Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: pawel17041995 »

Tutaj wymieniamy się błędami, które znaleźliśmy w książkach do biologii i je poprawiamy. Proszę o pisanie tytułu książki, wydawnictwo, autor i rok wydania. To ja zacznę. W podręczniku do biologii dla klasy 1 lo wydawnictwa operon autor lewiński rok wydania 2005 pojawia się stwierdzenie: Wiroidy są uważane za wirusy pozbawione kapsydu. str. 42. Jest to błąd gdyż wiroidy to nie wirusy. Wirus pozbawiony kapsydu nie atakuje kolejnych organizmów, zaś wiroidy to czynią.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: pawel17041995 »

Mówię tu o tym wydaniu z tygrysem, różą i komórką.
green sleep
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 20:14

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: green sleep »

faktycznie, jest sens szukania błędów w wydaniu z 2005 - )

wiroidy od początku nie mają kapsydu, zawierają jedynie RNA, jeśli zakładamy że wirusy są to twory z kapsydem to faktycznie wiroidy nie są wirusami, ale wirusy są poza systematyką 5 królestw, ponieważ nie posiadają metabolizmu, jedyne funkcje życiowe to atakowanie komórek, przejmowanie kontroli i synteza wirionów. czym się różnią od nich wiroidy, pomijając brak kapsydu?
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: pawel17041995 »

Tak maż racje. Wiroidy ponadto zawierają tylko RNA, nie mogą mieć DNA, atakują wyłącznie rośliny, wiroidy zawierają krótką jednoniciową formę kwasu nukleinowego, nie są związane z żadnym białkiem, wiroidy nie mają też fazy eklipsy.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: pawel17041995 »

Przepraszam powinno tam być masz racje. Na str 346 w tej samej książce jest napisane . w początkach XX wieku wyginęły polskie żubry. Może to nie jest błąd, ale pewna nieścisłość. Polskie żubry, czyli te krwi białowieskiej nigdy nie wyginęły, choć były na skraju wymarcia. To prawda, że większość dzisiejszych żubrów to mieszanka krwi kaukasko-białowieskiej, ale to nie oznacza że wszystkie żubry są tej krwi. Jak dobrze pamiętam to żubrów polskich zostało około 10 i z nich odtworzono populacje po II wojnie światowej.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: pawel17041995 »

Na stronie 309 podręcznika do biologii operonu nie wymieniono jaszczurki zielonej, nawet o niej nie wspomniano, że wyginęła na terenie Polski czy coś. Ale i z tym się nie zgadzam, ponieważ jaszczurka zielona w Polsce jest na skraju wymarcia, choć w Polsce jeszcze jej populacja istnieje. Widziano ją na Roztoczu i w paru jeszcze innych miejscach. A ja sam ją na własne oczy widziałem gdyż w pobliżu mojej miejscowości występuje mała populacja tego gatunku i z roku na rok ich nieco przybywa. Nawet jeśliby to nie było potwierdzone przez naukowców, to chociaż mogli by o niej wspomnieć, żeby młodzież wiedziała że takie zwierze w Polsce istnieje i że bardzo ważne jest podjęcie działań w celu jej ochrony.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: pawel17041995 »

Na stronie 375 tego samego podręcznika podano, że w ekosystemach istnieją dwa rodzaje łańcuchów pokarmowych: spasania i detrytusowy. Zapomniano wspomnieć o łańcuchu pasożytniczym lub pasożytów, który rozpoczyna się konsumentem, a następne ogniwo to pasożyt.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: pawel17041995 »

Na stronie 34 operonowskiego podręcznika do biologii zakres rozszerzony podano, że pałeczka okrężnicy, żyjąca w jelitach człowieka ani nie szkodzi ani nie pomaga. A trzeba pamiętać, że jest ona symbiontem, czyli wnosi coś w te relacje, a dokładnie są to witaminy z grupy B i K.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: pawel17041995 »

co jest z wami? nic nie znaleźliście? Myślałem, że jak ktoś coś ma to się będziemy wymieniać spostrzeżeniami i poprawiać błędy a wyszło na to jak by to tylko w operonie było. Tak naprawdę są to bardzo małe błędy i jest ich mało w porównaniu np. z pwn czy wsipem. Jak nie chcecie się udzielać to zamykam temat. Mam nadzieje, że komuś pomógł. Zostawie sobie te wiadomości dla siebie.
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: Lunette »

No to ja mam pewne spostrzeżenie z Operonu także, wydanie 2002:
na str. 112 napisano, że ziarnko pyłku to in. mikrospora, a to nie jest tak. To skrót myślony zastosowany przez autorów, który wprowadza czytelnika w błąd.
rzewuski81
Posty: 4
Rejestracja: 7 paź 2011, o 14:47

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: rzewuski81 »

Niestety książki OPERONU są naszpikowane błędami, to pewien fenomen, że dalej utrzymują się jako jedna z głównych alternatyw przy przygotowaniu do matury.

Akurat z vademecum do biologii nie korzystałem, ale moja młodsza siostra uczyła się z historycznego. Z licznych głupot tam objawionych w głowie mi utkwiło umiejscowienie separatystycznego ruchu Basków gdzieś na południe od Barcelony. Czapki z głów. Strach pomyśleć jakby się jakiś fachowy historyk wziął za sprawdzanie.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: pawel17041995 »

operon nie jest taki zły, szczególnie ten najnowszy oprócz tych paru błędów chyba nie ma już nic takiego, mówię oczywiście o tym do biologii bo jak wiemy w biologii operon jest najlepszy co do podręczników. Do innych przedmiotów to odradzam. Podręcznik do biologii operonu z 2010 albo 2011 jest już podobno poprawiony
Awatar użytkownika
gabi_ja
Posty: 44
Rejestracja: 3 lis 2011, o 15:03

Re: Błędy i ich korekta w książkach do biologii

Post autor: gabi_ja »

widze że temat wygasł, ale właśnie szukałam pewnej wątpliwej kwestii żeby sie upewnić czy aby się nie myle i czy błąd jest dziełem autorów książki czy mojego nie zrozumienia zagadnienia
operon wyd.2005 str 84 zmapowany jest chromosom muszki owocowej, z rysunku wynika ze odległość pomiędzy cechą małe szorstkie oczy, a cętkowane ciało wynosi 107,7j.m. z czego wynika że procent zrekombinowanych gamet pod tym względem jesy większy niż 100%
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości