Obliczenia stechiometryczne

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
z0olviu
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2011, o 11:29

Obliczenia stechiometryczne

Post autor: z0olviu »

Witam,
Mam problem z jednym zadaniem, dokładniej to w ogóle nie mam pojęcia od której strony je ugryźć. Bardzo proszę o pomoc, tylko jakbym mogła prosić o pisanie jak do kompletnie zielonej osoby ujawniając swój tok rozumowania ponieważ nie zależy mi tylko na wyniku ale też na tym żeby zrozumieć i w przyszłości poradzić sobie samej z takim zadaniem.
Z góry dziękuje za pomoc, a oto treść zadania:

W naczyniu znajdującym się pod ciśnieniem początkowym 104983 Pa i w temperaturze 25 oC, zawierającym wyłącznie czysty chlor gazowy umieszczono pewną ilość metalicznego magnezu inicjując reakcję syntezy. Po wyczerpaniu się chloru substancję stałą poddano analizie pierwiastkowej. Stwierdzono, że masa próbki wynosiła 528.2 g, a udział masowy magnezu w całej próbce wynosił 68.2%. Jaka była wyrażona w litrach objętość chloru w naczyniu przed reakcją?
MCl=35,5 g/mol MMg = 24,3 g/mol
z0olviu
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2011, o 11:29

Re: Obliczenia stechiometryczne

Post autor: z0olviu »

Mam kolejne zadanie z którym sobie nie radzę:
Jaka jest masa (kg) mieszaniny siarczanu(VI) glinu i siarczanu(IV) sodu, jeśli zawiera ona 115.5 kg tlenu i i 62.17 kg sodu?
MNa = 22,99 g/mol MAl = 26,98 g/mol MS = 32,07 g/mol MO = 16,00g/ mol

Wydaje mi się, że jest to stosunkowo proste zadanie ale nie wiem od czego powinnam zacząć.
Bardzo proszę o pomoc w zrobieniu któregoś z tych zadań, albo chociaż o odesłanie do tematu gdzie jest schemat rozwiązywania tego zadania.
Naprawdę bardzo zależy mi na czasie, jeżeli nie wyśle odp na jedno lub drugie zadanie jeszcze dzisiaj to nie zalicze całego bloku ze stechiometrii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości