Wada wzroku a stomatologia

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Ambryll
Posty: 28
Rejestracja: 8 lip 2010, o 17:35

Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Ambryll »

Hej. Ostatnio trafiłam na forum na informację o tym, że osoby z dużą wadą wzroku (-4,5D) nie dostaną zaświadczenia od lekarza i nie mogą leczyć jako stomatolog. Jak to jest dokładnie? Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć? Z góry dziękuję.
Aith
Posty: 300
Rejestracja: 23 maja 2011, o 20:20

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Aith »

Hej wszystkim.
Z góry przepraszam, że pisze bez większego ładu i składu, ale jestem tu świeża.
Również chciałabym się zapytać jak to jest z tą wadą wzroku, tyle, że ja chciałabym na lekarski.
Na lewe oko nie widzę w ogóle - retinopatia wcześniacza +zaćma, na prawe (-4,5D) i astygmatyzm. I czy z taką wadą mogłabym startować i mieć jakiekolwiek szanse?
I jak z nauka na studiach? Wiem, że jest mnóóóstwo i jeszcze więcej nauki, ale czy ma to wpływ na wzrok( na pewno jakiś tam ma) ale czy bardzo?
Nie chcę wybierać między wzrokiem, a pasją. Dodam, że medycyna to chyba jedyne studia, w których się widzę. I nie ma tu nic związanego z jakimiś chorymi ambicjami, wyobrażeniem lekarza jako boga czy snobizmem. Po prostu nie wiem, co mogłabym robić, oprócz biegania w białym kitlu ze stetoskopem w ręce."
Błagam, poradźcie coś, bo wszyscy mi odradzają, nikt nie wspiera. Czy naprawdę to taki zły wybór?
Kingu$ka
Posty: 356
Rejestracja: 22 lip 2007, o 12:11

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Kingu$ka »

Ale chodzi o to czy lekarz medycyny pracy wystawi ci zatwierdzenie, że możesz robić studia w tym kierunku? Jak rejestrowałam się na biologię, pan dał mi karteczkę, żeby zrobić badania na różne odczynniki, więc poszłam wykonać badania, i bardzo się zdziwiłam gdy pani po przeczytaniu karteczki tylko sprawdziła mi wzrok [a mam wadę wzroku na jednym 3.0 a na drugim 3.5 i problemów nie było], potem popytała tylko o jakieś sprawy ze zdrowiem z przeszłości typu złamania czy coś i tyle Myślę, że oni każdemu wystawiają taką karteczkę, nie ważne czy ma ktoś jakąś wadę wzroku, czy uczulenie na jakiś odczynnik chemiczny Myślę, że oni po prostu nie chcą zamykać komuś drogi na studia, więc po prostu takie zaświadczenia wydają.
Awatar użytkownika
Aszyn
Posty: 317
Rejestracja: 20 lis 2009, o 18:30

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Aszyn »

Mi bardzo miły doktor nie chciał odpuścić z widzeniem przestrzennym w badaniu przed praktykami na pierwszym roku. Latałem załatwiać różne cuda, umawiać badania, czekać na panią okulistkę, bo była na zwolnieniu. Poszedłem i co?! Okazało się, że wszystko widziałem. Badziewne tabliczki najwyraźniej miał ten pierwszy doktor, ale to co chciałem poruszyć w tej wypowiedzi, to to, że nie każdy idzie na rękę, bo zresztą ma obowiązek sprawdzić czy wszystko jest ok. Jak nie jest, to niestety z niektórymi specjalizacjami ja musialbym się pożegnać (na szczęście nie muszę )
Ambryll
Posty: 28
Rejestracja: 8 lip 2010, o 17:35

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Ambryll »

Aszyn pisze: Jak nie jest, to niestety z niektórymi specjalizacjami ja musialbym się pożegnać
A czy wiesz może na które specjalizacje (w lekarskim i na stomatologii) jest wymagane brak problemów zdrowotnych typu wada wzroku?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Stalowy »

Sądzę, że okuliści muszą mieć dobry wzrok

Z nauką, to muszę powiedzieć, że jest naprawdę ciężko - samo natężenie na jakie jest wystawione oko i praca w ekstremalnych warunkach (wiele godzin, w nocy). Ja znam ok. 30 osób, które przez rok nabawiły się tutaj wady wzroku i pomykają w okularkachgt

Mój wzrok, dzięki dobrym okularkom póki co jakoś się trzyma, chociaż już czuje, że mam 0,25-0,5 gorzej niż przed rokiem
Ambryll
Posty: 28
Rejestracja: 8 lip 2010, o 17:35

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Ambryll »

Stalowy pisze:Sądzę, że okuliści muszą mieć dobry wzrok
Z tym to się zgadam. A czy może są takie specjalizacje w stomatologii w których niezbędne jest sokole oko?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Stalowy »

Sądzę, że w dobie dzisiejszej medycyny nie ma takiej wady której nie można skorygować czy soczewkami czy okularami. Jeżeli ktoś jest ślepy, a w tym zawodzie wymagana jest precyzja, to chyba sam przed sobą powinien sobie odpowiedzieć: czy da radę pracować na powierzchni 0,5 cm kwadratowego z precyzją czy nie
Ambryll
Posty: 28
Rejestracja: 8 lip 2010, o 17:35

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Ambryll »

Jednak jeśli teraz mam ok. -5D, a dopiero za 3 lata zdaję maturę, to po prostu zastanawiam się czy moja wada nie pogłębi się tak, że jak będę potrzebowała zaświadczenia to mi go nie wydadzą, bo stwierdzą że mam ją za dużą. Dlatego zadaję tyle pytań.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Stalowy »

Na Twoim miejscu porozmawiałbym z Twoim okulistą, to lekarz, do tego specjalista - powie Ci najlepiej co i jak: czy wada się pogorszy, czy (ewentualnie) będziesz łapała się na operację laserowej korekcji w pewnym wieku, czy studia mogą zepsuć Ci do cna wzrok, co zrobić żeby tak się nie stało i czy dostaniesz / nie dostaniesz pozwolenia na studia .

Najczęściej jest tak, że nikt z pozwoleniem na studia nie robi problemów, potem w czasie studiów czeka Cię jeszcze komisja lekarska przed wydaniem PWZu (Pozwolenie Wykonywania Zawodu). Jeżeli ktoś może Ci zepsuć przyszłość, to właśnie oni
Awatar użytkownika
Aszyn
Posty: 317
Rejestracja: 20 lis 2009, o 18:30

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Aszyn »

Wiem, że brak widzenia przestrzennego wyklucza możliwość bycia chirurgiem. Tak mi powiedział lekarz. A co z daltonizmem? Nie da się go korygować przecież.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Stalowy »

Sądzę, że z daltonizmem problem będą mieli ludzie na farmacji, chociaż znam przypadek faceta, który mimo daltonizmu zaliczył rok

(To był rdzawobrunatny, czy ciemnoczerwony karmazyn.?)
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Wada wzroku a stomatologia

Post autor: Collo »

Sądzę, że okuliści muszą mieć dobry wzrok
Tylko co się stanie jak dana osoba skończy medycynę, zostanie tym okulistą i za 5 lat później będzie miała krótkowzroczność?

Nie będzie mogła już pracować jako okulista?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości