Czy warto iść na medycyne ??

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: doktorka »

Tak? A jak wg Ciebie mozna zrozumiec wytyczne postepowania po epizodzie zakrzepowo-zatorowym przy zastawce mechanicznej serca? Albo jak bez wykucia skali glasgow ocenic na szybko stan pacjenta i wdrozyc odpowiednie procedury? Albo zwykla ocena niewydolnosci NYHA, od ktorej zalezy jakie leki? No nie kolego, w medycynie duzo rzeczy jest do wkucia, mozna of koz postepowac wg wyczucia bez stosowania wytycznych i standardow,ale po 1 jakby co, to w sadzie jestes wtedy przegrany, a po 2 po to sa wytyczne wydawane przez powazne podmioty na podstawie powaznych badan, zeby bylo minimalne ryzyko, ze pacjentowi zrobisz zle.

Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Medycyna Lwów »

Z drugiej strony wytyczne często w praktyce można sobie wsadzić głęboko o czym na bank się wiele razy przekonalaś, skoro mi już się to zdarzyło. Nie da się wszystkiego ogarnąć w wytyczne, zwłaszcza u złożonych chorych. Ślepe wytyczne do niczego w mojej ocenie nie prowadzi, zwłaszcza że zmieniają się non stop (ostatnie najnowsze wytyczne leczenia ostrych zespołów wieńcowych nad którymi pochyliłem się ostatnio są już tak pokombinowane, że zupełnie myślę niepraktyczne).
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Nitrogenium32 »

doktorka, może nie wyjaśniłem się jasno. Chodziło mi o to, że np. stomatologowi czy kardiologowi nie przydadzą się nazwy każdego fałdu mózgu, bo to nie jest ich działka. No ale specjalizację się chyba wybiera dopiero po wyuczeniu się tego wszystkiego na pamięć, więc raczej wkuwanie i tak musi być.

A z tymi wytycznymi to racja - ciągle się zmieniają. To nie jest aż tak ważne jak w pracy prawnika powoływanie się na określone paragrafy kodeksu takiego-a-takiego, a kodeksy też się często zmieniają.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: doktorka »

z wytycznymi sprawa jest trudna,ale niestety, jak sie pracuje z pelnym PWZ i co gorsza dla NFZ, to trzeba sie do nich przytulic, raz, ze prokurator wisi nad Toba (co sie odczuwa dopiero w samodzielnej pracy, pacjenci sa naprawde roszczeniowi) a dwa,ze wszelkie refundacje i rozliczanie pktow za pacjenta do NFZ (za co odpowiada lekarz wypisujacy u mnie) jest tez na podst wytycznych. To sa takie formalne kwestie,ktore niestety sa codziennoscia.

Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Nitrogenium32 »

Wszędzie są formalności i biurokracja. Takie czasy.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: Medycyna Lwów »

doktorka pisze:z wytycznymi sprawa jest trudna,ale niestety, jak sie pracuje z pelnym PWZ i co gorsza dla NFZ, to trzeba sie do nich przytulic, raz, ze prokurator wisi nad Toba (co sie odczuwa dopiero w samodzielnej pracy, pacjenci sa naprawde roszczeniowi) a dwa,ze wszelkie refundacje i rozliczanie pktow za pacjenta do NFZ (za co odpowiada lekarz wypisujacy u mnie) jest tez na podst wytycznych. To sa takie formalne kwestie,ktore niestety sa codziennoscia.

a wiesz, że po stażu na internie jakoś nie zauważyłem tegoż - zwłaszcza w rozliczeniach z NFZem, gdzie wpisuje się często półprawdziwe rozpoznanie byle dostać za pacjenta więcej punktów i kasy. W mojej ocenie kluczowe jest połączenie i wytycznych, i doświadczenia - na tym się myślę najlepiej wychodzi.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: doktorka »

w sensie medycznym tak, a w sensie formalnym wszystko zalezy od tego jak bardzo spekany jest dyrnktor placowki i jakie ma doswiadczenie z karami NFŹ. Ja mam nawet w umowie w POZ zapis,ze za refundacje niezgodna z wytycznymi odpowiadam wlasna kasa do 5tys zl kary, a kontrole sa dosc czeste.

Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: doktorka »

poza tym Kaamil juz tych pamieciowych rzeczy nie odczuwa,bo zdazyl sie ich sila rzeczy nauczyc nijako by the way, ale jak ktos zaczyna studia,to nawet nyha czy glasgow jest hardcorem.

dobrzeci
Posty: 43
Rejestracja: 8 sie 2012, o 08:23

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: dobrzeci »

HAHAHAH no nie wierze, wisi prokurator?
Zdarzają się pojedyncze przypadki udowodnienia lekarskiej pomyłki czy tam zwał jak zwał. Nie bądźcie śmieszni.
Niskie zarobki? No tak babcia nagadała, że doktór to mo piniadze, idź na doktóra.
a przecież w każdym zawodzie, na początku trzeba się czegoś nauczyć, zdobyć tę praktykę.
Cóż za zachłanność
Nikt nie zarabia kroci. Każdy zawód w jakimś stopniu wiąże się z odpowiedzialnością.Przykładowo Finansiści obracający milionami to nie jest odpowiedzialna praca?a na początku też nie mają kokosów. No cóż, twoja praca jest tyle warta ile ktoś może za nią zapłacić. A na początku widać trzeba czegoś się nauczyć.
Aa i zaraz, zaraz. Czy to przypadkiem nie nazywa się SŁUŻBA ZDROWIA?
A i tak z tego co wiem zarobki nawet na początku nie są złe,nie rozumiem co to za dramaturgia.
Niektórzy na stażach za darmo tyrają po studiach i też żyć trzeba, LUDZIE.Doceniajcie co macie.
dobrzeci
Posty: 43
Rejestracja: 8 sie 2012, o 08:23

Re: Czy warto iść na medycyne ??

Post autor: dobrzeci »

Jeszcze samemu myśleć nie trzeba bo wszystko w wytycznych i procedurach. Żyć nie umierać!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 7 gości