komórka

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Loco_chica
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2011, o 17:30

komórka

Post autor: Loco_chica »

Hej mam problem muszę opracować te punkty i nie jestem pewna jak to zrobić. POMOŻECIE?
1. Wskaż struktury komórkowe bezpośrenio zaangażowane w podziały komórek eukariotycznych.
2. Jak wpływa specjalizacja i różnicowanie komórek na przebieg cyklu komórkowego?
3. Którą fazę cyklu komórkowego należy zablokować aby uzyskać komórki wielojądrowe?
4. Dlaczego komórki prokariotyczne nie mogą tworzyć organizmów wielokomórkowych?
5. Korzystny stosunek powierzchni do objętości umożliwia szybki transport cząsteczek do komórki i na zewnątrz. Podaj sposoby zwiększenia stosunku powierzchni komórki do objętości.

PROSZĘ O POMOC!
Awatar użytkownika
nemeczek93
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, o 18:03

Re: komórka

Post autor: nemeczek93 »

1. wrzeciono kariokinetyczne, mikrotubole, centriole, jądro komórkowe, nowopowstające błony komórkowe, mitochondria, rybosomy.

2. co do tego nie jestem w 100% pewny, ale wydaje mi się, że komórki wyspecjalizowane tracą zdolnośc do podziałów

3. poliploidalnośc (myślę, że o to Ci chodziło) można uzyskac np. za pomocą kolchicyny zatrzymującej podział komórki na poziomie metafazy- ona uniemożliwia wytworzenia mikrotubul, które odciągneły by od siebie zreplikowane chromosomy.

4. wydaje mi się, że zalez to od tego, że komórki prokariotyczne nie specjalizują się, a organizm wielokomórkowy wymaga obecności zróżnicowanych komórek z których każda pełni okresloną funkcję.

5. wydaje mi się, że może to byc np. pofałdowanie błony
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: komórka

Post autor: AnnaWP »

2. Tracą przynajmniej tymczasowo. Wypadają do fazy G0 zwykle z fazy G1, niekiedy z G2.
Faza G0 może trwać kilka dni, lub kilka / kilkadziesiąt lat.

3. Kolchicyna uniemożliwia rozdział chromosomów, więc powstanie jedno jądro z 2n chromosomów, ale 4C, więc to endoduplikacja.

Aby utworzyć komórki wielojądrowe musi być prawidłowa kariokineza a zahamować należy cytokinezę.

5. i też spłaszczenie komórek.
Loco_chica
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2011, o 17:30

Re: komórka

Post autor: Loco_chica »

Dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości