Drugi płatny kierunek studiów

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
kulqa
Posty: 145
Rejestracja: 8 gru 2010, o 12:54

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: kulqa »

hej no i wiadomo coś nowego w tym temacie? Ja mam zamiar teraz iść na chemię i za rok poprawić maturę, nie wiem co robić

Bart89
Posty: 30
Rejestracja: 28 cze 2011, o 16:40

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: Bart89 »

Pewnie nie wiecie bo w mediach cisza na ten temat ale gniot nazywany reformą szkolnictwa wyższego został już dawno zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek złożył klub parlamentarny PiS z Kazimierzem Ujazdowskim na czele. Skarga dotyczy oczywiście kwestii odpłatności za drugi kierunek. Jak dobrze pójdzie TK może wyda orzeczenie jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Po cichu liczę na korzystny dla nas wyrok
Sprawą interesuje się dosc mocno ponieważ ma duży wpływ na moje plany. Dopiero teraz, 3 lata po zdaniu matury postanowiłem isc na studia medyczne.
Awatar użytkownika
kulqa
Posty: 145
Rejestracja: 8 gru 2010, o 12:54

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: kulqa »

lepiej późno niż wcale) te zmiany(w art.99) miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku, więc już sama nie wiem czy objęłoby to jeden semestr rozpoczętych teraz studiów czy też cały rok czy też w ogóle.
Awatar użytkownika
kulqa
Posty: 145
Rejestracja: 8 gru 2010, o 12:54

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: kulqa »

Może jeszcze są zainteresowani tym tematem. Więc napisałam do UW i WUM propo stacjonarnych studiow i ewentualnych opłat za nie. Zamieszczam na razie jedną odpowiedź: Odpłatność będzie dotyczyła osób, które jednocześnie będą
studiowały dwa kierunki. Jeśli z
jednych studiów zrezygnuje Pani na korzyść innych, to nie będzie Pani musiała płacić za studia.
Będzie Pani bowiem studiowała jeden kierunek.
Biuro ds. Rekrutacji UW. Amen

Ana09
Posty: 123
Rejestracja: 10 lut 2009, o 14:03

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: Ana09 »

Nie wiecie moze czy jezeli zrezygnuje z jednego kierunku studiow to bede miala przepisane przedmioty z zaliczonego roku? czy trzeba zrobic licencjat, zeby cos zaliczyli

I czy jest jakas ustawa, ktora potwierdzalaby to co zostalo zapisane powyzej? /przez kulqe/. Na forum w innym miejscu ktos napisal zupelnie cos odwrotnego.
Awatar użytkownika
kulqa
Posty: 145
Rejestracja: 8 gru 2010, o 12:54

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: kulqa »

Ja pisząc do nich maila miałam na myśli tę ustawę- Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw z 18 marca 2011. I trzymam się ich wersji, na tym forum różne już rzeczy widziałam
Awatar użytkownika
zazu24
Posty: 612
Rejestracja: 6 maja 2011, o 16:45

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: zazu24 »

Odświeżam staruszkowy wątek
Wie ktoś jak to jest z tą ustawą? Jeśli zaczęłam studia w roku akademickim 2011/2012, a drugie rozpocznę w 2013/2014 to będę musiała płacić za wykorzystane ECTSy? Bo ta ustawa jest dla mnie kompletnie niejasna.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: randomlogin »

Tak.
karchola
Posty: 369
Rejestracja: 22 lut 2009, o 14:11

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: karchola »

Jak dla mnie to nie, bo studenci prawa niby wywalczyli, że prawo nie działa wstecz i dopiero ten kto zaczął w 2012/2013 1 rok jest objęty tą ustawą. Oczywiście warunkiem jest, że jak rozpoczniesz to nie będziesz studentką poprzedniego kierunku
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: randomlogin »

Gdzie oni niby tak wywalczyli? To co wywalczono, to to, ze osoby ktore rozpoczely DRUGI kierunek w 2012/13 nie musza za niego placic. Cala reszta zapisow weszla w zycie od 2011/12.
EDIT: w ogole jakie prawo nie dziala wstecz jesli ustawa jest z 2011, przed pazdziernikiem.
EDIT2:
Student, który rozpoczął studia stacjonarne w uczelni publicznej w roku akademickim 2011/2012 albo w latach następnych i po zaliczeniu jednego lub kilku semestrów przerwał studia, a następnie ponownie podjął studia na innym albo tym samym kierunku studiów, otrzyma limit punktów ECTS uprawniający go do korzystania z zajęć bez wnoszenia opłat, ale pomniejszony o wykorzystane już wcześniej punkty ECTS.
Awatar użytkownika
zazu24
Posty: 612
Rejestracja: 6 maja 2011, o 16:45

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: zazu24 »

tak myślałam. no trudno, trzeba się będzie zapożyczyć u całej rodziny dzięki za odpowiedź
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: młody technik »

zazu24 pisze:tak myślałam. no trudno, trzeba się będzie zapożyczyć u całej rodziny dzięki za odpowiedź
A nie jest czasem tak, że prawo nie działa wstecz i reforma ta Cię nie obowiązuje skoro zaczęłaś studiowanie przed jej wejściem w życie?
Awatar użytkownika
iglo
Posty: 397
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:26

Re: Drugi płatny kierunek studiów

Post autor: iglo »

Ustawa weszła w życie z dniem 1 października 2011 roku, więc obowiązuje osoby, któe rozpoczęły studia w 2011/2012 roku. Jeśli ktoś rozpoczął np. w roku 2010/2011 to ustawa go nie obowiązuje.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości