biologia czy bioinformatyka ??

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
eubwo
Posty: 17
Rejestracja: 3 cze 2011, o 18:17

biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: eubwo »

Witam!
Dostałam się zarówno na biologię jak i na bioinformatykę na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Bioinformatyka jest kierunkiem jedynie 3-letnim, licencjat.
Po licencjacie z biologii można wybrać się na specjalności: #biologia środowiskowa, #biologia człowieka, #techniki laboratoryjne w biologii.

Prawdę mówiąc mam kaszę w mózgu, bo zupełnie nie wiem co będzie lepszym kierunkiem, bardziej przyszłościowym. Dodam jeszcze, że jestem świadoma infy, maty i chemii na bioinfie


Za jakiekolwiek wskazówki, własne zdanie, pomoc, no cokolwiek związanego z tematem - z góry dziękuję.
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: zetsu »

Ja bym polecił bioinformatykę z tym, że jak już wspomniałaś jest tam programowanie, metody numeryczne, grafika komputerowa itp. więc trzeba się z tym liczyć że jest to kierunek bardzo interdyscyplinarny. Obecnie komputery są bardzo wykorzystywane w biologii i medycynie i ta dziedzina się bardzo dynamicznie rozwija. Poczytaj sobie w necie jakie są tam przedmioty i co dokładnie można robić po tych kierunkach, chociaż po bioinformatyce w Polsce możliwości są dużo większe. Na prawdę jeżeli masz taką okazję to bym radził iść na bioinformatykę
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: keehl »

Zdecydowanie bioinformatyka. A studia II stopnia na pewno otworzą, a jeśli na Twojej uczelni ich do tego czasu nie będzie, to możesz dorobić magistra na innej.
sylwwia18

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: sylwwia18 »

Hej! ja też się dostałam w tym roku na Bioinformatykę do Wrocka i też zastanawiam się czy się tam wybrać. Bardzo lubię informatykę, biologię moze mniej ale jakos ujdzie :) :) :)
eubwo
Posty: 17
Rejestracja: 3 cze 2011, o 18:17

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: eubwo »

Dziś się dowiedziałam, że dostałam się jeszcze na biologię środowiska (licencjat) na UWr. Specjalności po tym jest 5, ale mnie najbardziej by interesowała genetyka i biologia eksperymentalna.
Ciągle się zastanawiam.

keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: keehl »

Na bioinformatyce też zajmuje się genetyką, trochę w inny sposób, ale też ciekawy! Ja uważam, że bioinformatyka to nadal jest wybór o niebo lepszy niż biologia (jakakolwiek)
eubwo
Posty: 17
Rejestracja: 3 cze 2011, o 18:17

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: eubwo »

0
MaryTheBloodiest
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2011, o 19:13

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: MaryTheBloodiest »

A co byście wybrali mając do wyboru bioinformatykę i fizykę medyczną?
morvus
Posty: 3
Rejestracja: 24 sie 2011, o 07:20

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: morvus »

Ja bym wybrał bioinformatykę.
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: ebiologia »

Ja obecnie studiuję bioinformatykę i zastanawiam się nad podjęciem drugiego kierunku studiów właśnie na fizyce medycznej -P
eubwo
Posty: 17
Rejestracja: 3 cze 2011, o 18:17

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: eubwo »

Ooooo, to jak studiujesz bioinfę to możesz mi powiedzieć jak Ci tam - ciężko i dużo chemii?
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: ebiologia »

Zacznę od tego, że studiuję bioinformatykę w Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Politechnice Poznańskiej. Jest to makrokierunek prowadzony przez dwie Poznańskie uczelnie, a więc mamy zajęcia na Wydziale Biologii UAM oraz na Wydziale Informatyki PP.
Na roku jest nas 30 osób.

Dwa dni w tygodniu mamy zajęcia na Politechnice są to:
- Matematyka dyskretna
- Podstawy programowania
- Wprowadzenie do informatyki
- WF

a w kolejnych trzech dniach mamy zajęcia na UAM takie jak:
- Chemia ogólna i analityczna
- Analiza matematyczna
- Wprowadzenie do bioinformatyki
- Bioróżnorodność
- Język angielski

A więc jak widać w pierwszy semestrze mamy bardzo dużo zajęć matematyczno-informatycznych, a niezbyt dużo typowo biologicznych.
W kolejnych latach zajęć związanych z biologią, w głównej mierze z genetyką będzie więcej. U nas genetyka rozpocznie się już od drugiego semestru.

Nauki jest sporo, a przynajmniej dla mnie - osoby która nie przepada za matematyką -P ale jeżeli ktoś uczy się systematycznie to na pewno spokojnie da radę. A co do Twojego pytania dotyczącego chemii, to odpowiem Ci, że chemia była moim ulubionym przedmiotem jak narazie na tych studiach, mimo iż nigdy z chemii nie byłem jakimś super uczniem, Przy matmie i programowaniu to nawet chemia wydaje się prosta

Co do pracy po studiach to z tego co słyszę od różnych specjalistów, naukowców, lekarzy nie powinno być problemów. Wszędzie się mówi, że jest to przyszłościowy kierunek i chyba to jest prawda. Sam już na pierwszym roku studiów załapałem się do pracy (co prawda jako wolontariusz) w zakładzie zajmujących się genetyką - moim zdaniem, w jednym z najlepszych szpitali w wielkopolsce.

Jak narazie w Polsce bioinformatyką zajmuje się niewielka liczba osób więc jest to małe, dobrze znające się środowisko naukowe.
eubwo
Posty: 17
Rejestracja: 3 cze 2011, o 18:17

Re: biologia czy bioinformatyka ??

Post autor: eubwo »

Wow, dziękuję Ci prześlicznie za wyczerpującą odpowiedz!:)
Ja jestem teraz na UWr na biologi środowiska, ale nie według mnie takie coś można traktować jedynie jako hobby, a nie perspektywę na przyszłość - stąd zastanawiam się nad podjęciem drugiego kierunku
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości