Ból kolan

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Ból kolan

Post autor: Stalowy »

Zawsze lubiłem sporo grać w siatkówkę, w młodszym wieku mało oszczędzałem kolana (grałem bez ochraniaczy, często były obijane"). Ostatnio miałem okazję pograć 4 razy w ciągu 2 tygodni po 3 godziny. Dzisiaj zauważyłem, że bolesna przy dotyku jest tak jakby dolna część rzepki. Gdy wyskoczyłem dwa razy, ból przy dotyku był większy.

Moje pytanie jest następujące: czy to objaw jakiejś choroby degeneracyjnej stawu / zapalenia / whatever. Jeżeli tak to czy mogę jakoś staw wzmocnić / bardziej o niego zadbać. Czy takie objawy wiążą się z tym, że za parę lat mogą boleć na tyle, by uniemożliwiać mi grę/chodzenie/bieganie/skakanie (niepotrzebne skreślić).

Pozdrawiam i z góry dziękuję za przydatne odpowiedzi i pomoc
Stalowy
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ból kolan

Post autor: AnnaWP »

Na to pytanie tylko lekarz po wykonaniu odpowiednich badań (zapewne USG) może odpowiedzieć.
Zwykle odpowiednie traktowanie i ćwiczenia pomagają, bardziej lub mniej.

W jakim jesteś wieku?
Ja w okolicy 30 miałam bóle kolan, lekarz stwierdził chondromalację, dał dość łagodne leki, przepisał mi pewne ćwiczenia wzmacniające stawy i muszę przyznać, że jest dobrze. Ale przyczyny mogą być różne i koniecznie wybierz się do ortopedy.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Ból kolan

Post autor: Stalowy »

21, nie potrafię jednak zrozumieć jak w tym wypadku na ukł. kostno-chrzęstny mogą wpłynąć odpowiednie ćwiczenia - skoro muskulaturę mam i tak dobrze rozwiniętą.

W wakacje gdy będzie więcej czasu to tak zrobię, dzięki
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ból kolan

Post autor: AnnaWP »

No widzisz, wszystko zależy. U mnie okazało się, że mam wadę w budowie kolana i rzepka przesuwa się od środka", co określono jakimś numerkiem. Przepisał mi na to kilka ćwiczeń, poprawiających pracę stawu: siad skrzyżny, podnoszenie prostych nóg leżąc na brzuchu i napinanie rzepki stojąc. I chyba coś jeszcze, ale nie pamiętam. Szczególnie ten siad skrzyżny mnie zachwycił.

Ale nie mam pojęcia, czy u Ciebie coś z tego może mieć miejsce.
Z tego co doczytałam o chondromalacji często jest diagnozowana u młodych osób. Ale może to być objaw mnóstwa innych rzeczy, jak artretyzm pewnie, albo inne. Dlatego obawiałabym się stawiania jakiejkolwiek diagnozy przez internet, napisałam Ci, jak to u mnie poszło. Ale moja sąsiadka w wieku lat 35 miała zdiagnozowany artretyzm właśnie, co jest zupełnie różne.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Ból kolan

Post autor: Padre Morf »

21, nie potrafię jednak zrozumieć jak w tym wypadku na ukł. kostno-chrzęstny mogą wpłynąć odpowiednie ćwiczenia - skoro muskulaturę mam i tak dobrze rozwiniętą.

to ma akurat niewiele do rzeczy

Wybierz się do ortopedy, a on po badaniu fizykalnym orzeknie co dalej. Pewnie wyśle Cie na usg, w ostateczności czeka Cie artroskopia.

Co do wzmocnienia stawu - zawsze zostają Ci preparaty zawierające siarczan chrondroityny i glukozaminy (chociaż wyniki ich stosowania są póki co sprzeczne).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości