"wbijanie" sie w klucz (biologia)

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
marcia0025
Posty: 37
Rejestracja: 14 gru 2009, o 21:28

"wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: marcia0025 »

Czy wg was konieczne sa korki w celu uczenia sie umiejetnosci wbijania w klucz maturalny. Jestem rok po maturze, przygotowuje sie samodzielnie do matury z biologii R. Jak myslicie dam rade wycwiczyc ta umiejetnosc rozwiazujac mnostwo testow?
Moze doradzicie cos od siebie jak dobrze rozwiazywac zadania na maturze.
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: SilentShout »

nie, chyba że korki masz u egzaminatora
kup sobie dobre zbiory zadan i tyle
teorie możesz ogarnąć sama/sam (i znowu ktoś bez płci )

ja biole miałam tylko na normalnych lekcjach w LO, ale rozwiazywałam wszystkie zbiory i matury jaki mi wpadły w ręce i napisałam na 90% (ale na więcej też się da samodzielnie zapracować )
marcia0025
Posty: 37
Rejestracja: 14 gru 2009, o 21:28

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: marcia0025 »

Jakie zbiory z typowymi zadaniami maturalnymi polecasz?
marcia0025
Posty: 37
Rejestracja: 14 gru 2009, o 21:28

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: marcia0025 »

Jak narazie posiadam: omege zbior zadan rozszerzonych, zakupie tez zestaw ksiazek z tego wydawnictwa i z tego co sie orientuje po kazdym dziale sa tez tam zadania, posiadam tez operon, park edukacja, maturalnie ze zdasz, persone.
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: SilentShout »

typowych nie znam
ja robilam operonowskie arkusze i zbiory 2010 i 2009, omege (jedną, zieloną), cos z pwnu miałam, mialam tez pdr wsipu i tam po kazdym dziale były zadania maturalne (a to ze były bez odp to już inna sprawa )
mialam tez zbiór z parkedukacja ale to bardziej na sprawdziany do szk niz na mature
_KALINA_
Posty: 567
Rejestracja: 19 maja 2011, o 09:50

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: _KALINA_ »

ja z kolei wyćwiczyłam sobie umiejętność wbijania się w klucz u egzaminatora właśnie, I tak jak Silent robiłam arkusze operonu i z omegi i wszystkie matury jakie tylko były dostępne z lat poprzednich .
marcia0025
Posty: 37
Rejestracja: 14 gru 2009, o 21:28

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: marcia0025 »

Z ogloszen ktore przegladalam korki u egzaminatora to na prawde sporo wydatek, jak dla mnie, nie bardzo moge sobie pozwolic na nie Moze podacie jakies wskazowki jak dobrze odpowiadac na zadania?
_KALINA_
Posty: 567
Rejestracja: 19 maja 2011, o 09:50

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: _KALINA_ »

Trzeba dokładnie czytać polecenia w zadaniach i odpowiadać tylko na to co jest w treści zadania. Im więcej będziesz robić zadań i analizować z kluczem tym bardziej będziesz wiedzieć o co w tym chodzi.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: lith »

Musisz się wznieść mentalnie poziom wyżej niż mondzioły układające maturę i nie pisać tego co Ty uważasz, a to czego oczekują i co wymyślili, że uczeń na tym etapie edukacji powinien na ten temat wiedzieć. Czyli czasami nawet jak wiesz coś więcej to zagryzasz zęby i piszesz według siebie nie do końca właściwą, czy nawet bzdurną odpowiedź, ale za to idealnie zgadzającą się z kluczem. Nie przeceniaj układających pytania, nie doszukuj się specjalnie podchwytliwych rzeczy. jeżeli taką widzisz to większa szansa, że ktoś czegoś nie dopatrzył. Wszelkie haczyki muszą aż same się prosić o zrobienie w danym miejscu i raczej nie powinno być wątpliwości z tym, że one tam są.
Helianthus annuus
Posty: 40
Rejestracja: 26 lip 2011, o 19:28

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: Helianthus annuus »

lith Zgadzam się z każdym słowem w Twojej wypowiedzi. :}
Dodam jeszcze, że sprawdzałam pracę w OKE i PODOBNO ważne jest używanie słów ze schematów i poleceń, najlepiej dokładnie tych samych i nie zastępowanie ich synonimami .
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: persil1991 »

Arkuszy w necie jest mnóstwo. Podstawy, rozszerzenia, próbne, nawet te z Operonu, Witowskiego, matury z 2004 czy 2003 roku. Wszystko warto przerobić. Po każdym arkuszu dokładna ocena (próba oceny) zgodnie z kluczem odpowiedzi, analiza błędów, analiza klucza. Każdą maturę można i dwa razy robić w większym odstępie czasu, choć nie wiem czy można się wyrobić i czy to na pewno koniecznie.
Tak więc problemu nie będzie, aby tą umiejętność nabyć
Nie mówiąc, że tak naprawdę spora część wymaganych odpowiedzi jest bardzo logiczna, bez zawiłości czy kombinacji jak to niektórzy maturzyści próbują Ale o tym często przekonujemy się dopiero po obejrzeniu klucza.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: persil1991 »

Czyli czasami nawet jak wiesz coś więcej to zagryzasz zęby
w myśl zasady nadgorliwość gorsza niż.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: "wbijanie" sie w klucz (biologia)

Post autor: AnnaWP »

Ja myślę, że dobry uczeń potrafi się sam przygotować.

Na pewno obowiązkowo należy ściągnąć z sieci arkusze matur oryginalnych, i klucze odpowiedzi. Rozwiązując je samodzielnie, porównujemy odpowiedzi z kluczem.

Moja rada zawsze dla każdego maturzysty: traktuj egzaminatora jak tępaka. Pisz tak prosto i jasno jak to możliwe, nie doszukuj się podstępu w prostych zadaniach, niezmiernie rzadko stosują podstępy. Zwykle podstępy są wytłuszczone".

Stosowanie słownictwa jest faktycznie ważne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości