Drugi płatny kierunek studiów

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: _włóczykij »

lith, odpisali do Ciebie w końcu z tego ministerstwa? oszalec mozna.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: lith »

nie odpisali ale szybciej niz 2 tgodnie,c zy miesiąc to myslę, że nie ma co liczyć
dorota90
Posty: 22
Rejestracja: 18 maja 2011, o 10:01

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: dorota90 »

Ok,ponieważ nie byłam pewna tego czy dobrze zrozumiałam, napisałam do samorządu studentów UJ.

"jeżeli po wejściu w życie przepisów dotyczących odpłatności będziesz na studiach stacjonarnych i podejmiesz naukę na kolejnym kierunku studiów to będzie to Twój drugi kierunek i związane z tym konsekwencje odpłatności znajdą zastosowanie. Natomiast wszelkie kwestie związane z przerwaniem studiowania jednego z kierunków będą musiały być normowane w przepisach wewnętrznych Uczelni. Nieracjonalne byłoby płacenie wówczas za całe studia, bo zrealizowało się jeden rok na innych. W mojej ocenie trzeba będize wówczas ponieść opłatę za ten jeden rok wykorzystanych ects, ale zaznaczam, że jest to moja interpretacja, bo tych reguł jeszcze nie ma.

Czyli ustala to sobie uczelnia i generalnie nic nie wiadomo, a ja jak zwykle trochę przekręciłam, przepraszam)
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: lith »

Póki co to wynika z tego tyle, że dalej nikt nic nie wie
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: Grace »

dorota90, warto przejść się na to spotkanie? Bo z tego co opowiadasz, to mówili o samych ogólnikach które można wywnioskować po samym przeczytaniu ustawy.

Mnie interesuje, czy gdybym w tym roku dostała się na lek, i gdzieś w trakcie leku chciała sobie zrobić studia II stopnia z biologii, to płaciłabym za te 2 lata biologii, czy ostatnie 2 lata lekarskiego? Czyli czy będzie sobie można wybrać, na co przeznacza się limitowane ectsy.

Sytuacja jest paranoidalna lekko, w końcu przepisy wchodzą juz za 4 miesiące, a dalej nikt nic nie wie. A w przypadku kiedy mówimy o opłatach, to chyba najważniejsza rzecz: ILE trzeba płacić
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: _włóczykij »

Grace, dokladnie.
Ulatwiloby to chociaz wybor. Bo nie usmiecha mi sie placic za ostatni rok leku gdyby za rok udalo mi sie z lekiem.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: lith »

o w sumie wygodna byłaby taka opcja, żeby będąc na stacjonarnych odzyskac unkty płacąc za te lata. cs jak przeniesienie sie na niestacjo po fakcie .

ale sie nie zdziwię jak nikt nie wpadnie na cos takiego i trzeba będzie po prostu przed studiami zdecydowac się, czy zimujemy na niestacjo i zostawiamy sponsorowane ectsy na lek (a jak sie nie uda to najwyżej po roku przenosimy sie na stacjo), czy zimujemy na stacjo, a jakby przypadkiem kiedyś się udało już dostac na ten lek i jakos dotrwać do końca to i te 20 k już można będzie wtedy zapłacić
Awatar użytkownika
Shaq
Posty: 456
Rejestracja: 30 lip 2010, o 15:50

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: Shaq »

albo lith, wersja trzecia, zostaje w domu, podejmuje pracę lub nie, zakuwa ile się da i poprawia. Tak czy siak ta zmiana ustawy przyniosła więcej zamieszania niż prawdopodobnie korzyści. tanie państwo. taa jasne.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: lith »

No to jasne. gdybym ja chciał poprawiać maturę to bym pewnie został w domu. Ewentualnie poszedł na niestacjo i liczyłbym, że jakoś może sie przeskoczy na stacjo.
Ale ogólnie problem mnie nie dotyczył, bo gdybym się nie dostał to po prostu poszedłbym na coś innego i tam został i bym był zadowolony.
dorota90
Posty: 22
Rejestracja: 18 maja 2011, o 10:01

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: dorota90 »

Grace pisze:dorota90, warto przejść się na to spotkanie? Bo z tego co opowiadasz, to mówili o samych ogólnikach które można wywnioskować po samym przeczytaniu ustawy.
Warto, jeśli chcesz sie dowiedzieć np. o zmianach w stypendiach. Co do drugiego kierunku oni sami za wiele nie mogą powiedzieć - jak już było wspominane, dokładnych regulacji jeszcze nie ma, ale coś się rozjaśnia. Myślę, że warto. Poprzednie spotkanie było w Audimaxie, mnóstwo ludzi, mnóstwo pytań teraz myślę, ze będzie bardziej kameralnie i będzie większa swoboda w zadawaniu pytań.

W tym roku można na pewno wziąć drugi kierunek gratis. Nie pamiętam dokładnie jak to będzie później z rekrutacją na magisterkę, niestety nie skupiałam się na dwustopniowych, ale ustawa mówi, że student wskazuje, za który kierunek chce płacić.

Jeżeli nie chcesz iść na spotkanie, możesz wysłać maila do któregoś z członków Samorządu Studentów UJ. Ja pisałam do Dawida Kolendy i Ewy Całus - bardzo szybko dostałam odpowiedź.
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: Grace »

Do Audimaxa mam na przysłowiowy rzut beretem, niestety przegapiłam informacje o tym spotkaniu. Jeśli będzie tak jak mówisz, czyli ze to student wybiera na który kierunek wykorzystuje limit, to byłoby całkiem fajne rozwiązanie (jak dla mnie). W kazdym razie przejdę się 16. i popytam.
dorota90
Posty: 22
Rejestracja: 18 maja 2011, o 10:01

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: dorota90 »

Wydaje mi się, że za medycynę i tak byś nie musiała płacić, skoro możesz w tym roku bez opłat zacząć kierunek i nieodpłatnie go skończyć. W końcu lekarski jest jednostopniowy.
Awatar użytkownika
Glina
Posty: 892
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 12:50

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: Glina »

Witam, czy ktoś wie może, jak to będzie po zmianie jeśli pójdę na powiedzmy rok na chemie i po roku zrezygnuje i dostane się na farmację to czy będę musiał zapłacić za rok studiów? jeśli tak to których? chemii czy farmacji?
Czy jeśli zrezygnuje z pierwszych studiów po roku to mogę ponownie iść za darmo na nowy kierunek?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości