Roślina produkująca najwięcej tlenu

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
feliks
Posty: 1
Rejestracja: 18 lip 2011, o 08:39

Roślina produkująca najwięcej tlenu

Post autor: feliks »

Witam. Interesuje mnie, jaka roślina ma największą wydajność, jeśli chodzi o konwersję dwutlenku węgla w tlen? Coś tam kiedyś słyszałem o algach, ale nie jestem pewny.

Pozdrawiam,
Feliks
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Roślina produkująca najwięcej tlenu

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Hmm, nigdy nie spotkalem sie z takim zestawieniem. Mysle tez, ze cos takiego by bylo niemozliwe do zmierzenia. Co do glonow, o ktorych piszesz, to rzeczywiscie produkuja znaczna czesc O2 wystepujacego w atmosferze (szacunki wskazuja, ze znacznie wieksza niz nasze lasy - mam na mysli wszystkie lasy lacznie z tropikalnymi).

Jezeli by chodzilo o jakis konkretny gatunek rosliny, a nie glonu!, to tak, jak juz napisalem, mysle, ze nie da sie tego zbadac. Bo przeciez w danych warunkach, ktore by mogly byc optymalne dla jednego gatunku, drugi by mogl ledwo egzystowac - wezmy na przyklad to, jak beda przyswajac CO2 rosliny C4 i rosliny C3.

Podsumowujac - co do konkretnego gatunku sadze, ze nie jest to mozliwe do zbadania, co do grupy organizmow (jeszcze raz: ORGANIZMOW, nie roslin) to owszem algi. Roczny obieg tych dwoch gazow ma sie nastepujaco: 40x10^10 ton O2 wyprodukowanego przy asymilacji CO2 rzedu 15x10^10 ton. 90% tych wartosci jest generowane przez fitoplankton, a pozostaly ulamek to udzial roslin ladowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości