Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
Awatar użytkownika
madalinka
Posty: 45
Rejestracja: 5 lis 2009, o 19:57

Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: madalinka »

Witam,
szukam porady u mądrzejszych od siebie.
W tym roku kończe 5 letnie studia. Chciałabym jednak zmienić nieco kierunek w życiu i podjąć w tym roku 2! kierunki studiów: pielęgniarstwo (większe szanse znalezienia pracy) oraz biologię (pogłębienie dotychczasowej wiedzy, być może kiedyś specjalizacja przydatna w realizacji zawodu).

Moje pytanie dotyczy wchodzącej w życie ustawy o odpłatnościach za drugi kierunek bo niestety nie jestem w stanie zrozumieć szczegółowo o co w niej chodzi.

W wielu działach rekrutacji zaznacza się że w tym roku rekrutacja jest przeprowadzana na starych zasadach czyli że moge studiować tyle kierunków ile chcę i ile dam radę.
Jednak z tego co ja rozumiem z zapisu z ustawy, odpłatność miała być od tego roku, więc gdzie ta odpłatność się podziała

Przy okazji czy jeżeli podejmę 2 kierunki studiów jednocześnie w tym roku 2011, czy w następnych latach będę mogła je studiować za darmo i do końca?

Rozumiem z ustawy że jeżeli w tym roku zakończe studia to tak jakby wyzerowało mi się konto studenta, i od najbliższej rekrutacji następne studia są liczone jako studia pierwsze.

Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie mojego rozumowania i próbę odpowiedzenia na moje pytania.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: Stalowy »

Jeżeli podejmiesz studia przed 1 października 2011 (czyli dostaniesz się na nie wcześniej), to możesz studiować nawet 10 kierunków za darmo.

Ktoś pisał o tym, że dowiedział się tego u źródła - więc to informacja pewna
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: keehl »

A nie do 1 października 2012 przypadkiem?
Awatar użytkownika
Wanna
Posty: 341
Rejestracja: 10 sie 2010, o 01:04

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: Wanna »

keehl, niestety - do 1 października tego roku. Z tego, co pamiętam, to w projekcie ustawy jest mowa o tej dacie, więc ta data nie ulegnie zmianie.
Awatar użytkownika
madalinka
Posty: 45
Rejestracja: 5 lis 2009, o 19:57

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: madalinka »

no dobrze, 1 pazdziernika 2011 jest poczatek roku akademickiego, a listy sa oglaszane wczesniej (od lipca do wrzesnia) wiec jak? Liczy sie od tego czasu gdy moje nazwisko bedzie na liscie osob zakwalifikowanych i zloze komplet dokumentow (czyli np sierpien) czy od kiedy? To dla mnie wciaz nie jest jasne.
Awatar użytkownika
Wanna
Posty: 341
Rejestracja: 10 sie 2010, o 01:04

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: Wanna »

madalinka, nie masz powodów do zmartwień - listy zakwalifikowanych ukazują się przed 1 października, więc na starych zasadach masz prawo podjąć nowy kierunek studiów Tak jak napisałam wcześniej - jest o tym mowa w którymś miejscu w projekcie ustawy.
Awatar użytkownika
madalinka
Posty: 45
Rejestracja: 5 lis 2009, o 19:57

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: madalinka »

ok. To jeszcze uswiaddomcie mnie co wyczytaliscie z mądrych ustaw, jezeli zrezygnuje np po pierwszym roku studiowania a bede chciala podjac inny kierunek. Czy wtedy zliczaja punkty ECTS z jednego roku studiowania i po prostu za jeden rok nastepnego kierunku bede musiala sobie zaplacic czy moze za cale studiowanie nastepnego kierunku musze zaplacic komplet (czyli np 3 lata) bo to drugi kierunek
Awatar użytkownika
Wanna
Posty: 341
Rejestracja: 10 sie 2010, o 01:04

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: Wanna »

madalinka, no właśnie - tego nie jestem w stanie wywnioskować z tej ustawy. Jest mowa o pakiecie punktów ECTS przyznanym każdemu studentowi, ale nie znalazłam nic na temat zmarnowania tej puli przez rezygnację ze studiów. Niestety, ciągle pojawia się tam hasło drugi kierunek", obawiam się więc, że nieważne, że nie wykorzystasz wszystkich punktów - ważne, że już je w jakimś stopniu zużyłaś i po rezygnacji z kierunku ECTSy przepadają. Może ktoś inny słyszał coś na ten temat? Przyłączam się do pytania.
Aha, jeszcze jedno - jeśli zależy Ci na wiarygodnej informacji na ten temat, ale możesz na nią trochę poczekać, to proponuję, byś weszła na stronę MNiSW odszukała tam taki formularz, przez który możesz zadać pytanie. Skorzystałam z tego sposobu w lutym, ale na odpowiedź czekałam długo - chyba 1,5m-ca. Do tego odpowiedziano mi tylko na jedno z dwóch pytań Ale warto próbować.
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: keehl »

Kod: Zaznacz cały

praca.gazetaprawna.pl/artykuly/508100,drugi_kierunek_studiow_jeszcze_bezplatny.html
wujek miał rację. Ustawa wchodzi w tym roku, ale działa od następnego.

I nie wydaje mi się, żeby te Wasze wcześniejsze kombinacje były realne Chodzi o to że niby składanie papierów przed 1 października coś tam by zmieniło.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: lith »

keehl, nie działa od następnego, a nie obejmuje obecnej rekrutacji :3
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: keehl »

Tak, to jest zdecydowanie problem, który trzeba rozważyć na forum biologicznym w temacie o rekrutacji na studia. Bo nikt nie zrozumiał o co chodziło.
m_18

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: m_18 »

witam

dzisiaj przeczytałam takie coś:
[code]wielkopolska.naszemiasto.pl/artykul/949677,polmetek-rekrutacji-prawdziwe-oblezenie-w-poznanskich,id,t.html#3a667c2c791366ab,1,3,4[/code]

chodzi mi konkretnie o fragment:

"Na części kierunków jednak nawet najlepsza matura nie wystarczy. Tam trzeba jeszcze przejść dodatkowe sito - egzamin potwierdzający wiedzę lub umiejętności.

Taki czeka między innymi przyszłych architektów (Politechnika Poznańska), lekarzy (Uniwersytet Medyczny), czy przyszłych sportowców. Wyniki z egzaminu i matury są sumowane.

Przyszłych lekarzy? to oprócz matury jaki jeszcze jest egzamin?!
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Rekrutacja w 2011 - czy wciąż te same zasady?

Post autor: Stalowy »

m_18, bzdura, egzamin wstępny jest tylko i wyłącznie na kierunku zamawianym MONu w Łodzi - sprawnościowy, w zimę.

Wszędzie indziej nie ma żadnego egz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości