Analiza wody na zawartość jonów siarczanowych(VI).

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
scyther94
Posty: 86
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 16:09

Analiza wody na zawartość jonów siarczanowych(VI).

Post autor: scyther94 »

W laboratorium przeprowadzono analizę wody an zawartość jonów siarczanowych(VI). W tym celu badane próbki wody o objętości 20cm^3 zadano nadmiarem roztworu BaCl2. Wytrącone osady wysuszono i zważono. Masa osadu w próbce pierwszej wyniosła 3,88mg, a w próce drugiej 1,30mg. Oblicz zawartość jonów siarczanowych(VI) w obu analizowanych próbkach. Zawartość jonów siarczanowych(VI) należy podać w mg/dm^3 oraz w molach/dm^3.

Utknąłem na samym początku. Napisałem wzór samej reakcji:

Ba^2+ + SO4^2- → BaSO4
adrianas
Posty: 265
Rejestracja: 31 sie 2010, o 11:47

Re: Analiza wody na zawartość jonów siarczanowych(VI).

Post autor: adrianas »

Przy założeniu, że były 2 próbówki w każdej po 20cm^3 oraz że osad jonów siarczanowych wytrącił się w całości( nadmiar BaCl2)
można przyjąć proporcję wynikającą z tej rekacji jaką zapisałeś wyżej.
Na 233g BaSO4 przypada 96g SO4^2-
to na 0,0038g przypada x
x=0,0016g SO4^2-
Podobnie z drugą probówką
x=0,0005g

Teraz wystarczy tylko zamienić 20cm^3 na 0.02 dm^3 no i jak robiłeś w gramach zamienić gramy na mg oraz podzielić to co powstało
1,6/0.02=80mg/dm^3
0.5/0.02=25 mg/dm^3
z molami podobnie tylko że stosujesz proporcję
96g przypada na 1 mol
0.0016g to x moli
analogicznie w drugim
no i dzielisz przez objętość
Tradycyjnie proszę o sprawdzenie czy dobrze rozkminiłem to zadanie bo nie mam odpowiedzi i nie chcę Cię wprowadzać w błąd:)
scyther94
Posty: 86
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 16:09

Re: Analiza wody na zawartość jonów siarczanowych(VI).

Post autor: scyther94 »

Nie mam niestety odpowiedzi, ale jak robiłem sam po jednorazowym przeczytaniu twojego toku myślenia to wynik wyszedł mi taki sam. Wszystko logiczne i zrozumiałe. Dzięki wielkie za pomoc z kolejnym zadaniem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości