zadania maturalne: układ szkieletowy i oddechowy

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Karol4
Posty: 15
Rejestracja: 20 mar 2011, o 10:16

zadania maturalne: układ szkieletowy i oddechowy

Post autor: Karol4 »

Mam kilka pytań, do których w niepełni znam odpowiedź i mam nadzieję że ktoś pomoże albo naprowadzi

1. Wyjaśnij jakie znaczenie m dla człowieka wygięcie kręgosłupa w kształt litery S( ma to pewnie zwiazek z utrzymaniem pionowej postawy ciała(?)) Określ dlaczego małpy człekokształtne mają inaczej wyprofilowany kręgosłup( opierają konczyny przednie o podłoże?)

2.Wyjaśnijjakie czynniki wpływają na zwiększoną łamliwość kości u osób starszych( hormony? nie przyswajanie jakiś związków?)

3. Przedstaw 3 przykłady korzystnego wpływu zwiekszonej aktywności ruchowej na zdrowie i samopoczucie człowieka.

4.Podczas wysiłku fizycznego zwieksza sie liczba oddechów. Wyjaśniej jaki ma to związek z produkcją ATP

5.Kręg atlas nie posiada trzonu, jaki to ma związek z pełnioną funkcją?

6.czy utrata wody podczas oddychania przynosi korzyści?(no chyba nie.) podać argument.

7. dwie różnice między lewym a prawym płucem( jedna to ilość płatów a druga?)

8. Dlaczego pancjentom w krytycznych przypadkach zapalenia płuc podaje się czysty tlen?

9. wzrost oddechów przy wzmożonym wysiłku jest spowodowany zwiększoną ilością CO2 w mięśniach w wyniku oddychania komórkowego. Czy tak właśnie jest? a jak nie to jak inaczej?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadania maturalne: układ szkieletowy i oddechowy

Post autor: AnnaWP »

1. amortyzacja wstrząsów.
2. sądzę, że głównie hormony, ale nie mam pewności. u kobiet na pewno
3. no nie przesadzaj
4. oddechy - wymiana gazowa - dostarczenie tlenu - sprawniejszy łańcuch oddechowy
5. zapewne chodzi o ruchy obrotowe
6. parowanie schładza
7 nie wiem
8. poprawia to saturację i chyba utrudnia życie bakteriom
9. wykrywa się co2 w osoczu, a nie w mięsniach - po mojemu
Karol4
Posty: 15
Rejestracja: 20 mar 2011, o 10:16

Re: zadania maturalne: układ szkieletowy i oddechowy

Post autor: Karol4 »

4. nie bardzo rozumiem (
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość