Dlaczego ta osa/pszczoła umarła?

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Dlaczego ta osa/pszczoła umarła?

Post autor: Magda93 » 15 wrz 2011, o 17:30

Wczoraj przy oknie zauważyłam osę/pszczołę(chyba to pszczoła była). Była przy otwartym oknie, więc jej nie wyganiałam, pomyślalam, że sama odleci. Czytałam sobie książkę, jak skończyłam czytać, poszłam do toalety, jak wrociłam do pokoju, zauważyłam, że owa pszczoła leży skulona w kółko na podłodze, martwa. Moja kotka była cały ten czas w kuchni(spała), więc to na pewno nie ona jej to zrobiła, i zastanawia mnie, co sprawiło(mogło sprawić), że umarła? I czy możliwe, ze złozyła pod tapete(w tamtym miejscu jest podrapana przez kota tapeta), jaja i umarła?(wiem, ze to raczej niemozliwe, bo pszczoły opiekuja sie potomstwem, ale na wszelki wypadek pytam też o to). Zaznaczam, że nie jestem pewna, czy to pszczoła, czy osa, ale chyba pszczoła.

Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Dlaczego ta osa/pszczoła umarła?

Post autor: Stalowy » 15 wrz 2011, o 18:06

Magda93, składać jaja może tylko matka - więc o to się nie martw. Teraz to taka pora dla pszczół, że wszystkie grzeczne idą spać do ula

U mnie też sporo pszczół w okół domu zdycha - z tego co wiem, to czas życia tych owadów nie jest zbyt długi - szczególnie w czasie gdy intesnywnie zajmują sie poszukiwaniem pożywienia.

encephalon1986
Posty: 259
Rejestracja: 18 mar 2010, o 23:51

Re: Dlaczego ta osa/pszczoła umarła?

Post autor: encephalon1986 » 15 wrz 2011, o 22:36

Pszczoły mają bardziej rozbudowany system immunologiczny (odpornościowy) niż inne zwierzęta. Osobniki chore lub mające umrzeć nie są wpuszczane do ula.
Poza tym faktycznie pszczoły wyeksploatowane zbieraniem pyłku żyją krócej.dlatego m.in. stosuje się w pszczelarstwie podkarmianie stymulujące do ok 20 września, żeby matka pszczela czerwiła a pszczoły wykluwające się potem po tych 28 dniach z jaj nie zbierały już pyłku ani nie przerabiały syropu a tylko oszczędzały siły na zimę.
Pszczoła, którą widziałaś na pewno żadnych jaj nie złożyła. Po pierwsze te składane są w ulu, na plastrach, w odpowiedniej wielkości komórkach. Po drugie- generalnie przez matkę/ królową. Generalnie bo jeśli np ta zginie lub z jakiegoś innego powodu nie będzie wytwarzać odpowiedniej ilości mleczka pszczelego to pszczoły nie opuszczające ula mogą odprowadzić mateczniki ratunkowe, czyli stają się pełnowartościowymi samicami zdolnymi do złożenia jaj, z których wylęgną się przyszłe matki.
Pozdro

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dlaczego ta osa/pszczoła umarła?

Post autor: AnnaWP » 18 wrz 2011, o 19:22

I ogólnie pszczoły chętnie zdychają poza gniazdem / ulem, więc to typowe zjawisko. Jak któraś padnie w ulu, to robotnice natychmiast usuwają truchełko na dość dużą odległość.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post