Niewielkie bezkręgowce wodne - pomoc w wyborze organizmu

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Eryk-kun
Posty: 2
Rejestracja: 8 lis 2011, o 19:57

Niewielkie bezkręgowce wodne - pomoc w wyborze organizmu

Post autor: Eryk-kun »

Witam. W szkole przeprowadzamy zajęcia na temat rozmnażania eurybiontycznych organizmów wodnych. Z założenia mają to być naprawdę niewielkie bezkręgowce, ale zauważalne gołym okiem.
Zwracam się z prośbą do Was, ponieważ nie potrafię znaleźć pasującego organizmu.
Myślałem nad rozwielitkami, ale podobno trudno je utrzymać przy życiu.
Następny kandydat to słonaczek (Artemia salina), ale nie mam pojęcia ile czasu potrzeba, aby nauplius osiągnął postać dorosłą (organizm powinien być jak najmniejszy, ale postać dorosła słonaczka jest dosyć duża, w takiej formie odpada).
Najbardziej obiecujące wydają się małżoraczki (Ostracoda), ale one osiągają naprawdę różne rozmiary (od milimetra do ponad dwóch centymetrów), więc musiałbym mieć wskazany pojedynczy gatunek (do tej pory nie znalazłem nic na temat jakiegokolwiek gatunku).

Najważniejszy warunek, jaki powinien spełniać ten bezkręgowiec to duża szybkość rozmnażania (naupliusy słonaczka odpadają), ponieważ zależy mi na szybkiej przemianie pokoleń. Nie mam pojęcia jak szybko rozmnażają się podane przeze mnie organizmy i czy w ogóle się nadają, dlatego proszę o pomoc. Byłoby naprawdę świetnie, gdyby ktoś z forumowiczów znalazł jakiegoś bezkręgowca odpowiadającego tym kryteriom.

Troszkę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że ktoś mi z tym pomoże .
Eryk-kun
Posty: 2
Rejestracja: 8 lis 2011, o 19:57

Re: Niewielkie bezkręgowce wodne - pomoc w wyborze organizmu

Post autor: Eryk-kun »

Idę na kompromis, będą aż 3 organizmy: Daphnia pulex, Cyclops bicuspidatus, coś z rodzaju Ostracoda.
Pojawił się nowy dylemat - czym je karmić? Z tego co wiem są wszystkożerne, ale wolałbym wiedzieć czym dokładnie je karmić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości