w innych to drugie cytuje"Co ciekawe, gąbki mają zadziwiającą zdolność do regeneracji, czyli umiejętności odtwarzania całego organizmu z małego fragmentu. Interesujące jest także to, że gdy przetrzemy przez sito dwa osobniki odrębnych gatunków, to na drodze selekcji i porządkowania, a następnie poprzez regenerację otrzymamy dwa prawidłowe osobniki wyjściowe. więc nie wygląda mi to na rozmnażanie

3.gemmule też były wymieniane jako sposób rozmnażania. Dlaczego skoro jest to tylko forma przetrwalnikowa i przed wytworzeniem gemmuli jest jedna gąbka póżnie część zamiera a przy korzystych warunkach komórki ameboidalne które zostały odtwarzają resztę cześci ciała i mamy znowu jedną tą samą gąbkę.
i wogóle to archeocyty były zdolne odtwarzać inne komórki a nie amebocyty więc jak to?
acha i gemmule wytwarzają tylko gąbki w wodach słodkich?


4.było też że jak przetrzemy gąbke to zpojedynczych komórek nowe moga powstac . ale przecierz pinakocyty nie są titopotencjalne więc mozliwe by to było tylko w przypadku archeocytów?


5.pinakocyty to są porocyty?

6. na to że gąbki mają olbrzymie zdolności regeneracyjne ma wpływobecność w ich ciele archeocytów i to że są to beztkankowce.
co do archeocytów to rozumiem dlaczego, ale niezabardzo co ma to z tym wspólnego że są beztkankowe. wczym ta cechapomaga jeśli chodzi o regenerację?

7.w podręczniku mam napisane ze gąbki mają szkielet z igiełek np z krzemionki które są spojone sponginą. oznaczałoby to że gąbki sa zbudowane zarówo z sponginy jak i z krzemionki lub węglanu wapnia. w ćwiczenia mam znów tekst żródłowy gdzie pisze ze gąbki mają szkielet organiczny ALBO nieorganiczny co jest sprzeczne z tekstem w podręczniku. wiec jak to w końcu jest?

8 było że kolenocyty to nieruchome gwiażdziste komórki pełniące funkcję oporowa w mezoglei. czyli kolenocyty to to samo co igiełki szkieletowe?


dużo tego troche ale może ktoś kto sie na tym zna mi to wytłumaczy a chociaż część
katy1
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 22:30

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: katy1 »

"Elementy szkieletu gąbek (spikule) produkowane są przez specjalne komórki mezoglei, tzw. sklerocyty. Ale sklerocyty mogą z kolei powstać w razie potrzeby z totipotencjalnych komórek mezoglei, tzw. amebocytów (lub archeocytów). Czyli z amebocytów sklerocyty, a skleroocyty produkują spikule."

acha czyli amebocyty także maja charakter titopotencjalny?
katy1
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 22:30

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: katy1 »

- fragmentacja – tez występuje w koloniach, polega na oddzieleniu części koloni i na zasadzie regeneracji odbudowanie prawidłowo zorganizowanej części.

to znalazłam na jednej stronie. czyli nie osobniki się rozdzielają lecz cała kolonia?
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: agatakon »

Po kawałku wytłumaczę. To do matury czy na referat?

A. archeocyt = amebocyt. To samo, tylko inna nazwa. Komórka ameboidalna gąbek ocharakterze totipotencjalnym.

B. fragmentacja to taki sposób rozmnazania (i jednoczesnie regeneracji), że z przypadkowo pokawałkowanego organizmu odnowią się organizmy - jeden z każdego kawałka (fragmentu). Przypadkowo moga pokawałkowac organizm różne czynniki: zwierzęta lub wiatr (porosty), prądy wody i motorówki (glony, gąbki). Podział natomiast, podłuzny czy poprzeczny, to sterowany biochemicznie proces naturalny zmierzający do powiększenia liczby osobników danego gatunku (2 x). Podział powoduje, że powstają 2 części symetryczne, które przybierają właściwy kształt stopniowo, zanim jeszcze się oddzielą od siebie.

C. żeby z kawałka gąbki mogła powstać nowa gąbka, w tymże kawałku muszą być koniecznie dwa rodzaje komórek: archeocyty (z których powstaną nowe komórki) i kolenocyty (z których odtworzy się mezogleja). Tak więc z pojedynczej komórki nigdy sie nie odtworzy nowa gąbka, a źródła, które tak piszą, należy raz na zawsze wykopać. Przy okazji: przy przetarciu gąbki przez sitko NIE DZIELIMY jej NA POJEDYNCZE KOMORKI, tylko na cząstki - z każdej takiej cząstki może powstać nowa gąbka. Co nie oznacza, że jeśli jedną gabkę roztarto na tysiąc kawałków, to powstanie aż tysiąc nowych gąbek.

D. fragmentacja kolonii to jedno, a osobnika to drugie. Z fragmentu osobnika powstanie nowy osobnik, z fragmentu kolonii - z czasem nowa kolonia.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: agatakon »

GEMMULE.

Wytwarzane (jako przetrwalniki) głównie u gąbek słodkowodnych - albo normalnie, w cyklu życiowym na jesieni, kiedy warunki środowiska się pogarszają i trzeba walczyć o przetrwanie, albo też w przypadkowych sytuacjach ekstremalnych, kiedy np. gąbka umiera i wtedy produkuje jeszcze ostatnimi siłami tysiące gemmul, również żeby przetrwać.
Nieliczne gatunki morskie też produkują gemmule w warunkach ekstremalnych.
Gemmula to bryłka mezoglei z igiełkami szkieletu, otoczona warstwą napakowanych substancjami odżywczymi archeocytów. Może przetrwać wielomiesięczne zimno, suszę, brak tlenu lub drastyczną zmianę zasolenia. Bywa czasem, że łapie jeszcze jakieś glony (jako symbionty przeprowadzające fotosyntezę).
Gemmule tego samego gatunku gąbki (ale pochodzące od różnych osobników) czasami łączą się ze sobą odtwarzając nową gabkę.

Tak więc proces wytwarzania gemmul ma na celu nie rozmnażanie, a przetrwanie gatunku. A że przy okazji może się zwiększyć (i to znacznie) liczba osobników, to już inna sprawa.
Niektórzy nazywają proces wytwarzania gemmul rozmnażaniem, inni wolą tego akurat terminu unikać.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: agatakon »

ZDOLNOSC REGENERACJI a BEZTKANKOWOSC.

Im prosciej zbudowany organizm, tym łatwiej może się regenerować. Beztkankowce są dużo prostsze niż tkankowce, podczas regeneracji nie ma więc problemu odbudowywania poszczególnych tkanek i dopiero z nich całego organizmu. Ciało gąbki to taki trochę uporządkowany chaos - trochę galarety (mezoglei) i wrzucone do niej lub poukladane na jej powierzchni pojedyncze komórki, które mogą ze sobą współdziałać, lecz nie stanowią tkanek, zachowują swoją odrębność.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: agatakon »

TYPY KOMÓREK U GĄBEK.

Pinakocyty to coś zupełnie innego niż porocyty. Popatrz na rysunek w angielskiej wikipedii (hasło: sponges, rozdział: cell types). Pinakocyty to płaskie komórki, coś w rodzaj nabłonka wyscielającego zewnetrzną powierzchnię ciała gąbki. Porocyty to komórki-rurki, przez które do spongocelu napływa woda ze środ. zewn.

Kolenocyty to nie spikule (igiełki szkieletu), tylko obecne w mezoglei komórki wytwarzające pewne składniki mezoglei. Są niezbędne przy regeneracji gąbki z fragmentu jej ciała.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: agatakon »

I ostatnia już odpowiedź.

SZKIELET GĄBEK.
Może być tylko nieorganiczny (CaCO3 lub krzemionka). Przykład: tzw. gąbki szklane ze szkielecikiem krzemionkowym, np. koszyczek Wenery, albo gąbki wapienne ze szkelecikiem z CaCO3.
Może być tylko organiczny (spongina, czyli taki jakby zmutowany kolagen). Przykład: gąbka grecka.
Może być mieszany. Przykład: nadecznik stawowy (krzemionkowe spikule + spongina jako spoiwo).
Są też nieliczne gąbki w ogóle nie posiadające szkieletu.
katy1
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 22:30

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: katy1 »

wielkie dzięki . Już chyba nie mam żadnych wątpliwości. teoretycznie to właściwie do matury ale jestem dopiero w 1 liceum, jednak systematyczność nigdy nie zaszkodzi zwłaszcza że biologia to fajny i bardzo ciekawy przedmiot
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Pytania dotyczące gąbek

Post autor: agatakon »

Tak, to jest naprawdę dobry pomysł, żeby wszelkie wątpliwości wyjaśniać od razu, zrobić sobie notatki, a jak czas nadejdzie, to już tylko zakuć.
Żeby wszyscy takie podejście mieli, to może by nasz naród w dziedzinie edukacji na psy nie zszedł.
POWODZENIA!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości