Co to za owad???

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
joasia0404
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2011, o 05:45

Co to za owad???

Post autor: joasia0404 »

Witam!
Od jakiegoś czasu w moim domku pojawiły się dziwne owady. Wprowadziłam się do tego mieszkania w bloku około 3 miesięcy temu. Od jakiś 3 tygodni zaczęły pojawiać się te dziwne stworki. Są na parapecie i przeważnie w łazience. Dodam, że początkowo wydawało mi się, żę są martwe ale po dokładnym obejrzeniu stwierdzam, że żyją i jak się ich lekko dotknie udają martwe. Spryciule:)
Dodatkowo powiem, że nie zaobserwowałm ich w mące, chlebie i ryżu. Nie mam ich również w żadnych szafkach. Skąd się biorą nie mam pojęcia. Ostatnio piętro wyżej był remont, więc może po wymianach mebli i podłóg u sąsiada zaczęły swoją migrację, np. przez kratkę wetylacyjną u sąsiada.
Dodam, że są małe, mają czarno - brązowy pancerzyk. Dodaje zdjęcia, które zrobiłam. Może ktoś mi podpowie co to jest. Na różnych forach szukałam i nic. Może to tzw. żuk berliński"? Proszę o pomoc.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Co to za owad???

Post autor: AnnaWP »

Miewam bardzo podobne, ale włażą do produktów żywnościowych, np. składają jajka w czekoladzie albo wegecie (tak, też to był dla mnie szok!). Larwy w czekoladzie porobiły sobie korytarze, jak korniki co najmniej
Mi pomogło pozamykanie szczelne wszystkich pokarmów w szafce, posprzątanie szafki, wyrzucenie każdej czekolady, którą daje nam teściowa (nie są najsmaczniejsze i zwykle zalegały niepotrzebnie w szufladzie.)
Nie wiem co to jest.
Darkmessiahh
Posty: 25
Rejestracja: 20 sie 2009, o 11:41

Re: Co to za owad???

Post autor: Darkmessiahh »

Cześć:)
Twój owad to chrząszcz z rodziny Dermestidae(skórnikowatych). Moim zdaniem jest to rodzaj Athrenus sp. Duża część gatunków z rodziny Dermestidae uważana jest za bardzo groźne szkodniki, które mogą wyrządzić spore szkody, ale tylko jeśli się zalegną na dobre, co zdarza się rzadko, więc nie ma co się przejmować.Dorosłe osobniki żerują na kwiatach jedząc pyłek i nektar. Larwy jedzą szczątki organiczne, w zależności od gatunku lubujące się w przeróżnych typach detrytusu. Mogą niszczyć wełnę(dywany), len, bawełnę,nie pogardzą włosami, naskórkiem, które właśnie często leżą na łazienkowej podłodze a także piórami czy futrami naturalnymi. Wszelkie szczątki martwych owadów(np. z sieci pajęczych) są dla nich również dogodnym miejscem do bytowania. Tak jak mówi AnnaW_UO czasami przytrafia się, że składają jaja w czekoladzie(niekoniecznie od teściowej:D), ziarnach kakao. Dermestide są zmorą entomologów, bo kiedy dostaną się do zbiorów owadów są w stanie zniszczyć w niedługim czasie ogromną ilość okazów.
Oczywiście mogły przywędrować od sąsiada. Radzę po prostu troszkę częściej niż zwykle sprzątać łazienkę, pozamykać smakołyki i nic strasznego się nie stanie.
Co rozumiesz pod nazwą żuk berliński"? Pierwszy raz spotykam się z takim oznaczeniem.

Pozdrawiam,
Paweł.
joasia0404
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2011, o 05:45

Re: Co to za owad???

Post autor: joasia0404 »

Dzięki za podpowiedzi. Ogólnie jako żuk berliński określany jest Trogoderma angustum. Na temat tego stwora nic niestety nie udało mi się znaleźć, poza tym, że pochodzi z Chile i nie jest gatunkiem rodzimym. Po wnikliwych obserwacjach stwierdzam, że mój okaz przyszedł z zewnątrz tzn. z podwórka. Jest go coraz mniej i znajduję już tylko osobniki martwe. Ale w sumie zapobiegawczo chciałabym jeszcze użyć jakiegoś środka na ich zwalczenie. Co poradzicie Dzięki za info:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości