perspektywy po biotechnologi lub chemi

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Maras_12
Posty: 2
Rejestracja: 1 sie 2011, o 11:05

perspektywy po biotechnologi lub chemi

Post autor: Maras_12 »

Część mam pytanie na temat perspektyw po studiach biotechnologi lub chemia , czy naprawdę jest tak źle z pracą? W tym roku skończę licencjat z Ochrony środowiska i zamierzałem iść na biotechnologie robić magistra , ponieważ interesuje się biochemią , mikrobiologią itd , ale mam wątpliwości w związku z przyszłością . Po OŚ nie ma pracy niestety . Z tego co widzę to z Biotechnologią też jest ciężko , pracy w lab niema , trzeba mieć skończone studia podyplomowe diagnosta laboratoryjny jak się dobrze orientuje , tylko można być przedstawicielem handlowym, ale chyba nie po to się człowiek uczy tej całej biochemi żeby być akwizytorem? Są jakieś jeszcze możliwości , ostatecznie może być już nawet chemia, ale jak to wygląda w po studiach z tą pracą?
proszę o odpowiedz , wiem że ten temat był ale ostatnie są z przed chyba 2 lat . Myślałem aby studiować we Wrocławiu na PWr lub UWr .
Awatar użytkownika
Orion
Posty: 38
Rejestracja: 29 gru 2011, o 21:02

Re: perspektywy po biotechnologi lub chemi

Post autor: Orion »

Myślę, że zdecydowanie więcej możliwości stwarza studiowanie chemii, jest to dziedzina bardzo rozległa, oferuje wolne (jak na standardy polskiego rynku) miejsca pracy od firm farmaceutycznych, do koncernów spożywczych i to na różnych stanowiskach. Po chemii masz też możliwość pracy w szkolnictwie, po odpowiednim ukierunkowaniu zdobytej wiedzy. Sytuacja z biotechnologią układa się następująco: jest to dziedzina dość nowa w Polsce i niestety nasz kraj nie należy do pionierów tej dziedziny nauki. Brakuje nie tylko miejsc pracy, ale także firm specjalizujących się w biotechnologii. Myślę, że wiele osób potwierdzi moje słowa. Wystarczy rozejrzeć się nad opiniami absolwentów tego kierunku.

Trudno jest mi Ci doradzić, ponieważ nie skończyłem tego kierunku studiów, ale niegdyś się nad nim zastanawiałem. Przed chwilą szukałem opinii i natrafiłem na pozytywne wpisy (czyli jednak takie są).

Według mnie na wybór powinno składać się kilka elementów: po pierwsze opinie innych osób (w tym przypadku są one podzielone), miejsca pracy i zarobki oraz PRZEDE WSZYSTKIM zamiłowanie danej osoby - jeżeli bardziej pociąga Cię biotechnologia to powinnaś się na nią zdecydować, bo najważniejsze jest to aby mieć pasję i zadowolenie z tego co się robi. Praca zawsze się znajdzie dla osób, które lubią robić to co robią, a ich praca jest przejawem dokładności i pasji.
Maras_12
Posty: 2
Rejestracja: 1 sie 2011, o 11:05

Re: perspektywy po biotechnologi lub chemi

Post autor: Maras_12 »

dziękuje za pomoc D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości