Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Ósemka8
Posty: 312
Rejestracja: 12 sty 2013, o 21:23

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Ósemka8 »

A ja mam takie pytanie: dlaczego z kwasów tłuszczowych produkowane jest znacznie więcej energii niż z glukozy?
Znalazłam tylko, że kwasy tłuszczowe zawierają więcej tlenu.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Giardia Lamblia »

Z kwasów tłuszczowych w wyniku procesu β-oksydacji odrywane są reszty acetylowe, które są włączane w cykl Krebsa. W kwasie tłuszczowym (takim większym, powiedzmy 18-węglowym) reszt acetylowych jest kilkakrotnie więcej niż w glukozie, a większość energii pochodzi właśnie pośrednio z obróbki reszt acetylowych. Skoro 1 cząsteczka kwasu tłuszczowego ma więcej reszt acetylowych od glukozy, to wytwarzane jest więcej energii.
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: moorisett »

&#3semka8 pisze:A ja mam takie pytanie: dlaczego z kwasów tłuszczowych produkowane jest znacznie więcej energii niż z glukozy?
Znalazłam tylko, że kwasy tłuszczowe zawierają więcej tlenu.
Nie wiem, gdzie znalazłaś że tłuszcze mają więcej tlenów niż cukry - ale jest to głupota skoro nawet 17 węglowy (palmitynowy)może mieć wyłącznie dwa atomy tlenu i to zawsze w grupie karboksylowej, a np. trioza - aldehyd glicerynowy ma 3 atomy tlenu
Dość często podawaną odpowiedzią przy takich pytaniach - jest że, kwasy tłuszczowe zawierają więcej atomów wodoru, co ma świadczyć o ich bardziej zredukowanym charakterze.
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: _Samira_ »

Czy zawsze przy tworzeniu kompleksu można zastosować ten schemat:
Me(OH)n + n KOH Kn[Me(OH)2n}
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: zoo_ »

_Samira_ pisze: Me(OH)n + n KOH Kn[Me(OH)2n}
Raczej tak, tyle, że skąd będziesz wiedziała jaką liczbę koordynacyjną (te 2n) wpisać jeśli nie będziesz miała uzgodnionego KOH? A KOH nie uzgodnisz dopóki nie będziesz mieć liczby koordynacyjnej
Lepiej nie bawić się w zapamiętywanie schematów z literkami w stechiometrii tylko zapamiętać jak wygląda anion takiego związku kompleksowego i to, że dla niższych wartościowości metalu (np II) liczba koordynacyjna będzie 4 a dla wyższych (np. III) 6. Chyba, że podadzą ją w treści zadania. Chociaż nie jestem pewna czy wtedy nie są uznawane obie możliwości

Zawsze też na wszelki wypadek można poznać drugi sposób:
Wodorotlenek amfoteryczny wobec zasady zachowuje się jak kwas, możesz więc ułożyć wzór tego hipotetycznego kwasu: np. dla Zn(OH)2 to będzie H2ZnO2 -wodór wysuwasz na przód i liczby muszą pozostać takie same. Wtedy to już jest normalna reakcja wodorotlenek + kwas, np. KOH + H2ZnO2 K2ZnO2 + H2O



I tak skoro tu już wpadłam:
Jakie znaczenie w przystosowaniu do pasożytnictwa ma obecność form larwalnych w cyklu rozwojowym? Dumam nad jakąś mądrą odpowiedzią i wydumać nie mogę : ]
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: Giardia Lamblia »

Może umożliwiają one dostosowywanie się do warunków panujących wewnątrz konkretnych żywicieli pośrednich i ułatwiają infekcję (rozmiary)? Dzięki temu pasożyt ma większe szanse trafić do żywiciela ostatecznego, a więc dopełnić cykl rozwojowy (dajmy na to, że żywiciel pośredni jest roślinożercą, a ostateczny mięsożercą, jakby pasożyt nie mógł bytować w ciele żywiciela będącego roślinożercą, to mięsożerca nie mógłby się pasożytem zakazić)

Metale o wartościowości II też mogą posiadać liczbę koordynacjną 6
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: _Samira_ »

Wielkie dzięki zoo_
amfoterów nigdy za bardzo nie czułam
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: zoo_ »

Właśnie kiedyś też miałam problem ze wstawieniem tego linka, ale myślałam, że to chwilowe.
Tak to się teraz robi z konkurencją, huh Szkoda, bo przecież można też współpracować - tym bardziej, że to artykuł ludzia z forum
Dzięki za poprawienie linka.
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: _Samira_ »

zoo, goodman, macie u mnie piwo/kawę/żelki, zakumałam amfotery!
szczypiorkowa
Posty: 18
Rejestracja: 1 lut 2013, o 13:59

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: szczypiorkowa »

Cześć Wam!

Słuchajcie, już normalnie głowa mnie boli od tego przekopywania forum w poszukiwaniu odpowiednich książek. Na szczęście zaopatrzyłam się już w ciekawe pozycje, ale mam jeszcze pytanie. Zdaję podstawową biologię i mam zamiar zakupić Biologia Zbiór ćwiczeń Bukały (omega). Tylko w opisie nie ma żadnej informacji na temat poziomu zadań, to znaczy nie wiem, czy są to zadania dla postawy czy dla rozszerzenia. A Wy co o tym myślicie? Przyda mi się to na podstawę ?
lenka734
Posty: 2
Rejestracja: 5 mar 2013, o 14:28

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: lenka734 »

hej)
jestem absolwentką i w maju znów podchodzę do matury z chemii i biologii rozszerzonej i matematyki podstawowej ponieważ chciałabym dostać się na stomatologię na wum. NIe pracuję lecz siedzę w domu i mam całe dnie wolne do nauki. MIałam juz to zaczać od października ale miałam straszny wypadek i dopiero teraz wróciłam do zdrowia. Piszę by poradzić się Was, czy dam radę się przez te dwa miesiace przygotować tak aby dostać się na stomę na wum?
aretse
Posty: 209
Rejestracja: 9 sie 2011, o 17:26

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: aretse »

Lenka, ludzie ktorzy chodzili do szkoly, i mieli mase zbednych maskotek do wykucia typu wok, wos dali rade, to czemu nie ty majac cale dnie wolne. Grunt to sie nie zalamywac .
Nie chodze na studia, ale wiem, ze jakbys spytala studenta jakiegos trudniejszego kierunku, czy materialu do matury jest duzo to pewnie powiedzialby Ci, ze nie, bo oni takie,rzeczy to w miesiac przyswajaja. Wiec dont give up, keep goin`

Awatar użytkownika
monson
Posty: 61
Rejestracja: 11 mar 2013, o 13:19

Re: Matura 2013 - masz pytanie, masz odpowiedź :D

Post autor: monson »

Dasz radę, jeśli nie będziesz się obijać i już zdawałeś maturę z tych przedmiotów to na pewno Powodzenia)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości