serca bicie

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Awatar użytkownika
Aszyn
Posty: 317
Rejestracja: 20 lis 2009, o 18:30

Re: serca bicie

Post autor: Aszyn »

A czy te oscylacyjne działanie w układzie bodźcoprzewodzacym nie działa na zasadzie sprzężeń zwrotnych i tak w kółko?

Bo w sumie cały proces skurczu mięśnia sercowego zrozumiałem z Histologii Sawickiego, wszystkie receptory błonowe w triadach itp., ale jak sam impuls w układzie powstaje to jeszcze doczytam
eurydyka88
Posty: 11
Rejestracja: 2 maja 2011, o 16:07

Re: serca bicie

Post autor: eurydyka88 »

W każdej książce piszą, że potencjał czynnościowy powstaje w odpowiedzi na bodziec, ale nigdzie nie piszą skąd ów bodziec się bierze.
AnnaW_UO pisze:Potencjał komórek rozrusznikowych wzrasta, po przekroczeniu wartości progowej następuje przekazanie sygnału.
Potencjał komórek rozrusznikowych wzrasta- dlaczego? Samoczynnie?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: serca bicie

Post autor: Padre Morf »


Bo w sumie cały proces skurczu mięśnia sercowego zrozumiałem z Histologii Sawickiego, wszystkie receptory błonowe w triadach itp., ale jak sam impuls w układzie powstaje to jeszcze doczytam

W normalnej komórce cykl wygląda tak: potencjał spoczynkowydepolaryzacjarepolaryzacjaot. spoczynkowy.
W komórce bodźcoprzewodzącej nie ma stanu potencjału spoczynkowego. Po repolaryzacji od razu zaczyna się PSD (powolna spoczynkowa depolaryzacja). Wynika to z faktu, że pompa sodowo-potasowa nie równoważy potasu, który ucieka przez wolne kanały potasowe. Potencjał powoli rośnie - gdy osiąga -40mV otwierają się szybkie kanały jonowe przepuszczające sód i zaczyna się depolaryzacja.
eurydyka88
Posty: 11
Rejestracja: 2 maja 2011, o 16:07

Re: serca bicie

Post autor: eurydyka88 »

Czyli wszystko odbywa się automatycznie Samoistnie a źródłem tego procesu jest ATP w mitochondrium. Komórka sama steruje tymi procesami, a my dostarczamy jej energii, by sprawnie funkcjonowała.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: serca bicie

Post autor: AnnaWP »

Tak, tak samo zresztą jak większość procesów w komórce.
eurydyka88
Posty: 11
Rejestracja: 2 maja 2011, o 16:07

Re: serca bicie

Post autor: eurydyka88 »

A teraz pytanie z ciekawości: czy po przebytym zawale stwierdza się zmiany w stężeniu jonów w komórce?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: serca bicie

Post autor: AnnaWP »

Nie wiem czy wykonuje się takie badania - to by musiała być jakaś mikrobiopsja. Ale na ile wiem obserwuje się zmiany stężenia elektrolitów w krwi - potas? Proszę kogoś obeznanego z tematem o weryfikację, bo mi tylko luźno świta w tyle głowy.
eurydyka88
Posty: 11
Rejestracja: 2 maja 2011, o 16:07

Re: serca bicie

Post autor: eurydyka88 »

Bo wiem, że w zapisie EKG widoczne są zmiany. czyli jakieś zmiany w stężeniu jonów muszą być. Co o tym myślicie?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: serca bicie

Post autor: AnnaWP »

Potencjał na błonie to właśnie zmiany stężenia jonów, sam z siebie się nie bierze. Jednak zmiany potencjału mogą być związane z bardzo różnorodnymi zmianami stężeń w komórce.
eurydyka88
Posty: 11
Rejestracja: 2 maja 2011, o 16:07

Re: serca bicie

Post autor: eurydyka88 »

Jakimi na przykład?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: serca bicie

Post autor: AnnaWP »

Potencjał na blonie u zwierząt to kwestia sodu, potasu i chloru. Zmiana funkcjonowania komórki z zasady może powodować zmiany przepuszczalności poszczególnych kanałów albo aktywności pomp.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: serca bicie

Post autor: Medycyna Lwów »

po zawale tworzy się blizna, która jest rodzajem dziury elektrycznej wokół prawidłowych kardiomiocytów, stąd taki zapis EKG wówczas. Zmiany steżenia jonów (nagromadzenie m.in. wapnia) i patologiczna depolaryzacja jest w niedokrwionym kardiomiocycie i na poczatku dokonywania się zawału mięśnia serca, stąd może wówczas dojść do bardzo niebezpiecznego zjawiska mikro-reentry (poczytaj w Wikipedii jeśli jesteś zainteresowana) i nawet do zgonu w mechanizmie migotania komór.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość