Pytanie o zapłodnienie

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Karol4
Posty: 15
Rejestracja: 20 mar 2011, o 10:16

Pytanie o zapłodnienie

Post autor: Karol4 »

Jak można rozpoznać kiedy u zwierząt jest zapłodnienie wewnętrzne a kiedy wewnętrzne? Np jakie u glisty ludzkiej, włośnia czy ślimaka.
lubienglish
Posty: 54
Rejestracja: 23 mar 2009, o 18:55

Re: Pytanie o zapłodnienie

Post autor: lubienglish »

Zapłodnienie zewnętrzne- odbywa się poza organizmem samicy (wiele bezkręgowców, ryby, płazy) i wewnętrzne, które ma miejsce w drogach rodnych samicy (u zwierząt lądowych i niektórych wodnych (jajożyworodne, żyworodne)).
Karol4
Posty: 15
Rejestracja: 20 mar 2011, o 10:16

Re: Pytanie o zapłodnienie

Post autor: Karol4 »

wiem co to jest, chodzi mi o to że nie wiem w jaki sposób można rozpoznać jakie ono jest u danej gromady zwierząt, czy ma to z czymś związek, np ze środowiskiem życia czy coś innego?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pytanie o zapłodnienie

Post autor: AnnaWP »

Na pewno - u organizmów lądowych trudno wyobrazić sobie zapłodnienie zewnętrzne, ale u wodnych może być tak lub tak. Obserwując zwierzaka można to stwierdzić, chociaż nie zawsze - jeśli widzimy akt kopulacji, to super. Chociaż np. tarło ryb może być również sugestywne, ale bezpośrednio w trakcie tarła wysypują się jaja, więc sprawa jest jasna.
No i to chyba sedno - jeśli widzimy jakieś kombinacje zwierzaków i nie zostają jajka, to możemy podejrzewać wewnętrzne(szczególnie jeśli potem samiczka zgrubnie i w końcu wysypie z siebie młode), jeśli w trakcie kombinacji pojawiają się jajka, to zewnętrzne. Bezsensowną rozrzutnością byłoby organizowanie narządów kopulacyjnych i składanie jaj jak przy zewnętrznym - tak sądzę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości